BREAKING NEWS Anunț de ultimă oră: Care este starea de sănătate a băiatului de aproape 10 ani, internat la Victor Gomoiu UPDATE
Copilul de aproape 10 ani, cu COVID-19, este într-o ”stare staționară spre bine”, este dependent de oxigen și a fost diagnosticat și cu un sindrom foarte rar, PIMS - care poate fi determinat de...
Directorul medical al spitalului de Copii „Dr. Victor Gomoiu”, dr. Diana Ionescu, și șeful secției ATI, Dr. Livia Gabriela Vlădoiu, au susținut o conferință de presă, în curtea unității medicale, referitor la starea de sănătate a copilului, infectat cu virusul SARS-CoV-2, internat în acest moment la secția ATI a spitalului.
”Este vorba despre un copil de 9 ani și 11 luni, venit în spitalul nostru prin transfer de la Buzău, sâmbătă, în data de 12 septembrie, cu un diagnostic prezumtiv de meningoencefalită. A fost internat în cadrul spitalului nostru, a fost testat SARS COV 2 conform metodologiei în vigoare și care a fost diagnosticat ulterior de către medicii noștri cu un sindrom multisistemic inflamator asociat temporar infecției cu SARS COV 2. Se numește PIMS în literatura de specialitate”, afirmă medicul Diana Ionescu.
Sindromul amintit poate să fie determinat și de alte virusuri, nu doar de SARS COV2. ”Având în vedere situația epidemiologică și ancheta epidemiologică efectuată pentru acest copil, acesta a fost diagnosticul pus de colegii mei din cadrul serviciului de ATI. (...) Copilul este în stare staționară spre bine”, adaugă medicul Diana Ionescu.
Livia Vlădoiu a declarat că starea de sănătate a copilului este stabilă, ”staționar spre bine”, dar îi sunt afectate toate organele, îndeosebi plămânii și inima. ”Absolut toate organele sunt afectate de această hiperinflamație. (...) Este dependent de oxigen, cu mască de oxigen cu flux continuu” dată de infecția cu SARS COV2”, mai precizează doctorița Vlădoiu. Potrivit cadrului medical, copilul nu a avut antecedente medicale.
Este primul caz de acest gen din țară. ”Este un sindrom foarte rar, chiar și în țările care au avut mii de copii infectați, acest sindrom, PIMS, este foarte rar. În Franța cred că au fost diagnosticați 17 copii, în Statele Unite - până-n 30 de copii”, a mai precizat Diana Ionescu.
-
-
Nicușor Dan, mesaj pentru cadrele medicale: Pare absurd!26.03.2026, 18:35
-
-
-
COVID, impact major asupra creierului. Efectele vizibile chiar și după 3 ani de la infectare
COVID, impact asupra creierului și după vindecare
Lockdown-ul impus de COVID a accelerat îmbătrânirea creierului. Adolescenții, cei mai afectați
EXCLUSIV Ce să faci după un test pozitiv COVID-19. Cât timp mai trebuie să te izolezi. Prof. dr. Simin Aysel Florescu explică
Canada anulează acordul pentru fabricarea vaccinurilor Novavax Covid-19
FDA amână o decizie cheie privind un vaccin anti-COVID-19
Agenţia americană pentru alimente şi medicamente amână o decizie cheie privind un vaccin anti-COVID-19.
COVID, impact grav asupra creierului
ARN-ul autoamplificator, o nouă speranță pentru vaccinurile COVID-19 și tratamentele pentru cancer
Acest tratament reduce semnificativ inflamația din organism. Poate fi folosit în tratarea cancerului și a COVID.
Ce se întâmplă cu cei care NU au avut COVID
OMS a definit boala răspândită "prin aer", după confuzia din perioada COVID. Oamenii de știință spun că "ar fi putut să coste vieți"
După COVID, OMS și experții în sănătate au definit boala răspândită "prin aer".
Infecția cu COVID în sarcină, legată de risc dublu de autism la bebeluși
Conexiune surprinzătoare între COVID-19 și regresia cancerului. COVID activează celulele anti-cancer
COVID are un impact neașteptat asupra organismului. Interacționează cu celulele canceroase.
China spune că laboratorul din Wuhan nu a fost implicat în crearea virusului COVID-19
China afirmă că institutul Wuhan nu a fost implicat în crearea virusului COVID-19
Scădere semnificativă a cazurilor noi de COVID-19 în România
COVID, impact asupra creierului. Reduce nivelul de cortizol
Acesta este efectul dramatic pe care COVID îl are asupra creierului. Efectele sunt iremediabile.
Cum au fost afectați diabeticii de COVID. Ce s-a aflat abia acum
Persoanele diabetice care au avut COVID pot dezvolta sechele. Un studiu arată că aceste riscuri nu sunt doar reale, ci și mai accentuate în anumite categorii de indivizi.
Cum ne afectează oboseala cronică și Long COVID corpul
Suprafețele din lemn reduc transmiterea COVID. Au proprietăți antivirale naturale
Acest material ține COVID la distanță, potrivit medicilor. Are proprietăți antivirale naturale.
COVID-19 revine în România. Medicii, semnal de alarmă
Formele ușoare de COVID-19, impact asupra inimii
De ce apar mereu noi variante COVID. Ce s-a aflat despre boală
Creștere îngrijorătoare a cazurilor COVID-19 în România
EXCLUSIV Remdesivir, tratamentul injectabil pentru COVID. Prof. dr. Simin Aysel Florescu: Administrarea se face în spitale
Acesta este unul din cele mai eficiente tratamente împotriva COVID. Tratamentul se administrează în primele zile de la debutul bolii.
