OMS, îngrijorată de rata de transmitere "foarte preocupantă" din Europa: „am putea pierde 500.000 de vieți până în februarie”
OMS arată că cifrele pandemiei arată îngrijorător în Europa, în special în ceea ce provește decesele cauzate de COVID-19.
Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) s-a declarat îngrijorată joi de rata de transmitere "foarte preocupantă" a maladiei COVID-19 constatată în prezent în Europa, care ar putea să provoace o jumătate de milion de decese suplimentare pe acest continent până în luna februarie, arată surse citate de Agerpres. "Suntem, din nou, epicentrul pandemiei", a declarat directorul OMS Europa, Hans Kluge. "Rata actuală de transmitere din cele 53 de ţări din regiunea europeană este foarte preocupantă (...) şi, dacă rămânem pe această traiectorie, am putea să asistăm la încă o jumătate de milion de decese cauzate de COVID-19 în această regiune până în februarie", a adăugat el.
Pentru specialiştii de la OMS, creşterea numărului de cazuri poate fi explicată printr-o combinaţie de doi factori - acoperirea vaccinală insuficientă şi relaxarea restricţiilor anti-COVID-19.
Conform datelor OMS, spitalizările asociate COVID-19 au crescut de mai mult de două ori în ultima săptămână.
Potrivit unui bilanţ întocmit pe baza raportărilor oficiale, numărul noilor cazuri depistate în fiecare zi este în creştere de aproape şase săptămâni consecutive în Europa şi cel al deceselor zilnice este în creştere de aproape şapte săptămâni consecutive, ajungând la circa 250.000 de cazuri, respectiv 3.600 de decese pe zi.
Actuala creştere este stimulată în special de Rusia (8.162 decese în ultimele şapte zile), Ucraina (3.819 decese) şi România (3.100 decese), conform acestor date.
"Majoritatea persoanelor spitalizate care mor de COVID-19 în prezent nu au fost vaccinate cu schemă completă", a subliniat Hans Kluge.
În medie, conform OMS, doar 47% dintre persoanele din această regiune, care cuprinde ţările europene şi mai multe state din Asia Centrală, au primit două doze de vaccinuri anti-COVID-19.
Dintre ele, opt ţări au depăşit o acoperire vaccinală de 70%, însă două ţări din regiune au rate de vaccinare mai mici de 10%.
Pentru a combate pandemia de coronavirus, OMS a îndemnat la continuarea folosirii pe scară largă a măştii sanitare şi la practicarea măsurilor de distanţare socială.
"Testele, aplicaţiile de urmărire a cazurilor-contact, ventilarea spaţiilor închise şi distanţarea fizică vor continua să facă parte din arsenalul nostru de apărare, alături de vaccinarea rapidă, corectă şi generalizată pentru fiecare persoană eligibilă", a adăugat Hans Kluge.
După o primă accelerare în iulie, urmată de un platou, situaţia sanitară din Europa s-a degradat încă o dată la începutul lunii septembrie.
"Prognoze fiabile arată că dacă reuşim să ajungem la o rată de utilizare de 95% a măştii sanitare în Europa şi Asia Centrală, vom putea să salvăm până la 188.000 de vieţi din acele 500.000 de vieţi pe care riscăm să le pierdem până în februarie 2022", a mai spus Hans Kluge.
Marţi, Ţările de Jos au anunţat noi restricţii sanitare în urma creşterii spectaculoase a numărului de infectări cu virusul SARS-CoV-2.
Germania a raportat joi un număr record de noi infectări, 33.949 de cazuri de COVID-19 raportate în 24 de ore, doborând precedentul record, care a fost stabilit în decembrie 2020.
-
-
Pericolul invizibil care îți distruge sănătatea în timp ce dormi26.02.2026, 17:21
-
Semnul banal al demenței. Apare când vorbim26.02.2026, 16:11
-
-
Alexandru Rogobete şi directorul OMS pentru Europa, acord de colaborare26.02.2026, 13:06
Ce se întâmplă cu cei care NU au avut COVID
Pandemia de COVID-19 rămâne doar un subiect tabu în China, la 5 ani de la anunțul primului deces legat de virus
Pandemia rămâne un subiect tabu în China la cinci ani de la înregistrarea primului deces cunoscut legat de COVID-19.
Sipavibart, medicamentul care previne COVID de la AstraZeneca, a primit o aprobare de la EMA
Cererea AstraZeneca pentru medicamentul de prevenire COVID primește o evaluare accelerată în UE.
Vaccinurile pentru Covid vor fi aprobate pentru vânzare publicului din Marea Britanie
EXCLUSIV Creierul, afectat dramatic de pandemia de COVID. Valentin-Veron Toma: Sunt mai multe forme de psihoză, de demență. E o accelerare a unor fenomene care păreau să fie într-un ritm mai lent
A fost infectat cu coronavirus timp de 613 zile. Cazul lui a uimit cercetătorii: Conduce la apariția unor variante unice, sensibile
Un caz rar al unui pacient infectat cu coronavirus timp de 613 zile a fost prezentat de cercetători.
FDA aprobă vaccinul Novavax COVID, dar doar pentru unii. Cine poate beneficia de el
FDA aprobă, în sfârșit, vaccinul Novavax, dar doar pentru unii! Robert F. Kennedy Jr. trage un semnal de alarmă.
Ce se întâmplă dacă ai avut COVID. Legătura dură cu AVC și Parkinson
EXCLUSIV Paxlovid: când apare în România, cine îl poate lua. Cum acționează nirmatrelvir și ritonavir, substanțele din Paxlovid. Rafila: S-a semnat contractul. Va fi disponibil la recomandarea medicului
COVID-19, evoluție neașteptată
Suprafețele din lemn reduc transmiterea COVID. Au proprietăți antivirale naturale
Acest material ține COVID la distanță, potrivit medicilor. Are proprietăți antivirale naturale.
