Teleorman: Peste 11.000 de doze de vaccin antigripal repartizate în judeţ în cea de-a treia tranşă
Peste 11.000 de doze de vaccin antigripal au fost repartizate judeţului Teleorman în cea de-a treia tranşă trimisă în teritoriu de Ministerul Sănătăţii.
"În această a treia tranşă, Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Teleorman i-au fost repartizate 11.270 doze de vaccin antigripal. Acestea urmează să ajungă în cabinetele medicilor de familie pentru vaccinarea persoanelor aflate în grupele de risc", a declarat, vineri, pentru Agerpres, coordonatorul campaniei, medicul epidemiolog Luminiţa Dumitraşcu.
Pentru campania de vaccinare antigripală din acest sezon, în judeţul Teleorman au fost repartizate circa 35.000 de doze, în trei tranşe, iar până la această dată au fost vaccinate peste 20.000 de persoane.
"Prima tranşă de vaccin a fost recepţionată în a doua jumătate a lunii octombrie. Un număr de 1.230 de doze au fost destinate strict vaccinării personalului medical din spitale şi alte instituţii sanitare şi medico-sociale, iar 11.270 au fost distribuite către medicii de familie, pentru imunizarea populaţiei din grupele de risc. O a doua tranşă de 11.270 de doze de vaccin am primit-o acum două săptămâni, iar astăzi, a treia tranşă, tot de 11.270 de doze. Până la această dată, au fost imunizate 20.500 de persoane", a adăugat Luminiţa Dumitraşcu.
Vaccinul antigripal utilizat în campania de imunizare din acest an este unul tetravalent, care cuprinde toate categoriile de virusuri circulante, fiind asigurat gratuit de Ministerul Sănătăţii.
Din grupele de risc fac parte persoanele care suferă de boli cronice, copiii cu vârste cuprinse între 3 şi 5 ani, gravidele, cadrele medicale, adulţii, copiii şi personalul din instituţiile de îngrijire, precum şi persoanele de peste 65 de ani.
În acest sezon, în Teleorman nu a fost înregistrat nici un caz de gripă, sunt raportate însă cazuri de infecţii respiratorii, mai ales în rândul copiilor.
Perioada optimă de administrare a vaccinului antigripal este cuprinsă între 15 octombrie şi 31 decembrie
-
Ce este uleiul esențial de Ylang-Ylang: 4 beneficii dovedite08.12.2025, 21:32
-
Cine nu ar trebui să consume scorțișoară?08.12.2025, 20:54
-
Ce este mielofibroza: simptome, cauze și cum poate fi tratată08.12.2025, 19:33
-
-
7 motive să bei zeamă de murături în mod regulat08.12.2025, 17:15
UE a autorizat vaccinul actualizat pentru COVID. Vizează tulpina JN.1
Comisia Europeană a autorizat vaccinul actualizat COVID-19 de la Novavax, conceput special pentru a viza tulpina JN.1 a COVID.
Legătura dintre vaccinul COVID și convulsii. Ce arată un studiu nou
Un nou studiu confirmă. Care este legătura între vaccinurile COVID și riscul de convulsii.
EXCLUSIV Victoria Aramă: Am găsit pe biletul de ieșire al unui pacient cu cancer scris: vaccinare antigripală contraindicată! Acum este în stare gravă! Gripa îi pune viața în pericol mai mult decât cancerul
EXCLUSIV Temperatura de la care se consideră febră. Mahler: E modalitatea prin care corpul blochează înmulțirea virusului
Temperatura de la care se consideră febră. Când este un motiv de îngrijorare și cum putem gestiona simptomele răcelii și gripei.
Dr. Horațiu Moldovan: 2025, anul în care vaccinarea revine puternic în România
Moderna depune cererea pentru autorizarea vaccinului Spikevax 2025-2026, adaptat noii variante LP.8.1 a SARS-CoV-2
Noua mutație COVID face ravagii, iar Moderna pregătește un nou vaccin! Adevărul despre LP.8.1 și ce nu îți spune nimeni
EXCLUSIV România, codașă la prevenție. Gindrovel Dumitra: Portugalia, 90% acoperire vaccinală pentru HPV, România, zero
România stă prost în ceea ce privește acoperirea vaccinală pentru cancerul de col uterin. Boala poate fi prevenită prin vaccinare.
ARN-ul autoamplificator, o nouă speranță pentru vaccinurile COVID-19 și tratamentele pentru cancer
Acest tratament reduce semnificativ inflamația din organism. Poate fi folosit în tratarea cancerului și a COVID.
Vaccinurile nu vor mai conține mercur! SUA elimină tiomersalul din vaccinuri
"Nu este un vaccin, este o injecție": diferența care poate schimba încrederea oamenilor în știință
Milioane de oameni cred că vaccinul COVID nu este un vaccin real. Care e adevărul, de fapt?
Nigeria devine prima țară care introduce un nou vaccin împotriva meningitei. OMS: Protejează împotriva celor 5 tulpini ale bolii
Nigeria devine prima țară care introduce un nou vaccin împotriva meningitei, potrivit OMS.
EXCLUSIV Vaccinarea în farmacii. Florin Buicu: Să fie disponibile în toate farmaciile
Vaccinarea în farmacii va fi posibilă și în acest an. Cum se va desfășura campania antigripală din acest an.
Vaccinurile anti-HPV reduc cu 80% riscul de cancer de col uterin
Ministerul Sănătății extinde accesul la vaccinul HPV de la 1 octombrie: gratuit pentru tineri, compensat pentru femei
Nipah, virusul mortal transmis de animale care a stat fără vaccin până acum. Oxford începe testarea vaccinului uimitor
Cum un virus mortal a stat fără vaccin până acum. Oxford începe testarea unui vaccin împotriva acesui virus numit Nipah.
EXCLUSIV Dezinformarea părinților condamnă copiii la suferință: Ne gândim la soluții extreme. Lucrurile astea sunt prea grave ca să fie lăsate la decizia unor părinți care trăiesc într-o lume paralelă
EXCLUSIV Vaccinul anti-HPV, eficient pentru prevenirea a cinci tipuri de cancer. Dr. Matei Bâră: Sunt dependente de HPV
Acest tratament previne cinci tipuri de cancer. Este cel mai eficient.
Moderna retrage aprobarea vaccinului combinat gripă - COVID
Moderna retrage cererea pentru vaccinul combinat antigripal COVID.
