MIS-C, complicația pediatrică a COVID. Boala, confundată de sistemul imunitar al copiilor
Aceasta este complicația gravă pe care o provoacă infecția cu COVID-19.
Epidemiologul Siviu Epuran a explicat, la Interviurile DC Medical, de ce România se confruntă cu atât de multe noi infecții COVID-19.
Invitat la Interviurile Dc Medical, medicul epidemiolog Silviu Epuran a vorbit despre evoluția infecției COVID-19 pe glob. ”Contează foarte mult modalitatea de testare și numărul de teste care se efectuează pe parcursul unei perioade”, afirmă specialistul. Întrebat cum se explică în România numărul uriaș de noi îmbolnăviri cu noul coronavirus, Silviu Epuran amintește despre relaxarea românilor, nepurtarea măștii și nerespectarea distanțării sociale.
”Populația s-a relaxat, populația nu poartă mască sau cei care poartă mască o poartă incorect. La o statistică recentă, nici 25% dintre oamenii pe care îi întâlnesc în viața de zi cu zi poartă corect masca de protecție. Acest lucru are niște implicații. Nerespectarea distanțării fizice, care este una dintre cele mai importante măsuri, nu e luată în considerare de către mulți. Acest lucru are, iarăși, implicații importante”, consideră specialistul.
În opinia sa, numărul de îmbolnăviri cu noua infecție COVID-19 va crește.
”Numărul de cazuri crește vertiginos. Testările făcându-se în număr masiv, nerespectarea măsurilor de precauție, nerespectarea distanțării fizice, toate acestea contribuie la un număr crescut de cazuri. Din aceste cazuri, datorită populației îmbătrânite a României, numărul de cazuri critice care vor necesita suport ventilator, ventilare vor crește vertiginos. numărul de decese va crește și probabil o să mai crească în continuare. Din această cauză se depune acum un efort important pentru a se găsi soluții”, apreciază epidemiologul Silviu Epuran.
Aceasta este complicația gravă pe care o provoacă infecția cu COVID-19.
Ce se întâmplă în cazul persoanelor care s-au vaccinat anti-COVID. Care este rolul critic pe care vaccinul l-a avut.
Ce s-a constatat în cazul celor trei medicamente pentru COVID-19: remdesivir, molnupiravir și nirmatrelvir / ritonavir.
Acest tratament reduce semnificativ inflamația din organism. Poate fi folosit în tratarea cancerului și a COVID.
Noua tulpină COVID provoacă o creștere semnificativă a numărului de noi îmbolnăviri.
Acesta este unul din cele mai eficiente tratamente împotriva COVID. Tratamentul se administrează în primele zile de la debutul bolii.
Milioane de oameni cred că vaccinul COVID nu este un vaccin real. Care e adevărul, de fapt?
Medicul Carmen Dorobăț ne-a vorbit despre noua variantă COVID-19, EG. 5, care a început să îngrijoreze oamenii în această perioadă.
Acesta este efectul dramatic pe care COVID îl are asupra creierului. Efectele sunt iremediabile.
COVID are efecte surprinzătoare. Infecția cu SARS-COV-2 a avut și unele beneficii asupra creierului.
CIA afirmă că "cel mai probabil" COVID-19 a provenit dintr-un laborator.
Explozie neașteptată a COVID-19 în România. Cazurile noi se dublează într-o săptămână, iar reinfecțiile alarmante iau amploare!