Toxiinfecții Timișoara, UPDATE: Încă 4 copii internați în spital sub observație

adorable_baby_baby_feet_266011_99749600 Copil FOTO: pexels.com

UPDATE ora 18.00:În cazul de toxiinfecții de la Timișoara, Ministerul Sănătății a anunțat că la Spitalul de Copii Louis Țurcanu au mai fost internați încă 4 copilași, dar doar pentru a fi...

UPDATE ora 18.00 Cazul cu toxiinfecții de la Timișoara, numărul persoanelor internate crește. Ministerul Sănătății a anunțat că la Spitalul de Copii Louis Țurcanu din Timișoara au mai fost internați încă 4 copilași, dar doar pentru a fi ținuți sub observație.

Astfel, bilanțul persoanelor internate arată așa: 

- 7 copilași internați la Spitalul de Copii Louis Țurcanu, dintre care 3 în stare bună, iar 4 doar sub observație medicală pentru orice eventualitate; 

- 5 adulți internați, la Spitalul Clinic Județean de Urgență, la Secția ATI, compartimentul toxicologie - conștienți, cooperanți, sub supraveghere. 

În afară de aceștia, doi copilași au decedat sâmbătă, la fel și mama unuia dintre ei. Aceștia locuiau în apartamentele unde pompierii au găsit un nivel mediu dintr-o substanță neurotoxică. 

Google News icon  Urmărește-ne și pe Google News - abonează‑te!

URMĂREȘTE-NE ȘI PE:
Articole similare

Cum să recunoști o unghie încarnată infectată

10 apr 2026, 14:19
Durerea apărută în jurul unghiei este de obicei un semn de iritație sau infecție. Atunci când zona de lângă unghie devine roșie, umflată și sensibilă, este posibil să fie vorba despre un...