EXCLUSIV CNAS, decizie în premieră. Stimulent pentru pacienți și medici, de la 1 iulie. Petru Crăciun: E introdus pentru prima dată. Mă întreb unde eram dacă luam acest stimulent în urmă cu 10 ani
Ce decizie a luat CNAS, în premieră pentru România.
La Turul I al alegerilor pentru funcția de rector al UMF Carol Davila, prof dr Viorel Jinga a obținut majoritatea voturilor, în fața contracandidatului său prof dr Adrian...
Din totalul de alegători înscriși pe listele de vot, pe întreaga Universitate de Medicină și Farmacie (UMF) Carol Davila (mai precis 1.566 alegători), la primul tur, organizat astăzi, au fost validate 1.120 de voturi.
În cursă zu fost înscriși doi candidați pentru acest post, prof dr Viorel Jinga și prof dr Adrian Streinu-Cercel, al treilea - prof dr Cătălin Poiană - retrăgându-se luna trecută.
În urma primului tur, prof dr Viorel Jinga a primit 833 de voturi, în timp ce contracandidatul său, prof dr Adrian Streinu-Cercel a primit doar 287.
Prof dr Viorel Junga este, așadar, noul RECTOR al UMF București, dat fiind faptul că majoritatea alegătorilor s-au prezentat la vot și și-au exprimat opțiunea, așa că nu mai este necesar un al doilea tur de scrutin.
Ce decizie a luat CNAS, în premieră pentru România.
Condițiile în care asigurații pot beneficia de vaccinuri pe bază de prescripție electronică utilizată în sistemul de asigurări sociale de sănătate.
Lista serviciilor medicale gratuite pentru persoanele de peste 40 de ani. Andrei Baciu, despre ce analize se recomandă după 40 de ani.
Ce sunt și care e diferența dintre CAS și CASS.
CNAS anunță că pacienții au acces mai facil la servicii de medicină fizică și de reabilitare
CNAS, noutăți în finanțarea serviciilor de asistență medicală.
OMS arată printr-un studiu că inegalităţile sociale reprezintă peste 50% din factorii care determină starea de sănătate.
De ce să alegem asigurările medicale complementare. Ce trebuie să știm despre beneficiile acestora.