COVID-19 a demonstrat că descoperirile biomedicale nu sunt suficiente pentru a elimina o boală
COVID-19 este cea mai recentă epidemie care demonstrează că descoperirile biomedicale nu sunt suficiente pentru a elimina o boală.
O femei de 60 de ani a murit, după ce s-a vindecat de COVID-19. Medicii explică de ce s-a întâmplat asta.
Femeia de 60 de ani era angajată a Direcției de Asistență Socială Arad și s-a îmbolnăvit de COVID-19, în urmă cu aproximativ o lună. Femeia a urmat protocolul, s-a izolat la domiciliu și a început tratamentul, așa cum i-a indicat medicul de familie. Pentru că tratamentul nu a fost eficient, iar starea ei s-a înrăutățit, femeia a sunat la 112 și a cerut ajutor, după car ea fost internată la spital.
Din păcate, virusul i-a afectat extrem de tare plămânii, iar în spital, a ajuns pe o secţie de terapie intensivă, unde medicii i-au administrat cel mai puternic tratament împotriva COVID.
După două săptămâni, testul pentru COVID-19 a fost negativ, dar starea ei de sănătate nu s-a mai îmbunătățit.
Astfel, deși nu mai avea virusul, plămânii au fost atât de afectați, încât nu s-au mai putut reface.
Femeia a rămas în continuare internată în spital şi după ce a scăpat de COVID, notează Antena 3.
Luni dimineaţa, femeia a intrat în stop cardio-respirator şi, în ciuda tuturor eforturilor medicilor de la Terapie Intensivă, femeia a decedat.
“Vestea pe care am primit-o în această dimineață ne-a întristat și ne este tare greu să o acceptăm, colega noastră Elena Benko s-a stins, lăsând în urmă durere si tristeţe.
Cu greu ne găsim cuvintele în aceste momente în care știm că un om minunat, o colegă pe care te puteai baza întotdeauna nu mai este și nu va mai fi niciodată. Drum lin către stele, dragă Elena! Colectivul Direcției de Asistență Socială Arad este alături de familia îndoliată căreia îi transmite sincere condoleanțe!”
– a scris, luni dimineață, pe Facebook, directorul DGASPC Arad, Oana Pârvulescu.
Drama prin care a trecut Elena nu este unică. În urmă cu doar două săptămâni o colegă de-a ei a avut aceeaşi soartă. În decurs de doar două săptămâni, aceasta şi alţi patru membri ai familiei au murit, infectaţi cu SARS-Cov-2.
COVID-19 este cea mai recentă epidemie care demonstrează că descoperirile biomedicale nu sunt suficiente pentru a elimina o boală.
Asta s-a aflat abia acum despre testele de diagnostic pentru COVID. Care a fost acuratețea lor.
Medicii au explicat la ce să ne așteptăm în ceea ce privește boala COVID. Ce trebuie să știm despre infecția cu SARS-CoV2.
Comisia Europeană a semnat cu Moderna un contract pe 4 ani pentru vaccinurile anti-COVID-19.
Persoanele diabetice care au avut COVID pot dezvolta sechele. Un studiu arată că aceste riscuri nu sunt doar reale, ci și mai accentuate în anumite categorii de indivizi.
Milioane de oameni cred că vaccinul COVID nu este un vaccin real. Care e adevărul, de fapt?
Asta s-a aflat acum despre COVID. Persoanele infectate sunt afectate grav.
Un studiu australian a descoperit că pacienții cu long-COVID prezintă umflături ale creierului legate de probleme de memorie și concentrare.
China susţine că ipoteza scurgerii virusului SARS-CoV-2 dintr-un laborator este "extrem de improbabilă".
Explozie neașteptată a COVID-19 în România. Cazurile noi se dublează într-o săptămână, iar reinfecțiile alarmante iau amploare!
Profesorul universitar dr. Doina Anca Pleșca, medic primar Pediatrie, a vorbit despre tripla agresiune a virusurilor din acest sezon.