S-au descoperit inflamaţii și umflături în creier la persoanele cu long-COVID
Un studiu australian a descoperit că pacienții cu long-COVID prezintă umflături ale creierului legate de probleme de memorie și concentrare.
Reprezentanții Ministerului Sănătății anunță că o nouă tranșă de Remdesivir a fost distribuită în unitățile medicale din țară.
Circa 2.100 de flacoane de Remdesivir au fost distribuite în spitalele din țară. Anunțul a fost făcut de către Ministerul Sănătății luni, 1 noiembrie.
”Ministerul Sănătății continuă aprovizionarea spitalelor cu medicamentele necesare asigurării asistenței medicale a pacienților cu COVID-19. Ministerul Sănătății a distribuit o nouă tranșă de Remdesivir în unitățile sanitare cu paturi care au în tratament pacienți infectați cu SARS-Cov-2.
Este vorba despre 2154 de flacoane de Remdesivir de 100 mg. Medicamentul vor ajunge în 62 spitale din toată țara pentru tratarea pacienților infectați cu SARS-Cov-2 cu forme medii de boală.
Criteriile de repartizare ale medicamentului au ținut cont de necesarul minim de flacoane/pacient tratat și de numărul pacienților internați, confirmați, în secții și în ATI care necesită administrare, conform deciziilor comisiei de specialitate a MS”, se arată într-o informare oficială.
În România, luni, 1 noiembrie, s-au raportat 6.993 de noi cazuri COVID și 322 de morți din cauza virusului.
Duminică, 31 octombrie. Sunt 7.242 de noi îmbolnăviri cu infecția COVID. Oficialii au mai precizat și 427 de morți din cauza infecției. Conform datelor existente la nivelul CNCCI la data de 31 octombrie 2021, ora 10.00, în intervalul de 24 de ore, au fost înregistrate 7.424 cazuri de persoane pozitive cu SARS-COV-2. De asemenea, au fost raportate 427 decese dintre care 33 anterioare.
Sâmbătă, 30 octombrie. Sunt circa 12.000 de noi îmbolnăviri cu infecția COVID și 413 decese înregistrate. ”Conform datelor existente la nivelul CNCCI la data de 30 octombrie 2021, ora 10.00, în intervalul de 24 de ore, au fost înregistrate 12.106 cazuri de persoane pozitive cu SARS-COV-2. De asemenea, au fost raportate 413 decese dintre care 18 anterioare”, anunță autoritățile.
Vineri, 29 octombrie. În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 12.474 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 205 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.392 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.
Un studiu australian a descoperit că pacienții cu long-COVID prezintă umflături ale creierului legate de probleme de memorie și concentrare.
După COVID, OMS și experții în sănătate au definit boala răspândită "prin aer".
Milioane de oameni cred că vaccinul COVID nu este un vaccin real. Care e adevărul, de fapt?
Un studiu arată că femeile sunt cu aproape 50% mai expuse riscului de a suferi de long-COVID și explică de ce acest fenomen lovește mai ales femeile de peste 40 de ani.
China susţine că ipoteza scurgerii virusului SARS-CoV-2 dintr-un laborator este "extrem de improbabilă".
Explozie neașteptată a COVID-19 în România. Cazurile noi se dublează într-o săptămână, iar reinfecțiile alarmante iau amploare!
Noua tulpină COVID provoacă o creștere semnificativă a numărului de noi îmbolnăviri.
JN.1 este noua tulpină COVID care se răspândește rapid la nivel global. Ce se știe despre aceasta.
XEC este noua variantă COVID care se răspândește rapid. A fost detectată în Germania, iar acum se răspândește rapid în Europa.