EXCLUSIV Ce este medicina nucleară. Dr Raluca Mititelu: nu ține de Institutul de Fizică

Dr. Raluca Mititelu, președintele Societății Române de Medicină Nucleară, a vorbit la Interviurile DC News și DC Medical despre medicina nucleară.
Dr. Raluca Mititelu, președintele Societății Române de Medicină Nucleară, medic primar Medicină Nucleară la Spitalul Militar Central și la Centrul Oncologic Sanador, ambele din București, a vorbit la Interviurile DC News și DC Medical despre medicina nucleară în România.
”Este o specialitate medicală. Nu e ceva ce ține de Institutul de Fizică și nici de cercetări avansate în fizică decât în măsura în care noi aplicăm ce se întâmplă în cercetările avansate. Este o specialitate medicală care se bazează pe utilizarea izotopilor radioactivi în diagnostic și tratament. Deci, se administrează izotopi cu energie mică și se poate pune un diagnostic de mare precizie sau se administrează izotopi cu energie puțin mai mare și atunci se pot trata diverse afecțiuni”, afirmă dr Raluca Mititelu.
Potrivit acesteia, medicina nucleară încă se dezvoltă în România:
”În ultima vreme e puțin mai bine, dar a fost o vreme când a fost copilul sărac al medicinei și, în primul rând, al medicinei din România. S-au desființat laboratoare, oameni foarte bine pregătiți au emigrat. Am ajuns, la un moment dat, că terminau tineri medici și plecau că nu aveau unde să se angajeze.
necesită un echipament destul de scump și niște dotări mai speciale pentru radioprotecție și pentru toate cele, drept pentru care foarte multe spitale ori nu și-au permis, ori nu au înțeles ce se întâmplă - pur și simplu au hotărât să desființeze aceste laboratoare.
În ultima vreme s-a dezvoltat foarte mult tehnica PET-CT, au apărut foarte multe centre private, au început să apară și la stat echipamente PET-CT. (...) Tot este foarte greu pentru că aproape jumătate din județele din România nu au un centru de medicină nucleară măcar la nivel de spital județean, ceea ce e foarte prost pentru că un pacient oncologic după ce că are și necazul pe care-l are trebuie să mai suporte și costurile unor deplasări sau a unei liste de așteptare cine știi pe unde ca să-și poată face investigația”.
-
-
-
Menopauza crește riscul de boli cardiovasculare26.08.2025, 20:56
-
Insula Iubirii și provocările relațiilor. Rolul ispitelor în cupluri26.08.2025, 20:26
-
Dieta mediteraneeană poate proteja creierul de Alzheimer26.08.2025, 18:54
Medicina personalizată, avantaje pentru pacienți. Ioana Lupescu: Cea mai bună opțiune terapeutică
Medicina personalizată are o serie de avantaje pentru pacienți. Ce presupune aceasta.
Dr Cristian Mihalea: Anevrismul, cauza morții subite la tinerii sănătoși
Ce este medicina nucleară. Dr Raluca Mititelu: nu ține de Institutul de Fizică
Tusea cu sânge, semnal de alarmă pentru organism. Când trebuie să mergi de urgență la medic
Tusea cu sânge, semnal de alarmă pentru organism. Care sunt cauzele și când este o urgență
Supraspecializările în medicină, de ce sunt importante. Ioana Lupescu: Sunt lucruri de graniță. Există o lipsă de informații legate de caz
Supraspecializările în medicină sunt importante pentru a putea pune un diagnostic precis.
Dr Beatrice Dragomir Anghel: Brahiterapia, iradierea internă în cancer la Interviurile DC Medical
Modificările coloanei vertebrale, diagnostic. Diana Manolescu: Cresc în raport cu vârsta
Modificările coloanei vertebrale sunt mai des întâlnite la persoanele în vârstă. Provoacă dureri, dar și modificări ale posturii.
Dr Gheorghe Iana (SNRIR): 0,1% din pacienții cu AVC, salvați cu trombectomie în România
Totul despre Radioterapie: proceduri și indicații, cu Dr Tudor Alin Țârlea la INTERVIURILE DC MEDICAL
Pacient la Radioterapie. Ce trebuie să faci și prin ce treci
Burn out, ce strategii folosesc radiologii stresați să devină mai eficienți
Angiografia, procedura de vizualizare a venelor. Identifică zonele blocate din vasele de sânge și depistează anevrismele
Angiografia identifică venele blocate și depistarea unui anevrism.
Telemedicina, topul specialităților care apelează la această tehnologie medicală
Substanța de contrast cu IOD și cu METAL. Care e diferența, cui și când poate fi administrată: Insuficiența renală, contraindicație
Adrian Dijmărescu, medic primar radiologie imagistică la Spitalul Clinic SANADOR, ne-a vorbit despre substanțele de contrast.