Originea COVID-19 rămâne un mister. Ce ascunde China? Ce s-a întâmplat, de fapt, în Wuhan
Originea pandemiei de COVID-19 rămâne un mister, deși au trecut deja cinci ani de la carantina care a marcat oraşul Wuhan.
Managerul Institutului Marius Nasta, dr Beatrice Mahler, a explicat că personalul din Camera de Gardă a dat alarma atunci când a sesizat flacără și fum în afara Unității Mobile din curtea spitalului, unde erau...
„În Unitatea Mobilă ATI erau internați 7 pacienți în stare critică, ventilați non-invaziv toți, care au fost mutați 2 dintre ei în Secția de terapie Intensivă COVID și ceilalți în secție. Pentru că au fost mai multe întrebări din partea dvs de ce pacienții ventilați non-invaziv erau în Unitatea Mobilă, doresc să precizez faptul că toți pacienții care sunt în stare critică sunt ventilați într-o primă etapă non-invaziv, cu aparate care sunt mult mai performante, cele din unitatea mobilă sau cele din secția Terapia Intensivă. Aceste ventilatoare performante asigură o oxigenare mult mai bună a corpului, a organismului, și se amână cât se poate de mult momentul intubării. Asta nu înseamnă că nu sunt niște pacienți severi, care au nevoie de asistență medicală. Mai mult decât atât, personalul medical din Unitatea Mobilă și din Secția de Terapie Intensivă este instruit să poată supraveghea și să ofere asistență acestor pacienți care au nevoie 24 de ore de ventilație non-invazivă. Este un pacient fragil, care are nevoie de asistență, de aceea pentru acești pacienți se decide transferul în Unitatea de Terapie Intensivă. (...)
Colegii mei din camera de gardă care au sesizat pompierii au spus că au văzut flacără cu fum, care însă nu s-a extins și s-a stins extrem de rapid. (...) Problemele care sunt la spital sunt problemele legate de infrastructură pe care le-am spus de mai mulți ani și pe care le repet. Institutul Marius Nasta este un spital care are peste 100 de ani vechime, în care infrastructura trebuie modernizată. Și acest lucru cu siguranță este o prioritate, cel puțin pentru mine ca manager.
Aceasta este o Unitate Mobilă în Institutul Marius Nasta este din luna octombrie, până acum a funcționat fără probleme. Săptămâna trecută a fost în procedură de curățenie și dezinfecție terminală, tocmai pentru că este extrem de important să depistăm și să avem grijă să limităm infecțiile asociate asistenței medicale.
pacienții transferați sunt cu stare critică, sunt ventilați noninvaziv, sunt conștienți sigur că da. Numai un pacient conștient poate fi ventilat non-invaziv, un pacient care este inconștient trebuie intubat”, a spus managerul Institutului Marius Nasta, dr Beatrice Mahler.
Originea pandemiei de COVID-19 rămâne un mister, deși au trecut deja cinci ani de la carantina care a marcat oraşul Wuhan.
Medicul Carmen Dorobăț ne-a vorbit despre noua variantă COVID-19, EG. 5, care a început să îngrijoreze oamenii în această perioadă.
Profesorul universitar dr. Doina Anca Pleșca, medic primar Pediatrie, a vorbit despre tripla agresiune a virusurilor din acest sezon.
Explozie neașteptată a COVID-19 în România. Cazurile noi se dublează într-o săptămână, iar reinfecțiile alarmante iau amploare!
Pandemia rămâne un subiect tabu în China la cinci ani de la înregistrarea primului deces cunoscut legat de COVID-19.
COVID-19 este cea mai recentă epidemie care demonstrează că descoperirile biomedicale nu sunt suficiente pentru a elimina o boală.
XEC este noua variantă COVID care se răspândește rapid. A fost detectată în Germania, iar acum se răspândește rapid în Europa.
Asta s-a aflat abia acum despre testele de diagnostic pentru COVID. Care a fost acuratețea lor.
Moderna retrage cererea pentru vaccinul combinat antigripal COVID.
Acest tratament anti-COVID poate avea efecte secundare importante.
Aceasta este complicația gravă pe care o provoacă infecția cu COVID-19.
Medicii au explicat la ce să ne așteptăm în ceea ce privește boala COVID. Ce trebuie să știm despre infecția cu SARS-CoV2.