EXCLUSIV Accesul la medicamentele noi, dificil. Wiener: Trebuie găsite soluții inovative
Accesul la medicamentele noi este dificil în România. Țara noastră înregistrează progrese lente în acest domeniu
Accesul la medicamentele noi este deficitar, iar cei care suferă sunt pacienții. România are un progres lent în ceea ce privește absorbția de medicamente inovative. Dr. Adrian Wiener, Vicepreședinte Comisia pentru Sănătate și Familie, Camera Deputaților, a vorbit în exclusivitate la DC Medical, în cadrul dezbaterii ONLINE: „Știi cât mai are de trăit inima ta?” despre deficiențele din acest segment.
”România are o inerție mare în absorbi în piața medicamentelor inovative. Există întârzieri de până la 3, 4, 5 ani. Dacă luăm ca exemplu Germania, intrarea pe piață și accesul efectiv, pentru că, sigur, accesul efectiv este dacă intră pe lista de compensate, așa, fără un sprijin în sensul ăsta, este foarte greu accesibil pacienților, pacientului vârstnic, pacientului care, mă rog, are o o condiție socială nu extraordinară, ele sunt inaccesibile. Ideea este de a intra pe lista de compensate, și România nu are un un mecanism de absorbție rapidă.
Mi-aduc aminte anul trecut cred că a fost sau cu 2 ani o o actualizare a bugetului anual trimestrial dedicat medicamentelor pentru pentru compensare, nemaifiind făcută o astfel de actualizare de vreo 8 ani de zile deci. Trebuie găsite soluții inovative de a finanța un fond de inovare care să fie adresat în special medicamentelor inovative, pentru că apar cu o frecvență mare.
Aceste medicamente sunt foarte eficiente multe dintre ele. S-a dezvoltat enorm capitolul de cercetare-inovare în piața farma și rezultatele sunt pe alocuri excepționale”, a declarat dr. Adrian Wiener.
Politicile, orientate către pacienți
Politicile din domeniul sănătății trebuie să fie orientate către pacienți. Ei sunt cei care au de suferit din cauza acestor neajunsuri.
”Trebuie să fim pregătiți ca stat care ne pasă. Suntem în stat social, la care politica publică ar trebui să fie orientată către către individ, către cetățean. Ar trebui să fim pregătiți cu astfel de instrumente de finanțare inovativă, mai ales, într-o țară în care povara de boală este enormă, mai ales de boală cardiovasculară netratată, nediagnosticată la timp și care are o morbiditate și o mortalitate mare, nu mai vorbesc de suferință, nu mai vorbesc de anii de viață și de muncă pierduți, care practic au un impact economic major și care ar putea să fie compensați.
Nu avem pensii de invaliditate după accidente vasculare cerebrale, avem oameni cu infarct, care se întorc foarte greu în piața muncii, avem oameni cu insuficiență cardiacă, care au o toleranță la efort foarte mică și care, practic nu mai pot munci. Toate aceste lucruri pot fi văzute și în cheia asta a cost eficienței și a beneficiului economic. Dacă nu sigur, strict în cheia sănătății publice.
Cred că acel fond de inovare ar trebui să fie mult mai consistent, să fie mult mai atent în a fi actualizat astfel încât să absoarbă în piață aceste aceste noi terapii și să le facă accesibile oamenilor, că degeaba le avem în farmacii, necompensate și, oamenii nu pot să aibă acces la ele”, a mai precizat sursa citată.
Vezi și: Urechile clăpăuge, cauze și tratament. Cum se poate corecta afecțiunea
Vezi mai multe în VIDEO
-
Marea Britanie și-a pierdut statutul de țară liberă de rujeolă27.01.2026, 21:54
-
-
Un nou virus stârnește îngrijorare. Ce este virusul Nipah27.01.2026, 19:52
-
-
Conf. dr. Nicolae Poiană a murit. Era supranumit "medicul vedetelor"27.01.2026, 18:16
Primul semn al cancerului de colon. Dr. Oana Dolofan: Faci și ocluzie intestinală
EXCLUSIV Cum îți poți evalua rezerva ovariană și fertilitatea. Dr. Lucia Luchian: Se poate recolta oricând
Criza vârstei mijlocii a dispărut. Tinerii suferă cel mai mult de probleme de sănătate mintală
Așa se tratează cancerul! Țintește direct locul unde a fost tumora
EXCLUSIV Testul care îți arată dacă faci cancer. Prof. univ. dr. Ovidiu Pop: Cifre impresionante
EXCLUSIV Te uiți la Insula Iubirii? Uite ce fel de om ești. Radu Leca îți dezvăluie problema
EXCLUSIV Metode terapeutice pentru cancer, explicate de dr. Lucia Stănculeanu. Opțiuni în funcție de stadiul bolii
EXCLUSIV Tot ce trebuie să știi despre durerea de stomac. Dr. Oana Dolofan (SANDOR), la DC Medical și DC News, marți, 12 august, ora 16:00
Singurătatea bătrânilor, sunetul care îți rupe inima
EXCLUSIV Semnul banal dat de cârcei. Nu-i mai ignora! Atenție la picioarele reci, furnicături, durere când mergi
EXCLUSIV Psihologia copilului și kinetoterapia se întâlnesc la DrPsy! Camelia Ștefan, interviu
EXCLUSIV Conf. univ. dr. Lucia Stănculeanu explică de ce tratamentul cancerului trebuie personalizat pentru fiecare pacient
EXCLUSIV Urgențe urologice: semnele care cer intervenție imediată. Dr. