Sorina Pintea: Din 15 septembrie, fiecare spital județean va avea centru de prelevare organe
Ministrul Sănătății, Sorina Pintea, a anunțat astăzi, la Bistrița, că fiecare spital județean din țară va fi obligat, începând cu data de 15 septembrie, să aibă un centru de prelevare de...
Ministrul Sănătății, Sorina Pintea, a precizat, la Bistrița, că în ultima săptămână au existat patru cazuri de prelevare de organe în țară, între care şi a unui cord care a ajuns la un tânăr din Germania.
„În ultima săptămână, au fost patru prelevări. A fost emoționant pentru mine, pentru că au fost prelevări de ficat, rinichi, astea sunt uzuale, dar a fost prelevarea unui cord de la un copil de 16 ani, care, din păcate, a plecat din țară pentru că nu am avut pacient compatibil. Spun din păcate pentru că mă gândesc la pacienții din România, dar această inimă bate în pieptul unui tânăr de 17 ani din Germania, deci colaborarea cu Eurotransplant este din ce în ce mai puternică. De aceea, împreună cu domnul director Radu Zamfir de la Agenția Națională de Transplant, am luat decizia de a implementa obligativitatea existenței unui centru de prelevare la nivelul fiecărui spital județean, pentru că avem terapii intensive, avem dotări la marea majoritate a spitalelor, este cazul să începem să lucrăm. Programul național de transplant a fost restructurat, există posibilitatea de a stimula financiar pe cei care sunt implicați efectiv şi este cazul să ne gândim la pacienții care aşteaptă aceste organe", a spus Pintea, adăugând că termenul de la care va intra în vigoare această obligativitate este 15 septembrie, notează Agerpres.
Încurajarea donării de organe
Întrebată dacă va fi derulată şi o campanie publică de susținere a prelevării de organe, Sorina Pintea a spus că deja s-a început acest lucru şi crede că lucrurile se vor schimba odată cu existența unui centru de prelevare în fiecare județ.
„O campanie împreună cu asociațiile de pacienți şi cu media, noi spunem că, timid, am început, dar, în momentul în care vom da aceşti indicatori, obligativitate, atunci lucrurile cred că se vor schimba", a mai declarat ministrul Sănătății.
Sorina Pintea a participat, joi, la inaugurarea secției de Terapie Intensivă a Spitalului Județean de Urgență Bistrița, care a fost extinsă şi modernizată în urma unui proiect demarat în august 2018 şi care a beneficiat de o finanțare de aproximativ 14 milioane lei, de la Ministerul Sănătății şi de la Consiliul Județean Bistrița-Năsăud.
-
Dieta care ar putea proteja creierul mai bine decât cea mediteraneană27.06.2026, 16:04
-
-
Rujeola, din nou o amenințare: vaccinarea scade, iar tratament nu există27.06.2026, 15:00
-
-
Grupa de sânge care ar putea ascunde un risc mai mare de diabet27.06.2026, 14:00
Transplantul de UTER și de intestin subțire, pas URIAȘ în România. Dr. Zamfir, anunțul care dă SPERANȚE enorme
EXCLUSIV Spitalul Sfânta Maria face din nou transplant pulmonar! A fost reacreditat. Monica Althamer: Dosarele a 10 pacienți, evaluate de italieni
TRANSPLANT: Un băiețel de doar 2 ani din Iași, aflat în moarte clinică, salvează viețile altor patru copii
Cercetătorii au reușit un transplant de rinichi de la porc la un om în moarte cerebrală. Primul om cu inimă de porc se recuperează după transplant. VIDEO
EXCLUSIV Ce spun românii despre donarea de organe. Răspunsul EGOIST bifat de mulți: Se preferă ca organe sănătoase să putrezească sub pământ de frica lu' Doamne Doamne
Ce părere au românii despre donarea de organe. Răspunsurile sunt complet neașteptate.
Transplant: trei oameni au primit o nouă şansă la viaţă
Târgu Mureș: Al treilea transplant de inimă din 2021. Viața unui bărbat de 39 de ani a fost salvată
Prof dr Horațiu Suciu a anunțat că la Târgu Mureș a fost efectuat astăzi al treilea transplant cardiac din 2021.
Transplantul hepatic al fetiței de 5 ani, diagnosticată cu boala Wilson, realizat cu succes
Transplantul hepatic în cazul copilei de 5 ani, diagosticată cu boala Wilson și insuficiență hepatică, realizat cu succes.
Numărul de transplanturi de organe a scăzut cu 31% în timpul primului val al pandemiei COVID-19. STUDIU
EXCLUSIV CAR-T, terapia care salvează pacienții cu cancere de sânge care nu răspund la niciun tratament. Dr Alina Tănase: Propriile limfocite luptă cu boala
EXCLUSIV Ce este transplantul de la donator în moarte circulatorie. Acad. prof. dr. Irinel Popescu: Așa s-a definit moartea
Cercetătorii sunt la un pas să creeze organe „universale” care ar putea fi transplantate oricărui pacient, indiferent de grupa sa de sânge. STUDIU
PREMIERĂ MONDIALĂ: primul transplant cu o inimă de porc modificată genetic într-un om adult cu boală cardiacă terminală. VIDEO
Primul triplu transplant REUȘIT de față și de mâini, realizat la New York
Primul triplu transplant reușit de față și de mâini a fost realizat la New York, la un tânăr care era victima unui accident rutier.
EXCLUSIV Transplantul viitorului. Ioan Lascăr: Reconstrucția la o imprimantă 3D este echivalentul organului original
Pacient cu AVC masiv, donator de organe. Spitalul Universitar de Urgenţă Militar Central Dr. Carol Davila: Familia a avut bunăvoința de a accepta donarea de organe
EXCLUSIV Tache (ATR), despre pacienții cu dializă și transplantați, cei mai vulnerabili: Au fost pe locul trei la mortalitate în pandemie
Transplant: trei români au primit a doua șansă la viață datorită unei familii din Bulgaria
Trei români au primit o a doua șansă la viață datorită unei familii din Bulgaria.
O nouă șansă la viață pentru doi bărbați după 3 ani pe lista de așteptare
La Spitalul Județean din Târgu-Mureș s-a realizat o prelevare de organe de la o pacientă de 69 de ani, aflată în moartă cerebrală.
Transplant: a doua șansă la viață pentru doi români de 49 și 52 de ani
Doi români care făceau dializă de câțiva ani au primit o a doua șansă la viață.
TRANSPLANT: O nouă prelevare de organe, în plină pandemie!
Moartea unui adolescent de 14 ani, șansă la viață pentru 5 pacienți. ANT: O dramă care schimbă definitiv viața familiei, a devenit sursa vieții
Moartea unui adolescent de 14 ani din Iași a însemnat o șansă la viață pentru 5 pacienți.
