EXCLUSIV GREȘEALA pe care o fac tinerii părinți. Sfatul medicului Valeria Herdea despre ”prietenul Google”

valeria_herdea_03297500 Dr. Valeria Herdea, medic de familie

Medicul de familie Valeria Herdea spune că unii părinți tineri aleg, din varii motive, să se informeze de la ”prietenul Google”.

Un studiu recent arată că părinții tineri și cei din orașe sub 50.000 de locuitori sunt mai puțin informați privind afecțiunile pe care le-ar putea avea copiii lor.

”Părinții tineri la care se referă acest studiu sunt între 18 și 34 de ani, din grupuri populaționale de educație medie sau de nivel superior. Ce e esențial e că, de cele mai multe ori, avem prietenul Google, Academia Google. Și noi ne uităm pe calculator și repede căutăm două simptome și un site sau altul ne comunică o informație mai mult sau mai puțin precisă. Din păcate, sursele de informație corectă sunt cele reprezentate de personalul medical la care accesul e un pic mai dificil”, afirmă medicul Valeria Herdea la Interviurile DC News și DC Medical.

Ce ar fi bine să mai facă părinți puteți afla din video-ul de mai jos:

Google News icon  Urmărește-ne și pe Google News - abonează‑te!

Articole similare
300x250
300x250