COVID-19 a demonstrat că descoperirile biomedicale nu sunt suficiente pentru a elimina o boală
COVID-19 este cea mai recentă epidemie care demonstrează că descoperirile biomedicale nu sunt suficiente pentru a elimina o boală.
Directorul medical al Institutului Oncologic din Cluj-Napoca, Patriciu Achimaș-Cadariu, crede că testarea pacienților oncologici pentru COVID-19 este bine-venită.
Directorul medical al Institutului Oncologic din Cluj-Napoca (IOCN), Patriciu Achimaş-Cadariu, a declarat că decizia Ministerului Sănătăţii de a testa pentru COVID-19 pacienţii oncologici este bine-venită.
El a precizat că IOCN a început aceste testări în urmă cu peste o săptămână, citează agerpres.ro. „Consider că este o măsură normală şi extrem de binevenită în acest context. Noi, la Institutul Oncologic din Cluj, am fost primii care am avut această poziţie în raport cu pacienţii noştri, în primul rând pentru a-i proteja, pentru a-i proteja în faţa tratamentelor oncologice şi pentru a nu întrerupe nicicum activitatea. În acelaşi timp, testându-ne şi personalul, am făcut acest lucru pentru a putea face tratamentele pacienţilor noştri în siguranţă şi pentru ca şi personalul să se simtă în confort în raport cu provocările acestei perioade”, a spus Patriciu Achimaş-Cadariu.
El a adăugat că mai trebuie ca toate cazurile de COVID-19 să fie raportate.
"Dincolo de testare, cred că foarte corect este să raportăm aceste cazuri, fiindcă este singura variantă în care nu ne furăm căciula şi ne protejăm unii pe ceilalţi ca membri ai aceleiaşi societăţi. Cu siguranţă, în acest moment, la nivelul la care a ajuns răspândirea virusului în populaţie, sunt şi alte cazuri, asimptomatice, care, nefiind testate, n-are cum să fie puse în evidenţă. E vorba de întreaga populaţie şi, pe cale de consecinţă, evident că şi în unităţi medicale", a mai spus Patriciu Achimaş-Cadariu.
Ministerul Sănătăţii a aprobat creşterea numărului de persoane testate pentru infecţia cu noul coronavirus, fiind incluse categorii de pacienţi cu risc mare de forme severe şi deces, printre care şi pacienţii oncologici asimptomatici aflaţi în curs de chimioterapie (de două ori pe lună) şi pacienţii oncologici asimptomatici înainte de intervenţii operatorii sau manevre invazive.
COVID-19 este cea mai recentă epidemie care demonstrează că descoperirile biomedicale nu sunt suficiente pentru a elimina o boală.
Asta s-a aflat acum despre COVID. Persoanele infectate sunt afectate grav.
CIA afirmă că "cel mai probabil" COVID-19 a provenit dintr-un laborator.
Persoanele diabetice care au avut COVID pot dezvolta sechele. Un studiu arată că aceste riscuri nu sunt doar reale, ci și mai accentuate în anumite categorii de indivizi.
Aceasta este complicația gravă pe care o provoacă infecția cu COVID-19.
Medicii lansează un avertisment, deoarece noi variante ale COVID-19, FLiRT, FLuQE și LB.1, se răspândesc în lume.
Acest tratament reduce semnificativ inflamația din organism. Poate fi folosit în tratarea cancerului și a COVID.
Probleme pulmonare ascunse au fost descoperite la copiii cu long-COVID.
FDA aprobă, în sfârșit, vaccinul Novavax, dar doar pentru unii! Robert F. Kennedy Jr. trage un semnal de alarmă.