BREAKING NEWS Coronavirus, România. Bilanț 6 mai: 14.107 de cazuri de persoane infectate
Până astăzi, 6 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 14.107 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus).
Până astăzi, 6 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 14.107 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus).
Utilizarea unei aplicații de către peste 2,5 milioane de oameni din SUA și Marea Britanie a oferit date valoroase despre COVID-19.
Cercetătorii analizează sângele de lamă în speranța găsirii unui tratament împotriva bolii COVID-19.
Grupul de Comunicare Strategică anunță că încă alte 4 persoane și-au pierdut viața în urma infectării cu noul coronavirus.
Dr Monica Pop critică intervalul orar în care persoanelor peste 65 de ani le este permis să iasă din casă.
O boală a afectat circa 20.000 de români și a omorât 64 de copii. Pentru ea există vaccin.
Statul chinez a anunțat 2 cazuri noi de îmbolnăvire cu COVID-19 și 20 de îmbolnăviri noi, asimptomatice.
Colegiul Medicilor Stomatologi a dat publicității un mesaj cu recomandări pentru activitatea cabinetelor care se vor redeschide după 15 mai.
Grupul de Comunicare Strategică anunță că încă 13 persoane și-au pierdut viața în urma infectării cu noul coronavirus.
Profesorul Virgil Musta a explicat care este legătura dintre aerul condiționat și îmbolnăvirile cu coronavirus.
Un pacient cu COVID-19 care făcea dializă s-a vindecat de infecția cu coronavirus și urmează să fie externat.
O nouă tulpină a coronavirusului a fost identificată de către oamenii de știință, care spun că este mult mai contagioasă decât versiunile anterioare.
După ce zece ieșeni au murit pentru că au băut spirt, doi bărbați din Botoșani au fost găsiți morți la Sibiu din exact aceeași cauză.
Bărbatul infectat cu COVID-19 de la căminul de vârstnici din municipiul Mediaş a fost internat la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă din Sibiu.
Un pacient testat pozitiv la Covid-19 a fugit dintr-un spital din Sectorul 4 al Capitalei, unde era internat. Polițiștii au reușit să-l prindă în scurt timp.
4.460 de dolari per pacient, ar fi costul pentru remdesivir, noua terapie autorizată pentru tratarea COVID-19.
Aproape 40% din totalul cazurilor de COVID-19 s-au înregistrat, săptămâna trecută, în județele Suceava, Cluj, Bacău și Vrancea.
Grupul de Comunicare Strategică anunță că încă 14 persoane și-au pierdut viața în urma infectării cu noul coronavirus.
Autoritățile anunță încă doi cazuri de cadre medicale infectate pozitiv cu COVID-19 în județul Botoșani.
Până astăzi, 5 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 13.837 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus).
Procurori din Câmpulung au deschis un dosar penal în cazul a trei medici din Argeş, detaşaţi pentru a avea grijă de bolnavi infectaţi cu noul coronavirus.
Președintele Societății Române de Microbiologie, dr Alexandru Rafila, susține că nu ar mai exista o explozie a numărului de cazuri.
Specialiștii susțin că este bine să facem mișcare, dar recomandă luarea de măsuri de precauție când vine vorba de alergat afară.
Prof. dr. Alexandru Rafila, președintele Societății Române de Microbiologie, a vorbit despre riscul de infectare cu noul coronavirus în piscină.
Grupul de Comunicare Strategic anunță că încă nouă persoane și-au pierdut viața în urma infectării cu noul coronavirus.
Vicepreședintele Colegiului Medicilor Stomatologi, dr Norina Forna, a explicat în ce condiții vor funcționa cabinetele stomatologice după data de 15 mai.
O companie aeriană a introdus deja măsuri privind zborul pasagerilor ținând cont de pandemia de COVID-19.
Premierul Ludovic Orban a declarat că testele se fac în funcție de necesități și în baza protocolului OMS.
Numărul persoanelor care sunt declarate vindecate de COVID-19 crește neașteptat de rapid în România. Profesorul Alexandru Rafila a explicat cum este posibil.