EXCLUSIV COVID, infecție bianuală. Dr. Simin Aysel Florescu: Vom avea de două ori pe an. În sezonul rece, concomitent cu gripa
Medicii au explicat la ce să ne așteptăm în ceea ce privește boala COVID. Ce trebuie să știm despre infecția cu SARS-CoV2.
Reprezentanții OMS susțin că pe glob s-au înregistrat 4,4 milioane de cazuri COVID în ultima săptămână.
Bilanţul mondial al cazurilor de COVID-19 a crescut la 4,4 milioane în ultima săptămână, se arată miercuri în raportul epidemiologic al Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS), care semnalează că Europa şi continentul american au înregistrat cea mai mare rată de incidenţă, cu 121,1 şi, respectiv, 147,4 noi cazuri la 100.000 de locuitori. Total infecţiilor cu noul coronavirus a depăşit 207,7 de milioane în 20 de luni de pandemie.
Continentul american şi Europa sunt de asemenea cele două regiuni cu cea mai mare rată de mortalitate cu 2 şi respectiv 1,1 de decese la 100.000 de locuitori. La nivel global, numărul deceselor s-a menţinut similar cu cel de săptămâna trecută iar Africa a fost cea care a raportat cea mai importantă scădere a deceselor (-23 %).
Creşterea cea mai considerabilă a noilor cazuri s-a înregistrat în SUA (9 %), Iran (9 %) şi India (7 %). În ce priveşte decesele asociate COVID-19, ţările care au înregistrat creşteri sunt Indonezia (8 %), Brazilia (3 %) şi Rusia (2 %).
În total, numărul deceselor provocate de infecţia cu coronavirusul SARS-CoV-2 şi complicaţiile derivate din aceasta au ajuns la 4,37 de milioane. Varianta Delta a fost detectată în 148 de ţări, Alfa în 190, Beta în 138, iar Gama în 82 de ţări, potrivit Agerpres.
Medicii au explicat la ce să ne așteptăm în ceea ce privește boala COVID. Ce trebuie să știm despre infecția cu SARS-CoV2.
COVID are un impact neașteptat asupra organismului. Interacționează cu celulele canceroase.
JN.1 este noua tulpină COVID care se răspândește rapid la nivel global. Ce se știe despre aceasta.
Pandemia rămâne un subiect tabu în China la cinci ani de la înregistrarea primului deces cunoscut legat de COVID-19.
XEC este noua variantă COVID care se răspândește rapid. A fost detectată în Germania, iar acum se răspândește rapid în Europa.
Ce trebuie să știm despre varianta EG.5 a COVID-19. Ce este, care sunt simptomele și ce o diferențiază de restul variantelor COVID-19.
Aceasta este complicația gravă pe care o provoacă infecția cu COVID-19.
Acest tratament anti-COVID poate avea efecte secundare importante.
Persoanele diabetice care au avut COVID pot dezvolta sechele. Un studiu arată că aceste riscuri nu sunt doar reale, ci și mai accentuate în anumite categorii de indivizi.