Comitetul Național pentru Situații de Urgență a aprobat în ședința de astăzi, 26 noiembrie 2021, Hotărârea numărul 106 privind actualizarea listei țărilor/teritoriilor de risc epidemiologic ridicat.
Principalele modificări sunt:
-în zona roșie a intrat Monaco;
-în zona galbenă au intrat după cum urmează:
•din zona roșie, în urma scăderii incidenței: Romania și Guam;
•din zona verde, în urma creșterii incidenței: Italia, Aruba, Malta și Insulele Virgine ale Statelor Unite;
-în zona verde au intrat: Botswana, Brunei Darussalam și Insulele Falkland.
Puteți consulta aici lista țărilor cu risc epidemiloogic.
Nouă mutație îngrijorătoare a virusului
Noua variantă de coronavirus, B.1.1.529, depistată în Africa de Sud, care are mutații ce ar putea să o facă rezistentă la sistemul imun, fie că este vorba de vaccinare sau de trecerea prin boală, stârnește deja o mare îngrijorare. Astfel au apărut primele țări care iau măsuri privind călătoriile spre și dinspre Africa de Sud.
Israelul, țara care și-a recăpătat renumele de „pionier” în ceea ce privește măsurile antiepidemice, a decis deja să interzică orice călătorii din și în Africa de Sud și unele țări vecine. O măsură similară este luată și de Marea Britanie, notează Digi 24.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCMedical și pe Google News