Prof dr Alexandru Rafila, aviz pozitiv pentru funcția de ministru al Sănătății la audierile din Parlament. Al 39-le ministru, scurt CV

Dana Lascu / 24 noi 2021 / 13:13

Deputatul PSD prof dr Alexandru Rafila a primit aviz pozitiv, miercuri, din partea comisiilor de specialitate ale Parlamentului pentru funcția de ministru al Sănătății.

S-au înregistrat 26 de voturi pentru avizul pozitiv și 10 voturi împotrivă din partea membrilor Comisiilor de sănătate ale Camerei Deputaților și Senatului.
Cine este viitorul ministru al Sănătății: 
Conform CV-ului depus la Camera Deputailor, unde este vicepreședinte al acesteia din partea PD, doctorul Alexandru Rafila este Profesor (pozitia 1), Disciplina Microbiologie 1 – la Institutul Național de Boli Infecțioase Prof. Dr. Matei Bals (INBIMB), Departament Clinic 2, Facultatea de Medicina, Universitatea de Medicina și Farmacie ”Carol Davila” București. 

A fost Șef al Catedrei de Microbiologie, Parazitologie și Epidemiologie - (2008-2012), este membru ales în Consiliul Profesoral al Facultății de Medicină (din 2005, 2012, 2016, 2020) și Membru ales al Senatului UMF „Carol Davila” (din 2012, 2016, 2020).

Până în decembrie 2020 (de când este deputat și vicepreședinte al Camerei Deputaților) a fost Șef Laborator Microbiologie - Institutul Național de Boli Infecțioase „Prof. Dr. Matei Balș” București.

Între anii 2015-2019, prof dr  Alexandru Rafil a fost Consilier personal/onorific pentru Sănătate Publică al Ministrului Sănătății, între anii 2012-2013 - Secretar de Stat pentru Asistență Medicală, Sănătate Publică și Politica Medicamentului, iar între anii 2008-2009 – a fost Consilier personal pentru Politici de Sănătate al Ministrului Sănătății. 

De asemenea, între anii 2004-2005 a fost Director - Institutul De Sănătate Publică București, iar între 2001-2004 - Director General pentru Sănătate Publică și Inspectia Sanitară de Stat.

Din 2004 este Doctor în Medicină (Diploma D nr 0003020 - 2004), Microbiologie. UMF “Carol Davila” București, având Teza de doctorat cu titlul “Utilizarea metodelor moleculare de diagnostic in precizarea etiologiei hepatopatiilor cronice”. 

Este membru în numeroase societăți științifice naționale și internaționale, dintre care enumerăm: Societatea Română de Microbiologie – Președinte; Asociația Consultativă de Vaccinologie – Președinte; Societatea Română de Epidemiologie – Membru; Centrul pentru Combaterea Bioterorismului – Membru și Societatea de Boli infecțioase și HIV/SIDA – Membru fondator; Membru în Consiliul de Administrație al Centrului European de Control al Bolilor și Membru în Comitetul Permanent al Biroului Regional OMS pentru Europa; Societatea Balcanică de Microbiologie – Membru al Boardului și Federația Europeană a Societăților de Microbiologie (FEMS)– Membru al Boardului. 

Printre numeroasele distincții primite de-a lungul carierei se numără și Ordinul „Meritul Sanitar” în grad de „Cavaler”, acordat de Președenția Romaniei, in 15 aprilie 2010, pentru contribuția deosebită în cercetarea și practica medicală, precum și în semn de apreciere a activității meritorii desfășurate în cadrul sistemului sanitar.

Prof dr Alexandru Rafila va fi al 39-lea ministru al Sănătății de la Revoluție încoace. 

