EXCLUSIV Anxietatea de separare la copii. Ce efecte are pandemia covid-19

Pentru copii, revenirea la normalitate înseamnă separarea de părinți. Dacă în ultimele luni aceștia au petrecut mai tot timpul cu familia, acum, viața revine la normal, cu mers la serviciu și alte...
Elena Florea, psiholog clinician și psihoterapeut, a explicat pentru DC Medical, de ce această nouă separare nu ar trebui să-i afecteze pe copii în vreun fel, și asta pentru că aceștia nu vor percepe revenirea la normal ca pe o traumă.
"În ultimele luni, întreagă planetă s-a confruntat cu situații noi care, sub o forma sau alta, au generat diverse tipuri de temeri. Cred că este incorect să mai adaugăm o alta temere, pe lângă cele deja existente, unele dintre ele firești și de înțeles. Asocierea anxietății de separare cu pandemia virsul SARS-CoV-2 (COVID-19) este greșită, din punctul meu de vedere.
Ce este anxietatea de separare la copii
Conform DSM-5 – Manualului de Clasificare Statistica a Tulburărilor Mintale, anxietatea de separare este definită ca „frică sau anxietate excesivă privind separarea de casă sau de persoanele de atașament”, diagnosticul este pus dacă persoana prezinta cel puțin 3 criterii din cele 8 criterii de diagnostic pentru aceasta tulburare, cele 3 simptome trebuie să fie prezente cel puțin 4 săptămâni, în cazul copiilor și adolescenților, și peste 6 luni la adulți", a explicat Elena Florea pentru DC Medical
Mai mult, psihologul spune că statul acasă, alături de cei mici, nu a însemnat neapărat timp petrecut împreună. Mulți dintre părinți au avut în continuare o mulțime de responsabilități, unii chiar lucrând de acasă.
"Chiar daca părinții au stat acasă, mulți dintre ei au lucrat, asta inseamana că nu au petrecut timp fizic cu copiii mai mult decât o făceau înainte. Este posibil că unii copii să fi fost derutați de aceasta noua situație apărută în viață lor. De aceea rolul părintelui a fost sau poate fi în continuare de a explica copilului său de ce nu se poate juca cu el daca este acasă", spune specialistul.
Revenirea la normalitate, nicio traumă
"Tulburarea anxietății de separare, în literatura de specialitate, este considerată o traumă. Faptul că pentru o perioada de 2-3 luni copiii s-au bucurat de prezența patrinților lor este un căștig de ambele părți. Asta nu implică faptul că la sfârșitul celor 2-3 luni, copiii vor suferi de anxietate de separare. Deoarece, nu este prima data când se întâlnesc cu aceasta situație. Înainte de pandemie, copiii mergeau în tabere pentru 2-3 săptămâni sau la bunici, în vacanța de vară, 2-3 luni – aceste situații nu determinau declanșarea anxietății de separare.
În tot acest timp, de 2-3 luni, copiii s-au obișnuit cu activitățile realizate cu părinții lor - da, le vor duce dorul, își vor dori în continuare să petreacă timp de calitate cu mama și cu tata", a explicat psihologul.
-
-
Ce a găsit Alexandru Rogobete într-un spital din România12.10.2025, 18:49
-
Operațiile de cancer, impact asupra imunității12.10.2025, 16:36
-
-
Alexandru Rogobete, anunț important despre analizele medicale12.10.2025, 14:01
COVID, impact major asupra creierului. Efectele vizibile chiar și după 3 ani de la infectare
Long COVID persistă mult după vindecare. De ce se întâmplă lucrul acesta
De ce copiii care răcesc mai des sunt mai protejați de COVID-19. Explicațiile cercetătorilor
Ai rămas fără miros după COVID? Cât timp poate persista problema
COVID-19 revine în România. Medicii, semnal de alarmă
China spune că laboratorul din Wuhan nu a fost implicat în crearea virusului COVID-19
China afirmă că institutul Wuhan nu a fost implicat în crearea virusului COVID-19
Tratamentul oral anti-COVID, ce trebuie să știi. Prof. dr. Aysel Florescu: Este demonstrat ca eficiență virală. A redus foarte mult riscul de spitalizare
Acest tratament anti-COVID poate avea efecte secundare importante.
Câți oameni au murit, de fapt, de COVID? Adevărul nespus despre numărul real al deceselor COVID-19
Impactul pe termen lung al COVID-19: Simptome persistente și efecte asupra calității vieții
Medicamentul banal pentru răceli sau infecții, nociv pentru sănătate. Anca Crupariu: Efect dramatic
SUA restrânge condiţiile de acces la vaccinurile anti-COVID-19. Cine mai are voie să se vaccineze
Arcturus, XBB.1.16, noua subvariantă Omicron: simptome și prevenție. Expert: Arată o infecțiozitate crescută
COVID, încă un efect negativ. Duce la hipertensiune arterială și boli cardiovasculare
COVID mai are încă un efect negativ asupra sănătății. Infecția poate duce la hipertensiune arterială.
COVID, efecte suprinzătoare. Ce beneficii a avut asupra creierului. Este uimitor
COVID are efecte surprinzătoare. Infecția cu SARS-COV-2 a avut și unele beneficii asupra creierului.
Long-COVID lovește femeile mai mult decât bărbații. Efectul secundar care apare la femeile de peste 40 de ani
Un studiu arată că femeile sunt cu aproape 50% mai expuse riscului de a suferi de long-COVID și explică de ce acest fenomen lovește mai ales femeile de peste 40 de ani.
Paxlovid, noul antiviral pentru COVID. Rafila: Va fi la dispoziția pacienților care vor avea nevoie
Virusul sincițial respirator, vaccin în premieră absolută. Gabriel Dina (Pfizer): Am depus spre înregistrare un vaccin, în SUA și UE
Descoperirea făcută acum despre COVID. Cele trei opțiuni de tratament antiviral. Adevărul despre remdesivir, molnupiravir și ritonavir
Ce s-a constatat în cazul celor trei medicamente pentru COVID-19: remdesivir, molnupiravir și nirmatrelvir / ritonavir.
S-au descoperit inflamaţii și umflături în creier la persoanele cu long-COVID
Un studiu australian a descoperit că pacienții cu long-COVID prezintă umflături ale creierului legate de probleme de memorie și concentrare.
Vaccinurile pentru Covid vor fi aprobate pentru vânzare publicului din Marea Britanie
Greșeala mortală pe care o facem când suntem răciți. Adrian Marinescu: Le luăm ca pe bomboane
O greșeală pe care o facem când suntem răciți ne poate agrava situația. Mai mult, poate duce și la alte complicații, unele cu potențial mortal.