Florin Buicu: Legea vaccinării, anunț de ultimă oră! Problemă de nuanță
Dr Florin Buicu, președintele Comisiei de Sănătate din Camera Deputaților, a explicat la RoVaccin 2019 stadiul în care se află Legea vaccinării și care sunt piedicile din calea aprobării ei....
Legea vaccinării a ajuns în Camera Deputaților la sfârșitul anului 2017, dar nici acum nu a trecut de trei din cele șapte comisii de specialitate care trebuiau să facă raport pe marginea ei, pentru ca propunerea legislativă să fie supusă votului în plen. De ce avem această întârziere a explicat dr. Florin Buicu, președintele Comisiei de Sănătate din Camera Deputaților.
„Intru direct în subiectul zilei, pentru că vreau să mă refer la ceea ce spunea doamna conferențiar Diana Păun legat de faptul că Legea vaccinării ar fi intrat într-un con de umbră. Nu! Nu ai intrat într-un con de umbră! Dar trebuie să găsim varianta corectă între obligativitatea unui act medical și consimțământul informat pentru orice act medical prevăzut de Legea drepturilor pacientului. Discuțiile care au avut loc merg spre obligativitatea informării, este o problemă de nuanță, lucru cu care și societățile profesionale sunt de acord. Lucrurile care trebuie dezvoltate în continuare și care trebuie discutate - și aici apelez inclusiv la sprijinul dumneavoastră, pentru a crea cadrul - merg și către soluții noi legate de eventuala decontare a vaccinărilor de către Casa Națională de Asigurări de Sănătate, pentru grupe de risc sau nu. Și aici specialiștii trebuie să vină cu propuneri și cu soluții, și să găsim mecanismele cele mai corecte", a dezvăluit deputatul.
Sănătatea, buget de 10 miliarde de euro
Florin Buicu spune că anul acesta, Sănătatea având cel mai mare buget post-decembrist, ar trebui să depășim stadiul de vorbe și să trecem la fapte.
„Trecând de toate aceste aspecte, trebuie totuși subliniat faptul că bugetul pe care Sănătatea îl are în acest an este cel mai mare buget aprobat până acum. Chiar dacă până acum existau sume aprobate în buget la începutul anului și ulterior la rectificările de buget erau alocate sumele necesare, în acest an Sănătatea are cel mai mare buget din ultimii zeci de ani. Vorbim de peste 10 miliarde de euro, însemnând bugetul Casei Naționale de Asigurări de Sănătate și al Ministerului Sănătății. Trebuie să găsim împreună, și vă invit la acest dialog, soluțiile prin care vaccinarea și nu numai, să poată fi făcută nu numai discutată!", a puctat Florin Buicu în discursul pe care l-a ținut în deschiderea celei de-a 7-a Conferințe Naționale RoVaccin 2019, care se desfășoară azi, la București.
-
-
Cum deosebim hantavirusul de COVID-1908.05.2026, 17:46
-
-
Vaccinul împotriva hantavirus, în faza de dezvoltare08.05.2026, 16:18
-
Campania "Copil vaccinat: copil protejat!", derulată în perioada martie-aprilie
Un singur vaccin ar putea preveni mai multe tipuri de cancer
Vaccinarea gratuită împotriva HPV, extinsă până la 26 de ani pentru femei și bărbați
Vaccinul care poate salva vieți, acum GRATUIT până la 26 de ani! Cui îi este destinat
O șefă DSP trage un semnal de alarmă cu privire la tendinţa părinţilor de a evita vaccinarea copiilor
Semnal de alarmă cu privire la tendinţa părinţilor de evitare a vaccinării copiilor.
Ce trebuie să știi despre vaccinul anti-COVID
Primul vaccin împotriva Hepatita C, aproape de finalizare. Previne cancerul hepatic
Acest tratament poate vindeca o boală gravă care afectează zeci de milioane de oameni.
Bill Gates dă 1,6 miliarde de dolari pe vaccinuri pentru copiii săraci
Fundaţia Gates se angajează să doneze 1,6 miliarde de dolari alianţei Gavi pentru vaccinuri.
Primul studiu clinic pentru un vaccin care nu necesită refrigerare, lansat de Marea Britanie
Europa aprobă primul său vaccin cu ARNm pentru VRS
Ce este VRS, cum se transmite și cum poți evita îmbolnăvirea. Europa aprobă primul vaccin împotriva virusului respirator sincițial (VRS).
Vaccinul care întinerește. Este disponibil de ani de zile
EXCLUSIV Prof. dr. Victoria Aramă, despre polivaccinare: O să avem vaccin COVID actualizat. Într-un braț un vaccin, în celălalt braț alt vaccin, în coapsă al treilea
Ce este, de fapt, polivaccinarea. Cum se face și care sunt avantajele.
INSP: Persoanele cu risc crescut de boală severă ar trebui să se vaccineze antigripal fără întârziere
EXCLUSIV Panencefalita sclerozantă subacută, boala gravă la care vă supuneți copiii. Dr. Simin Aysel Florescu: E de netratat așa ceva! Apare la 8 - 10 ani de la infecție
Vaccinul COVID-19: Răspunsuri imunologice durabile și protecție împotriva infecțiilor
Acesta este efectul pe care vaccinul anti-COVID îl are asupra organismului. Efectele se vor resimți pe termen lung.
Tratamentul care previne 6 tipuri de cancer
Dr. Horațiu Moldovan: 2025, anul în care vaccinarea revine puternic în România
EXCLUSIV Vaccinul împotriva VRS, disponibil în România. Prof. dr. Victoria Aramă: Avem vaccin împotriva VRS
Vaccinul împotriva VRS este disponibil și la noi în țară.
Vaccinul Epigraph, pas major spre imunizarea universală împotriva gripei umane, porcine și aviare
Vaccinul care ar putea eradica gripa. Are efect și împotriva altor boli.
EMA aprobă două vaccinuri noi împotriva febrei catarale ovine sau boala limbii albastre
EMA aprobă două noi vaccinuri împotriva febrei catarale ovine, numită şi boala limbii albastre.
Vaccinul antigripal, impact asupra creierului. Ce trebuie să știe vârstnicii
EXCLUSIV Ce trebuie să știi despre vaccinarea antigripală. Dr. Adrian Marinescu: Trebuie să ne protejăm
EXCLUSIV Cel mai mare beneficiu al vaccinării în farmacii. Raluca Sîmbotin (MSD Romania): Reduce inegalitățile. Farmaciile sunt un punct mult mai convenabil pentru vaccinare
Vaccinarea în farmacii are un beneficiu semnificativ pentru populație.
UE a semnat un contract pe 4 ani cu Moderna pentru vaccinuri împotriva COVID-19
Comisia Europeană a semnat cu Moderna un contract pe 4 ani pentru vaccinurile anti-COVID-19.
