Medicii specialiști și managerii spitalelor publice pot solicita prelungirea programului, cu decontarea serviciilor

Medicii specialiști și managerii spitalelor publice pot solicita prelungirea programului de lucru, pentru a permite decontarea unui număr mai mare de consultații.
Managerii spitalelor publice şi medicii specialişti pot solicita prelungirea programului de lucru, în condiţiile unei adresabilităţi crescute din partea pacienţilor, până în prezent Casa de Asigurări de Sănătate (CAS) Suceava dând aprobare în acest sens unui număr de 24 de furnizori de servicii medicale din judeţ, a anun'at directorul instituţiei, Claudiu Cobuz.
El a spus că medicii specialişti şi managerii spitalelor publice din judeţ pot solicita majorarea programului de lucru, ce permite decontarea unui număr mai mare de consultaţii medicale acordate persoanelor asigurate de către medicii specialişti.
Cobuz a precizat că, în prezent, CAS Suceava are încheiate 111 contracte de prestări servicii medicale în ambulatoriul de specialitate clinic cu 380 medici specialişti, incluzând şi ambulatoriile de specialitate ale spitalelor publice.
Potrivit lui Cobuz, o comisie constituită, conform prevederilor legale, din reprezentanţi ai CAS, DSP, ai Colegiului Judeţean al Medicilor, ai asociaţilor sindicale şi ai celei patronale a medicilor specialişti analizează necesarul de servicii medicale de specialitate şi stabileşte necesarul de medici specialişti pentru fiecare specialitate clinică şi zonă a judeţului.
Directorul CAS Suceava a menţionat că pentru specialităţile clinice o normă reprezintă un program de lucru de şapte ore în medie pe zi, adică de 35 de ore pe săptămână.
"În condiţii de adresabilitate crescută din partea pacienţilor, pentru o anumită specialitate, se poate prelungi programul de lucru, iar medicii specialişti şi managerii spitalelor publice, pentru cabinetele ambulatorii de specialitate ale spitalelor, pot solicita CAS Suceava majorarea programului. Prelungirea programului permite decontarea unui număr mai mare de consultaţii medicale acordate persoanelor asigurate de către medicii specialişti. Pentru a veni în sprijinul asiguraţilor, CAS Suceava nu a limitat şi a aprobat de fiecare dată solicitările medicilor specialişti de prelungire a programului de consultaţii, astfel încât mai mulţi pacienţi au primit servicii medicale gratuite", a spus Cobuz, citat de agerpres.ro.
În cazul a 24 de furnizori de servicii medicale din ambulatoriul de specialitate, în întregul judeţ, a fost aprobată prelungirea programului de lucru pentru specialităţile medicale psihiatrie, dermatologie, diabet, oftalmologie, oncologie, neurologie, neuropsihiatrie infantilă, ortopedie, pediatrie, medicina internă şi ORL.
-
-
Pierderea dinților ar putea fi un semnal mortal, arată un studiu21.10.2025, 13:27
-
-
-
Ministerul Sănătății: Cum se eliberează deciziile de carantină sau de izolare de către DSP-uri, dar și cum se dau concediile medicale. PRECIZĂRI
REZIDENȚIAT 2022, reguli noi: cum se va stabili numărul de locuri și până la ce vârstă poți da concursul. Proiect de Ordonanță de urgență
CNAS va avea un nou sistem informatic: Un cetăţean român va putea lua reţeta de oriunde din Europa, nu doar din România
Cum îți faci asigurare de la 1 august 2025: cât plătești, cum plătești. Descarcă formularul 212 AICI
CNAS mărește valoarea punctului "per capita" cu 0,50 lei. Noutăți în finanțarea serviciilor de asistență medicală
CNAS, noutăți în finanțarea serviciilor de asistență medicală.
CNAS: Începând cu 1 martie, serviciile medicale se acordă cu obligativitatea semnării cu cardul pacientului
CNAS, schimbare importantă de la 1 martie.
Perioada de IZOLARE și condițiile de testare, MODIFICATE! Iată ce se întâmplă în centrele de evaluare, cine e fi internat și cum ești declarat vindecat. REGULI NOI
Noi servicii medicale DECONTATE, pentru gravide și lăuze. CNAS, lista completă
Noi servicii medicale sunt decontate, pentru gravide și lăuze. Vezi lista completă, publicată de CNAS.
Conf dr Aurel George Mohan, nou Secretar de stat în Ministerul Sănătății
Condiția ca un pacient să se trateze în străinătate. Celebrul formular E112. Vlădescu: Firul roșu. Pentru români nu era foarte convenabil, dar era mai bine decât deloc
REZIDENȚIAT 2021. Peste 12.000 de candidați s-au înscris la examen
Circa 12.600 de candidați s-au înscris la examenul de rezidențiat organizat duminică, 21 noiembrie.
MS, clarificări privind folosirea testelor pe bază de salivă în școli: Nu trebuie pregătire medicală ca să le utilizezi
Din 25.000 de medici, doar 5.976 au contracte cu CNAS
Colegiul Medicilor Stomatologi spune că dintr-un total de aproximativ 25.000 de medici, doar 5.976 au contracte cu CNAS.
MS, suplimentare: 418 locuri în plus la REZIDENȚIAT 2021
Serviciile de diagnosticare oncologică pentru persoanele neasigurate nu vor mai fi plătite de asigurați, ci de bugetul de stat, anunță CNAS
Rafila: După pandemie, vaccinarea și testarea COVID-19 se va face la medicul de familie sau la spitalele de boli infecțioase
OMS: Inegalităţile sociale reprezintă peste 50% din factorii care determină starea de sănătate
OMS arată printr-un studiu că inegalităţile sociale reprezintă peste 50% din factorii care determină starea de sănătate.
Asigurarea de sănătate include și servicii stomatologice. Un studiu al CMSR arată că 34% dintre respondenți nu știu că pot face plombe, extracții, detartraj sau tratamente gratuite
CNAS, anunț. Acces mai facil la servicii de medicină fizică și de reabilitare pentru pacienți
CNAS anunță că pacienții au acces mai facil la servicii de medicină fizică și de reabilitare