China rupe tăcerea: SUA a creat COVID! Au publicat dovezile lor care exclud că Wuhan a fost cauza
China publică o cartă albă în care exclude posibilitatea ca Wuhan să fie originea "naturală" a virusului SARS-CoV-2.
Prof Dr Vladimir Beliș a explicat că România stă bine ca număr de cazuri, mai ales dacă ne gândim că s-au întors în țară peste un milion de oameni care au adus cu ei noul coronavirus și...
Prof Dr Vladimir Beliș, care este părintele Medicinei Legale din România, și încă extrem de activ la redutabila vârstă de 90 de ani, spune că în pandemia de coronavirus și COVID-19, țara noastră stă bine.
„Comparativ cu alte țări, noi suntem în situație foarte bună, din punct de vedere al gradului de contaminare și al deceselor față de țările Europei Occidentale, nu mai vorbesc de Statele Unite. În afară de China care a ajuns la zero aproape, noi suntem destul de bine (...) E un lucru curios și și-au pus mulți întrebarea de ce Europa Răsăriteană a fost ceva mai ferită decât cea Apuseană", a explicat profesorul într-un interviu exclusiv difuzat de Antena 3.
Vladimir Beliș e convins că măsurile luate au fost bune și că au fost luate la timp. „Nu avem noi mai multe (cazuri, n.r.) decât alții din Europa Răsăriteană, suntem cam la fel. Suntem mult mai puțini decât cei din Europa Occidentală. (Bulgarii, n.r.) poate au fost mai riguroși în păstrarea regulilor, noi suntem mai liberali ca mod de comportare", a spus acesta.
Profesorul consideră că am fi avut și mai puține cazuri dacă închideam granițele și nu lăsam milionul de români să se întoarcă acasă.
„Asta o fost o greșeală, după umila mea părere, neînchiderea granițelor.Să știți că asta a fost una din cauzele creșterii numărului de cazuri. S-au întors un milion și ceva de români plecați și, după câte știu eu, nu toți cei care s-au întors aveau ocupații prea precise în zona de unde erau, am spus-o mai edulcorat, așa. Și bineînțeles că nu se știa dacă sunt sau nu contaminați. Dar oricum neînchiderea din timp a granițelor... păi noi, dacă am fi închis granițele, eu pot să jur aproape că n-am fi avut cazuri decât foarte puține. Ni s-au importat aceste cazuri prin numărul uriaș, în nicio țară, și cred că nu greșesc aici, în nicio țară din Europa nu au venit un milion și ceva de oameni. Așa că din punctul ăsta de vedere am scăpat ușor față de situația asta", a epxlicat Vladimir Beliș.
China publică o cartă albă în care exclude posibilitatea ca Wuhan să fie originea "naturală" a virusului SARS-CoV-2.
Agenţia americană pentru alimente şi medicamente amână o decizie cheie privind un vaccin anti-COVID-19.
O greșeală pe care o facem când suntem răciți ne poate agrava situația. Mai mult, poate duce și la alte complicații, unele cu potențial mortal.
După COVID, OMS și experții în sănătate au definit boala răspândită "prin aer".
China afirmă că institutul Wuhan nu a fost implicat în crearea virusului COVID-19
Un studiu australian a descoperit că pacienții cu long-COVID prezintă umflături ale creierului legate de probleme de memorie și concentrare.
Vaccinul anti-COVID produce efecte și după ani de zile. Ce s-a aflat abia acum.
COVID mai are încă un efect negativ asupra sănătății. Infecția poate duce la hipertensiune arterială.
Acesta este unul din cele mai eficiente tratamente împotriva COVID. Tratamentul se administrează în primele zile de la debutul bolii.