EXCLUSIV Factorul care trebuie controlat la pacienții cu diabet și COVID-19. „E asociat cu un grad mare de mortalitate”, prof dr Gabriela Roman
Prof dr Gabriela Roman a explicat, la Academia de Sănătate, realizată de academicianul Irinel Popescu, că un anumit factor, dacă nu este controlat, crește mult riscul de complicații și de mortalitate la...
Pacienții cu diabet au un risc mai mare de infectare cu coronavirus, dar și de a dezvolta forme grave ale bolii COVID-19, din păcate în multe cazuri aceasta soldându-se cu deces, a subliniat Prof dr Gabriela Roman, Președinta Federației Române de Diabet a arătat, EXCLUSIV la Academia de Sănătate. În cazul lor, trebuie controlat extrem de bine un anumit parametru.
„Multe studii acum arată faptul că lipsa controlului glicemic, valorile glicemice crescute sunt asociate cu o severitate foarte mare a bolii COVID-19 și cu o mortalitate foarte mare. Hiperglicemiile apărute în timpul internărilor cu COVID-19 pot să determine o rată de mortalitate astfel încât tratamentul și controlul glicemic sunt esențiale în această perioadă. Fie că acest tratament este condus la domiciliu de specialistul diabetolog, fie pe secțiile respective, în cazul pacientului diabetic toată atenția trebuie acordată controlului glicemic, de cele mai multe ori în colaborare cu noi, specialiștii diabetologi", a punctat profesorul.
La pacienții cu diabet și COVID-19 internați, medicii trebuie să instituie un anumit tratament intensiv, care presupune însă și o supraveghere extrem de atentă din partea cadrelor medicale. La problema glicemiei se adaugă, însă, și alte complicații.
„În mare, pentru persoanele cu diabet și cu COVID-19, cele internate pe secții și mai ales cele care au o evoluție severă, se impune insulinoterapie. Insulinoterapia în regim bazal-bolus, în regim intensiv, ceea ce nu este un lucru foarte ușor, pentru că asta presupune și o monitorizare frecventă a glicemiilor, o administrare frecventă a insulinelor, deci o întâlnire frecventă a personalului medical cu pacienții. Și bineînțeles, cum spuneam, colaborarea cu diabetologi, pentru conducerea acestui tratament. Sunt foarte multe lucruri la care trebuie să fie atenți cei care îngrijesc persoane cu diabet și cu COVID-19, nu doar controlul glicemic, ci și statusul general, valorile tensionale, prezența patologiei cardiovasculare, prezența patologiei renale, a bolii cronice de rinichi, urmărirea foarte atentă a posibilei apariții a acidozei, chiar și la valori oarecum apropiate de normal ale glicemiei. Deci, îngrijirea persoanei cu diabet în aceste condiții este extrem de complexă", a punctat prof dr Gabriela Roman.
De ce obezitatea de risc este factor de risc pentru COVID-19 și de ce crește mortalitatea, aflați în video:
-
De ce unii copii au dificultăți la matematică04.04.2026, 16:00
-
Cercetătorii au găsit proteina care reduce fragilitatea și inflamația04.04.2026, 15:00
-
Alergi cu pantofi uzați? Greșeala care îți poate distruge picioarele04.04.2026, 14:13
-
Ce se întâmplă dacă mănânci dulciuri pe stomacul gol04.04.2026, 13:00
-
Cum ne îmbolnăvește stresul04.04.2026, 11:00
ARN-ul autoamplificator, o nouă speranță pentru vaccinurile COVID-19 și tratamentele pentru cancer
Acest tratament reduce semnificativ inflamația din organism. Poate fi folosit în tratarea cancerului și a COVID.
Originea COVID-19 rămâne un mister. Ce ascunde China? Ce s-a întâmplat, de fapt, în Wuhan
Originea pandemiei de COVID-19 rămâne un mister, deși au trecut deja cinci ani de la carantina care a marcat oraşul Wuhan.
Cum au fost afectați diabeticii de COVID. Ce s-a aflat abia acum
Persoanele diabetice care au avut COVID pot dezvolta sechele. Un studiu arată că aceste riscuri nu sunt doar reale, ci și mai accentuate în anumite categorii de indivizi.
Boala fatală asociată cu COVID. Poate fi declanșată și de infecțiile ușoare. Cum se manifestă
Noile vaccinuri anti-COVID-19, autorizate de FDA pentru persoanele peste 65 de ani
Long COVID, impact asupra creierului. Crește riscul de boli neurodegenerative
Ce este varianta COVID "Cicada" și de ce se tem experții
FDA amână o decizie cheie privind un vaccin anti-COVID-19
Agenţia americană pentru alimente şi medicamente amână o decizie cheie privind un vaccin anti-COVID-19.
UE a autorizat vaccinul actualizat pentru COVID. Vizează tulpina JN.1
Comisia Europeană a autorizat vaccinul actualizat COVID-19 de la Novavax, conceput special pentru a viza tulpina JN.1 a COVID.
COVID, impact asupra creierului. Reduce nivelul de cortizol
Acesta este efectul dramatic pe care COVID îl are asupra creierului. Efectele sunt iremediabile.
Ceața cerebrală din Long COVID, descifrată. De ce milioane de oameni au pierderi de memorie
EXCLUSIV Greșeala mortală pe care o facem când suntem răciți. Adrian Marinescu: Le luăm ca pe bomboane
O greșeală pe care o facem când suntem răciți ne poate agrava situația. Mai mult, poate duce și la alte complicații, unele cu potențial mortal.
Lockdown-ul impus de COVID a accelerat îmbătrânirea creierului. Adolescenții, cei mai afectați
EXCLUSIV Creierul, afectat dramatic de pandemia de COVID. Valentin-Veron Toma: Sunt mai multe forme de psihoză, de demență. E o accelerare a unor fenomene care păreau să fie într-un ritm mai lent
Ce trebuie să știe cei care au avut COVID. Pericolul ascuns care îi atacă
EXCLUSIV Noua tulpină COVID, creștere semnificativă a numărului de cazuri. Prof. univ. dr. Carmen Dorobăț: Se aseamănă cu virozele respiratorii. Nu necesită tratament simptomatic
Noua tulpină COVID provoacă o creștere semnificativă a numărului de noi îmbolnăviri.
Ce se întâmplă cu cei care NU au avut COVID
EXCLUSIV Ce să faci după un test pozitiv COVID-19. Cât timp mai trebuie să te izolezi. Prof. dr. Simin Aysel Florescu explică
Numărul cazurilor de COVID 19 scade, dar reinfectările continuă să crească. Ce trebuie să știi
Vaccinul anti-COVID a scăzut incidența AVC-urilor și a infarctului
Ce se întâmplă în cazul persoanelor care s-au vaccinat anti-COVID. Care este rolul critic pe care vaccinul l-a avut.
EXCLUSIV Vaccinul, cheia pentru sănătate. Adrian Marinescu: E vorba de protecție individuală
EXCLUSIV Remdesivir, tratamentul injectabil pentru COVID. Prof. dr. Simin Aysel Florescu: Administrarea se face în spitale
Acesta este unul din cele mai eficiente tratamente împotriva COVID. Tratamentul se administrează în primele zile de la debutul bolii.
COVID-19 a demonstrat că descoperirile biomedicale nu sunt suficiente pentru a elimina o boală
COVID-19 este cea mai recentă epidemie care demonstrează că descoperirile biomedicale nu sunt suficiente pentru a elimina o boală.
