Valeriu Buju Cojocaru, directorul executiv al Casei de Asigurări de Sănătate (CAS) Gorj, a murit în urma unei intervenții banale, laparoscopice, de colecist, la Spitaul Bumbești Jiu. Bărbatul avea 41 de ani și a decedat pe masa de operație, probabil din cauza unui stop cardiac.
Polițiștii au întocmit un dosar penal pentru ucidere din culpă și anchetează acum modul în care tânărul director a decedat, iar în paralel la SPitalul Bumbești Jiu are loc o anchetă medicală, potrivit digi24.ro.
Potrivit aceleiași surse, la 15 minute după ce au început procedurile de anestezie au apărut problemele. Se bănuiește că a fost vorba de un stop cardiac sau o embolie pulmonară, dar doar rezultatul de la Medicină Legală va putea elucida cauza decesului.