Dr. Ioana Bianchi, Director Relații Externe ARPIM, a vorbit despre necesitatea înființării registrului național de screening.
”Într-un studiu făcut de IQVIA și având ca beneficiar și ARPIM se menționează că potențialul de atragere în studii clinice, dacă am fi măcar la nivelul cel mai de jos al statelor europene, ar fi de 800 milioane de euro, iar dacă am fi super-performeri ar fi de 1,2 miliarde de euro.
În prezent, investițiile sunt de 80 de milioane de euro. Avem foarte mult spațiu de dezvoltare și sperăm ca și actele legislative și eforturile noului președinte al ANMDMR să se concretizeze și să scăpăm de povara studiilor neaprobate sau aprobate într-un interval mai mare de un an.
A doua situație pe care o vedem și aceasta se referă specific la intervalul de timp de la aprobarea de punere pe piața europeană până la rambursarea în România a medicamentelor inovatoare este lipsa de claritate și predictibilitate a legislației.
În momentul actual, singura mențiune care se face pentru actualizarea acestei liste este că ea trebuie actualizată cel puțin o dată pe an.
Ceea ce ne duce la situații în care proiectul de actualizare a listei pus în transparență decizională pe site-ul ministerului, în iunie anul trecut, iar aprobarea și implementarea lui se petrece în februarie sau martie anul acesta.
Pentru că majoritatea medicamentelor au nevoie și de un protocol terapeutic pentru a putea fi prescris la medici, ne găsim, la fel, într-o situație de lipsă de claritate legislativă, care determină ca o listă actualizată și intrată în aplicare la 1 aprilie să aibă protocoale terapeutice la 26 aprilie.
Sunt tot felul de aspecte care pot părea administrative, care pot părea lipsite de importanță, dar care ne duc la un inteval între aprobarea dată de Agenția Europeană a Medicamentului (EMA) și rambursarea în România de 899 de zile, iar pentru medicamentele oncologice, de 964 de zile. Ocupând un loc deloc de invidiat în coada clasamentului.
S-au făcut multe eforturi, în ultimii doi ani s-au aprobat mai mult de 90 de medicamente și indicații noi, dar aceste aspecte administrative însă ne fac să pierde foarte mult timp și sper ca decidenții să fie deschiși la propuneri de îmbunătățire a legislației”, a explicat dr. Ioana Bianchi, Asociația Română a Producătorilor Internaționali de Medicamente (ARPIM), în exclusivitate pentru DC Medical și DC News, în cadrul dezbaterii "Cancerul poate fi învins prin prevenție, depistare precoce și terapie inovatoare".
România are nevoie de un registru național de screening
”Cred că ceea ce ne lipsește în România este o aprobare integrată și metodologii care să fie aplicate absolut de toată lumea, din sistemul privat, din sistemul public.
La ora actuală există Ghiduri de calitate a screeningului pentru trei tipuri de cancere, la nivel european, cred că ar fi bine să le traducem și noi în sistemul românesc, astfel încât, fiecare instituție care derulează un asemenea program să o facă după niște standarde și ceea ce este cel mai important, ca datele colectate să poată fi, ulterior, transmise într-un registru național de screening pentru că este foarte important ca atunci când vorbim de inovație să aplicăm inovația și în modul în care luăm deciziile, dar și prin încurajarea cercetării în România.
S-a vorbit de studii clinice, dar este important să avem nu numai studii clinice de fază 3, cele care determină practic depunerea dosarului de aprobare la EMA, dar și studii inițiale, de faza 1 sau 2, și să avem resursele umane care să fie încurajate să participe la cercetare și să fie încurajate să fie implicate în screening și diagnostic. (...)
Registrele de screening reprezintă prima etapă în informațiile despre cancer, iar modul în care sunt urmăriți, în sensul medical, ar trebui să fie o corelare între pacienții depistați pozitiv și modul în care intră în tratament, precum și intervalele în care intră în tratament, căci și acestea sunt foarte importante”, a mai spus dr. Ioana Bianchi.
Cât privește numărul persoanelor care nu ajung la medic de specialitate ori ajung în fazele avansate, Bianchi a explicat faptul că datele la nivelul sistemului de sănătate din România sunt foarte deficitare, motiv pentru care îi este foarte greu să facă o asemenea estimare.
”Ce pot să vă spun este că pentru cancerul de sân, de exemplu, există două treimi dintre paciente care se prezintă în stadii tardive. Suntem exact pe dos față de media europeană, în care două treimi se prezintă în stadiile incipiente”, a mai spus dr. Ioana Bianchi.
Vezi mai multe în video:
-
Marea Britanie și-a pierdut statutul de țară liberă de rujeolă27.01.2026, 21:54
-
-
Un nou virus stârnește îngrijorare. Ce este virusul Nipah27.01.2026, 19:52
-
-
Conf. dr. Nicolae Poiană a murit. Era supranumit "medicul vedetelor"27.01.2026, 18:16
EXCLUSIV Boala varicoasă, simptome și cauze. Semnul banal care trimite femeile la medic. Dr. Anca Chitic: Consecințele sunt grave
Noi începuturi și limite după divorț. O discuție despre vindecare și curajul de a merge mai departe
Noile terapii pentru cancer care prelungesc viața pacienților. Conf. univ. dr. Lucia Stănculeanu explică
EXCLUSIV Metode terapeutice pentru cancer, explicate de dr. Lucia Stănculeanu. Opțiuni în funcție de stadiul bolii
EXCLUSIV Testul care îți arată dacă faci cancer. Prof. univ. dr. Ovidiu Pop: Cifre impresionante
Divorțul nu înseamnă sfârșitul relațiilor. Cum să transformi despărțirea într-un nou început
EXCLUSIV Liderul neurochirurgiei europene, impresionat de rezidenții români: Sunt dornici să învețe și vor să devină excelenți!
EXCLUSIV HPV, vaccinul care salvează vieți. Asociația Mame pentru Mame cere drepturi sporite pentru adolescenți. Ana Măiță: Previi 6 tipuri de cancere
EXCLUSIV Ispitele de la Insula Iubirii ajung să dezvolte "tricupluri" în viața reală. Psihologul Radu Leca, avertisment
EXCLUSIV Analiza sistemului medical românesc. Dr. Bogdan Andreescu, la DC Medical și DC News
EXCLUSIV Colica biliară: simptome și cauze. Alimentele care o provoacă. Dr. Oana Dolofan: Durerea iradiază în umăr sau în spate
EXCLUSIV Congelarea ovocitelor, cheia fertilității după 35 de ani. Dr. Lucia Luchian: Procedură simplă
EXCLUSIV Sarcina și urgențele obstetricale, ce trebuie să știe viitoarele mame. Dr. Ingrid Gheorghe (SANADOR): Impact major
EXCLUSIV Dr. Oana Dolofan spune cu ce afecțiuni severe se confundă durerea de stomac
EXCLUSIV Cum previi formarea pietrelor la rinichi cu un simplu obicei zilnic
EXCLUSIV Echinocțiu de toamnă 2025. Vlad Ciurea explică cum ne afectează micșorarea zilei starea și sănătatea
EXCLUSIV Tratamentul oncologic cu rezultate maxime. Dr. Matei Bâră: Reducem toxicitatea
Tratamentul care înlocuiește terapiile toxice împotriva cancerului. Are precizie de milimetru.
