Ministrul Sănătății din Germania, anunțul săptămânii: „Am cumpărat 5 milioane de doze de vaccin de la România. Acolo nu e nevoie de el”
În timp ce în România rata de vaccinare este printre cele mai mici din țările Uniunea Europeană și numărul de cazuri noi crește înfiorător de la o zi la alta, alții cumpără vaccinurile pe care nu le...
În ziua în care în România se înregistreaz pentru prima dată anul aceste peste 10.000 de cazuri noi de COVID și din toate vaccinurile aprobate la un loc, s-au făcut, în ultimele 23 de ore, 3.622 de vaccinuri doza I, 1.313 de vaccinuri doza a doua și au fost administrate (din Pfizer + Moderna + AstraZeneca) 12.588 de doze de rapel (booster, doza a treia), aflăm că Germania cumpără vaccinurile nefolosite de țara noastră, pentru că noi „nu avem nevoie”. Anunțul a fost făcut de ministrul german al Sănătății chiar pe pagina sa de Facebook.
„Ieri, cu aprobarea #UE, am primit 5 milioane de doze de vaccin #BionTech din România. Acolo nu era nevoie de #Vaccin. Pentru #boostervaccinare și pentru copiii de 12-17 ani, aceasta este o îmbunătățire semnificativă. Această #vaccinare protejează adesea împotriva abandonului școlar și este importantă”, a scris prof dr Karl Lauterbach, pe pagina sa de Facebook.
În contextul creșterii exponențiale numărului de cazuri de COVID-19 în toată Europa, ca urmare a răspândirii masive a variantei Omicron, Israelul a anunțat deja că din februarie va administra chiar și cea de a patra doză persoanelor din categoriile de risc. Un spital israelian a început, încă din 27 decembrie 2021, administrarea celei de-a patra doze de vaccin împotriva COVID-19 unui grup de 150 de cadre medicale care făcuseră prima doza booster cu cel puțin 4 luni înainte. Actiunea face parte din primul studiu major privind siguranța și eficacitatea celei de-a patra doze de vaccin împotriva infecției cu Omicron.
De asemenea, atât oficiali din Germania, Franța, Italia, Austria, cât și din Regatul Unit au spus că deja analizează atent nevoia administrării celei de-a patra doze de vaccin împotriva COVID-19 pentru anumite categorii de persoane.
-
Băutura care îți poate rupe stomacul. Foarte mulți români o consumă12.04.2026, 13:44
-
Ce se întâmplă dacă înghiți apă de gură. Când este foarte grav12.04.2026, 11:34
-
-
-
Care e diferența dintre stres și anxietate11.04.2026, 19:40
Vaccinul COVID Moderna, testat cu placebo
Vaccinul COVID al Moderna intră într-un adevărat studiu cu placebo, sub presiunea lui Robert F. Kennedy Jr.
EXCLUSIV COVID, infecție bianuală. Dr. Simin Aysel Florescu: Vom avea de două ori pe an. În sezonul rece, concomitent cu gripa
Medicii au explicat la ce să ne așteptăm în ceea ce privește boala COVID. Ce trebuie să știm despre infecția cu SARS-CoV2.
Vaccinul anti-COVID a scăzut incidența AVC-urilor și a infarctului
Ce se întâmplă în cazul persoanelor care s-au vaccinat anti-COVID. Care este rolul critic pe care vaccinul l-a avut.
EXCLUSIV EG.5, noua variantă de COVID, în România. Adrian Marinescu: Transmiterea se face cu ușurință
EG.5, noua variantă de COVID, face deja victime și în România. S-au înregistrat cazuri de infecții cu noua tulpină de coronavirus.
EXCLUSIV Paxlovid: când apare în România, cine îl poate lua. Cum acționează nirmatrelvir și ritonavir, substanțele din Paxlovid. Rafila: S-a semnat contractul. Va fi disponibil la recomandarea medicului
EXCLUSIV Medicamentul banal pentru răceli sau infecții, nociv pentru sănătate. Anca Crupariu: Efect dramatic
COVID, impact asupra creierului. Reduce nivelul de cortizol
Acesta este efectul dramatic pe care COVID îl are asupra creierului. Efectele sunt iremediabile.
Ce au găsit cercetătorii în sângele pacienților după COVID. Ce se întâmplă cu fierul din sânge
Boala fatală asociată cu COVID. Poate fi declanșată și de infecțiile ușoare. Cum se manifestă
COVID, impact grav asupra creierului
EXCLUSIV Vaccinul, cheia pentru sănătate. Adrian Marinescu: E vorba de protecție individuală
EXCLUSIV Remdesivir, tratamentul injectabil pentru COVID. Prof. dr. Simin Aysel Florescu: Administrarea se face în spitale
Acesta este unul din cele mai eficiente tratamente împotriva COVID. Tratamentul se administrează în primele zile de la debutul bolii.
FDA amână o decizie cheie privind un vaccin anti-COVID-19
Agenţia americană pentru alimente şi medicamente amână o decizie cheie privind un vaccin anti-COVID-19.
Evoluția COVID-19 în România. Datele surpriză care dau peste cap previziunile specialiștilor
Numărul cazurilor de COVID 19 scade, dar reinfectările continuă să crească. Ce trebuie să știi
Cum ne afectează oboseala cronică și Long COVID corpul
Jumătate dintre pacienții cu COVID-19 dezvoltă long-COVID
Probleme pulmonare ascunse, descoperite la copiii cu long-COVID
Probleme pulmonare ascunse au fost descoperite la copiii cu long-COVID.
A fost infectat cu coronavirus timp de 613 zile. Cazul lui a uimit cercetătorii: Conduce la apariția unor variante unice, sensibile
Un caz rar al unui pacient infectat cu coronavirus timp de 613 zile a fost prezentat de cercetători.
Infecția cu COVID în sarcină, legată de risc dublu de autism la bebeluși
OMS a definit boala răspândită "prin aer", după confuzia din perioada COVID. Oamenii de știință spun că "ar fi putut să coste vieți"
După COVID, OMS și experții în sănătate au definit boala răspândită "prin aer".
