ADRFR: farmaciile dispun de un stoc minimal de măști
ADRFR susține că farmaciile dispun de un stoc minimal de măști și că, din păcate, aceste stocuri nu pot fi suplimentate. Explicația este că aceste măști sunt făcute în China, care nu mai poate onora...
Asociaţia Distribuitorilor şi Retailerilor Farmaceutici din România (ADRFR) arată că farmaciile au, în momentulde f ață, un stoc minimal pentru cererile curente de măşti de protecţie și că nu există, doin păcate, posibilitatea de a suplimenta, notează agerpres.ro. Motivul este acela că nu există un stoc la nivel de producători (naţional şi internaţional).
„Datele din piaţă relevă că producţia şi livrarea de măşti de protecţie sunt prioritare pentru Republica Chineză. De asemenea, aceste măşti sunt un produs realizat preponderent în China, care, din cauza răspândirii masive a virusului, nu mai poate onora producţia. În ceea ce priveşte costumele de protecţie, farmaciile nu comercializează astfel de produse. Distribuitorii nu comercializează măşti de faţă şi nici costume de protecţie", se arată comunicatul transmis de ADRFR.
Conform sursei citate, membrii Asociaţiei Distribuitorilor şi Retailerilor Farmaceutici din România „au căutat furnizori suplimentari pentru a acoperi cererea fără precedent de măşti de protecţie, dar din păcate producători specializaţi pe această nişă nu au suplinitori”, prin urmare „nu se poate discuta despre o producţie suplimentară”.
„În plus faţă de protecţia cu ajutorul măştilor de faţă, recomandăm o urmare riguroasă a regulilor de igienă de bază: spălatul pe mâine cât mai des, igienizarea şi dezinfectarea cu produse specifice. În farmacii sunt disponibile stocuri proporţionale cu vânzarea produselor pentru dezinfectarea mâinilor şi a suprafeţelor”, se precizează în comunicatul ADRFR.
-
Cum se măsoară corect tensiunea arterială12.07.2026, 22:23
-
-
-
-
COVID, încă un efect negativ. Duce la hipertensiune arterială și boli cardiovasculare
COVID mai are încă un efect negativ asupra sănătății. Infecția poate duce la hipertensiune arterială.
Structuri ciudate descoperite în sângele pacienților cu COVID
FDA aprobă vaccinul Novavax COVID, dar doar pentru unii. Cine poate beneficia de el
FDA aprobă, în sfârșit, vaccinul Novavax, dar doar pentru unii! Robert F. Kennedy Jr. trage un semnal de alarmă.
Cum s-a răspândit COVID-19 prin coloana de aerisire a blocurilor vechi
Creierul afectat de COVID-19. Trunchiul cerebral, cheia simptomelor pe termen lung
China neagă originea COVID. Dispută globală între teoria zoonotică și ipoteza scăpării din laborator
COVID, impact major asupra creierului. Efectele vizibile chiar și după 3 ani de la infectare
Numărul cazurilor de COVID 19 scade, dar reinfectările continuă să crească. Ce trebuie să știi
Long COVID, impact asupra creierului. Crește riscul de boli neurodegenerative
UE a autorizat vaccinul actualizat pentru COVID. Vizează tulpina JN.1
Comisia Europeană a autorizat vaccinul actualizat COVID-19 de la Novavax, conceput special pentru a viza tulpina JN.1 a COVID.
FDA amână o decizie cheie privind un vaccin anti-COVID-19
Agenţia americană pentru alimente şi medicamente amână o decizie cheie privind un vaccin anti-COVID-19.
ARN-ul autoamplificator, o nouă speranță pentru vaccinurile COVID-19 și tratamentele pentru cancer
Acest tratament reduce semnificativ inflamația din organism. Poate fi folosit în tratarea cancerului și a COVID.
EXCLUSIV Greșeala mortală pe care o facem când suntem răciți. Adrian Marinescu: Le luăm ca pe bomboane
O greșeală pe care o facem când suntem răciți ne poate agrava situația. Mai mult, poate duce și la alte complicații, unele cu potențial mortal.
COVID-19, în creștere. Jurma: Creștere de cel puțin 300% a cazurilor noi și a deceselor
A fost infectat cu coronavirus timp de 613 zile. Cazul lui a uimit cercetătorii: Conduce la apariția unor variante unice, sensibile
Un caz rar al unui pacient infectat cu coronavirus timp de 613 zile a fost prezentat de cercetători.
COVID, impact asupra creierului. Reduce nivelul de cortizol
Acesta este efectul dramatic pe care COVID îl are asupra creierului. Efectele sunt iremediabile.
Studiu NIH: Testele de laborator, incerte pentru diagnosticul de long-COVID
Asta s-a aflat abia acum despre testele de diagnostic pentru COVID. Care a fost acuratețea lor.
Spray-ul nazal pentru alergii care poate preveni COVID-ul, răceala și alte infecții respiratorii
De ce persistă pierderea gustului după COVID chiar și după mult timp?
COVID, asociat cu o boală autoimună dureroasă. Apare la peste un an de la infectare
EXCLUSIV Tratamentul oral anti-COVID, ce trebuie să știi. Prof. dr. Aysel Florescu: Este demonstrat ca eficiență virală. A redus foarte mult riscul de spitalizare
Acest tratament anti-COVID poate avea efecte secundare importante.
