Prima fotografie 3D a coronavirusului. Așa arată SARS-COV-2 / VIDEO incredibil

prima-fotografie-3d-coronavirus_93450900 Pandemie

Așa arată coronavirusul în prima fotografie 3D.

Cercetătorii austrieci au reuşit să realizeze prima fotografie 3D a SARS-CoV-2. Până acum au fost publicate doar reprezentări grafice ale virusului, potrivit Deutsche Welle.

Imaginea 3D a fost realizată după mostre înghețate, de către compania Nanographic, o filială a Universităţii Tehnice din Viena.

Concret, pentru pregătirea primului instantaneu, cercetătorii s-au folosit de particule extrase la Universitatea Tsinghua din Beijing, China, tratate prin tehnici de microscop crioelectronic şi digitalizarea ulterioară a acestuia.

Nanographic speră ca aceste imagini să ajute cercetătorii să înţeleagă cum funcţionează virusul.

"Contribuţia noastră la acest proiect a fost să oferim un proces digital care să proceseze imaginea pentru a vizualiza modelul cât mai clar", au declarat cercetătorii. 


 

Google News icon  Urmărește-ne și pe Google News - abonează‑te!

URMĂREȘTE-NE ȘI PE:
Articole similare

Long COVID, impact asupra creierului

25 mai 2026, 14:52
La 6 ani de la încetarea pandemiei de COVID, boala încă are efecte vizibile în cazul unor pacienți. Creierul este încă afectat de COVID.