ARN-ul autoamplificator, o nouă speranță pentru vaccinurile COVID-19 și tratamentele pentru cancer
Acest tratament reduce semnificativ inflamația din organism. Poate fi folosit în tratarea cancerului și a COVID.
Medicii infecționiști și pneumologi avertizează că circulația COVID-19 în comunitate este mult mai mare și că masca trebuie purtată pe stradă, întrucât protejează atât contra coronavirusului cât și...
Medicii infecționiști și pneumologi transmit un avertisment dur. Toate spitalele COVID din Capitală sunt sufocate de bolnavi, iar spațiile pentru copiii confirmați pozitiv încep să se aglomereze.
„În acest moment pot să vă spun că la Institutul Marius Nasta, locurile sunt ocupate în totalitate, atât în secția COVID, cât și în secția de Terapie Intensivă și orice pacient care se externează presupune internarea în minuntele următoare a unui pacient care de fapt așteaptă internarea. Suntem într-o situație pe care nu am mai trăit-o până acum, în cele șapte luni de pandemie. Presiunea este extrem de mare și pot să spun că pacienții care se internează la Marius Nasta au forme moderate și severe. Cei care se internează cu forme ușoare la debut sunt pacienți care au multiple comorbidități și pentru care riscul de a rămâne la domiciliu este foarte mare (...) Cred că cea mai mare rată de infectare în acest moment o avem în comunitate, în momentele în care ne deplasăm între activități. Din păcate, încă masca nu este purtată de toată lumea, deși la nivelul de trasmitere comunitară care există în acest moment în București, masca ar trebui să fie obligatorie pe stradă pentru toți”, a spus Beatrice Mahler, la Antena 3.
Vicepreședintele Societății Române de Epidemiologie, Emilian Popovici, a explicat la Digi24 că gripa și COVID-19 nu se exclud una pe cealaltă și prin urmare, oamenii s-ar putea infecta, simultan, atât cu noul coronavirus, cât și cu virusul gripal.
„Odată cu răcirea vremii se va activa coronavirusul - frigul crește permisivitatea pătrunderii virusului în organism. Scăderea sub 10 grade duce la activarea, creșterea activității virusului. De asemenea, amploarea gripei - va veni odată cu sezonul rece. Și cu existenta gripei cu Covid - aceste două infecții nu se exclud una pe cealaltă. De aceea este important să ne vaccinăm antigripal să se prevină măcar una. Infecția se poate produce simultan. La unii, va fi simultan cu Covid și gripa, nu se exclud una pe cealaltă”, a spus dr Emilian Popovici.
Acest tratament reduce semnificativ inflamația din organism. Poate fi folosit în tratarea cancerului și a COVID.
COVID are un impact neașteptat asupra organismului. Interacționează cu celulele canceroase.
Vaccinul anti-COVID produce efecte și după ani de zile. Ce s-a aflat abia acum.
Site-ul Casei Albe susţine teoria conform căreia coronavirusul provine dintr-un laborator.
Ce trebuie să știm despre varianta EG.5 a COVID-19. Ce este, care sunt simptomele și ce o diferențiază de restul variantelor COVID-19.
JN.1 este noua tulpină COVID care se răspândește rapid la nivel global. Ce se știe despre aceasta.
Originea pandemiei de COVID-19 rămâne un mister, deși au trecut deja cinci ani de la carantina care a marcat oraşul Wuhan.
Milioane de oameni cred că vaccinul COVID nu este un vaccin real. Care e adevărul, de fapt?
O greșeală pe care o facem când suntem răciți ne poate agrava situația. Mai mult, poate duce și la alte complicații, unele cu potențial mortal.
Acesta este efectul dramatic pe care COVID îl are asupra creierului. Efectele sunt iremediabile.
Acesta este unul din cele mai eficiente tratamente împotriva COVID. Tratamentul se administrează în primele zile de la debutul bolii.
XEC este noua variantă COVID care se răspândește rapid. A fost detectată în Germania, iar acum se răspândește rapid în Europa.