Iată cei 38 de miniștri pe care i-a avut Sănătatea, de la Revoluție până acum: 

1. Dan Enăchescu, 26 decembrie 1989 - 28 iunie 1990 (FSN)
2. Bogdan Marinescu, 28 iunie 1990 - 16 octombrie 1991  FSN)
3. Mircea Maiorescu, 16 octombrie 1991 - 19 noiembrie 1992 (Independent)
4. Iulian Mincu, 19 noiembrie 1992 - 23 august 1996 (FDSN/PDSR)
5. Daniela Bartoș, 23 august 1996 - 12 decembrie 1996 (FDSN/PDSR)
6. Ștefan Drăgulescu, 12 decembrie 1996 - 5 decembrie 1997 (PNȚCD)
7. Ion Victor Bruckner, 5 decembrie 1997 - 17 aprilie 1998 (Independent)
8. Francisc Bárányi, 17 aprilie 1998 - 24 iunie 1998 (UDMR)
9. Valeriu Stoica, 24 iunie 1998 - 10 iulie 1998 (PNL, interimar)
10. Gábor Hajdu, 10 iulie 1998 - 28 decembrie 2000 (UDMR) 
11. Daniela Bartoș, 28 decembrie 2000 - 19 iunie 2003 (PDSR/PSD din 2001)
12. Mircea Beuran, 19 iunie 2003 - 20 octombrie 2003 (PSD)
13. Ionel Blănculescu, 20 octombrie 2003 - 27 noiembrie 2003 (PSD)
14. Ovidiu Brânzan, 27 noiembrie 2003 - 28 decembrie 2004 (PSD)
15. Mircea Cinteză, 28 decembrie 2004 - 22 august 2005 (PNL)
16. Eugen Nicolăescu, 22 august 2005 - 22 decembrie 2008 (PNL)
17. Ion Bazac, 22 decembrie 2008 - 1 octombrie 2009 (PSD)
18. Adrian Videanu, 1 octombrie 2009 - 23 decembrie 2009 (PDL, Interimar)
19. Attila Cseke, 23 decembrie 2009 - 17 august 2011 (UDMR)
20. Ladislau Ritli, 17 august 2011 - 7 mai 2012 (UDMR)
21. Vasile Cepoi, 7 mai 2012 - 1 octombrie 2012 (Independent)
22. Raed Arafat, 1 octombrie 2012 - 2 octombrie 2012 (Independent interimar)
23. Victor Ponta, 2 octombrie 2012 - 8 noiembrie 2012 (PSD interimar)
24. Raed Arafat, 8 noiembrie 2012 - 21 decembrie 2012 (Independent interimar)
25. Eugen Nicolăescu, 21 decembrie 2012 - 26 februarie 2014 (PNL) 
26. Nicolae Bănicioiu, 26 februarie 2014 - 5 martie 2014 (PSD interimar)
27. Nicolae Bănicioiu, 5 martie 2014 - 17 noiembrie 2015 (PSD)
28. Patriciu Achimaș-Cadariu, 17 noiembrie 2015 - 9 mai 2016 (Independent)
29. Dacian Cioloș, 9 mai 2016 - 20 mai 2016 (interimar, Independent)
30. Vlad Voiculescu, 20 mai 2016 - 4 ianuarie 2017 (Independent)
31. Florian Dorel Bodog, 4 ianuarie 2017 - 29 ianuarie 2018 (PSD) 
32. Sorina Pintea, 29 ianuarie 2018 - 4 noiembrie 2019 (PSD)
33. Victor Costache, 4 noiembrie 2019 - 26 martie 2020 (PNL)
34. Nelu Tătaru, 26 martie 2020 - 23 decembrie 2020 (PNL)
35. Vlad Voiculescu, 23 decembrie 2020 - 14 aprilie 2021 (USR-PLUS)
36. Florin Cîțu, 14 aprilie 2021 - 21 aprilie 2021 (PNL, Interimar)
37. Ioana Mihăilă, 21 aprilie 2021 – probabil 7 septembrie 2021 (USR-PLUS)
38.Cseke Attila (interimar) - 11 septembrie - prezent

 

Articole Recomandate

Iti place noua modalitate de votare pe dcmedical.ro?
Politica de confidențialitate | Politica Cookies | | Copyright 2021 S.C. PRESS MEDIA ELECTRONIC S.R.L. - Toate drepturile rezervate.
cloudnxt2
YesMy