China neagă acuzația CIA cu privire la apariția COVID din laborator: E extrem de puţin probabil să fi existat o scurgere din laborator
China susţine că ipoteza scurgerii virusului SARS-CoV-2 dintr-un laborator este "extrem de improbabilă".
Guvernul britanic, care deține președinția rotativă a G7 - grupul principalelor șapte cele mai puternice economii ale lumii-, a anunțat convocarea astăzi a unei reuniuni de urgență a miniștrilor sănătății...
Miniștrii sănătății din țările G7 - Marea Britanie, SUA, Canada, Franța, Germania, Italia și Japonia - se vor întâlni luni, 29 noiembrie, pentru a discuta despre evoluția situației legate de noua variantă mutantă de coronavirus botezată Omicron, în cadrul unei reuniuni de urgență, a precizat Ministerul Sănătății britanic.
Noua variantă Omicron a fost confirmată mai întâi în probe prelevate în Botswana începând cu 11 noiembrie și Africa de Sud începând cu 14 noiembrie. Pe 24 noiembrie Organizația Mondială a Sănătății (OMS) a fost sesizată cu privire la existența noii variante de către Africa de Sud, țară care a înregistrat în ultimele săptămâni o înmulțire accelerată a cazurilor de COVID-19.
În zilele care au trecut de la anunțul privind existența noii variante, cazuri de infectare cu aceasta au fost confirmate și în țări din alte părți ale lumii, precum Israel, Belgia (o femeie venită din Egipt și aparent fără vreo legătură cu Africa subsahariană), Australia, Olanda, Marea Britanie, Germania, Italia, Danemarca, Cehia și Hong Kong.
Noua variantă de coronavirus provoacă îngrijorare în lumea întreagă întrucât prezintă mutații multiple, peste 50, dar încă nu este elucidat impactul acestora - contagiozitate, simptomatologie, severitatea bolii, rezistența la vaccin, etc - comparativ cu variantele deja descoperite, în special Delta, dominantă în prezent și cunoscută ca fiind foarte contagioasă.
În paralel, Membrii OMS au convenit să lanseze negocieri pentru a crea un instrument internațional care să prevină și să lupte mai bine cu următoarea pandemie care va veni cu siguranță.
Proiectul de acord urmează să fie validat oficial în cadrul reuniunii excepționale a Adunării Mondiale a Sănătății - organul suprem de decizie al OMS în care sunt reuniți cei 194 de membri - care începe luni și va dura trei zile, în contextul în care pe planetă se răspândește noua variantă Omicron a coronavirusului.
„După negocieri îndelungate, statele membre ale OMS au convenit în mod neoficial astăzi (duminică) să înceapă negocierile pentru un tratat privind pandemia. Rezoluția trebuie acum adoptată oficial mâine (luni) de liderii mondiali” la sesiunea specială a Adunării Mondiale a Sănătății, a anunțat misiunea Uniunii Europene pe contul său de Twitter.
China susţine că ipoteza scurgerii virusului SARS-CoV-2 dintr-un laborator este "extrem de improbabilă".
COVID-19 este cea mai recentă epidemie care demonstrează că descoperirile biomedicale nu sunt suficiente pentru a elimina o boală.
Comisia Europeană a autorizat vaccinul actualizat COVID-19 de la Novavax, conceput special pentru a viza tulpina JN.1 a COVID.
Acesta este unul din cele mai eficiente tratamente împotriva COVID. Tratamentul se administrează în primele zile de la debutul bolii.
Persoanele diabetice care au avut COVID pot dezvolta sechele. Un studiu arată că aceste riscuri nu sunt doar reale, ci și mai accentuate în anumite categorii de indivizi.
Moderna retrage cererea pentru vaccinul combinat antigripal COVID.
Acesta este efectul dramatic pe care COVID îl are asupra creierului. Efectele sunt iremediabile.
Pandemia rămâne un subiect tabu în China la cinci ani de la înregistrarea primului deces cunoscut legat de COVID-19.
Milioane de oameni cred că vaccinul COVID nu este un vaccin real. Care e adevărul, de fapt?