Cum au fost afectați diabeticii de COVID. Ce s-a aflat abia acum
Persoanele diabetice care au avut COVID pot dezvolta sechele. Un studiu arată că aceste riscuri nu sunt doar reale, ci și mai accentuate în anumite categorii de indivizi.
Două cadre medicale de la SJU Piatra Neamț au murit, miercuri, în urma infecției COVID-19.
Două cadre medicale ale Spitalului Judeţean de Urgenţă (SJU) Piatra-Neamţ au murit, miercuri, din cauza COVID-19, potrivit unui comunicat de presă remis presei de către managerul instituţiei, Alexandru Filimon. Victimele sunt un asistent medical la Unitatea de Primiri Urgenţe, în vârstă de 64 ani, şi o infirmieră de la Secţia Chirurgie generală, în vârstă de 38 ani.
Managerul SJU Piatra-Neamţ a spus că cele două cadre medicale şi-au dus misiunea demn, până în ultimul moment. „Mi se întunecă sufletul ştiind că aceste persoane au plecat dintre noi timpuriu, într-un mod fulgerător. Sunt încrezător în munca celor care caută soluţii în fiecare moment pentru a evita repetitivitatea acestor evenimente cutremurătoare”, a declarat Alexandru Filimon, citează Agerpres.
Managerul SJU Piatra-Neamţ şi-a exprimat compasiunea faţă de familiile celor două cadre medicale şi a spus că le va oferi tot sprijinul necesar.
Persoanele diabetice care au avut COVID pot dezvolta sechele. Un studiu arată că aceste riscuri nu sunt doar reale, ci și mai accentuate în anumite categorii de indivizi.
FDA aprobă, în sfârșit, vaccinul Novavax, dar doar pentru unii! Robert F. Kennedy Jr. trage un semnal de alarmă.
Asta s-a aflat acum despre COVID. Persoanele infectate sunt afectate grav.
CIA afirmă că "cel mai probabil" COVID-19 a provenit dintr-un laborator.
Profesorul universitar dr. Doina Anca Pleșca, medic primar Pediatrie, a vorbit despre tripla agresiune a virusurilor din acest sezon.
Vaccinul anti-COVID produce efecte și după ani de zile. Ce s-a aflat abia acum.
Medicii au explicat la ce să ne așteptăm în ceea ce privește boala COVID. Ce trebuie să știm despre infecția cu SARS-CoV2.
EG.5, noua variantă de COVID, face deja victime și în România. S-au înregistrat cazuri de infecții cu noua tulpină de coronavirus.
Acesta este efectul dramatic pe care COVID îl are asupra creierului. Efectele sunt iremediabile.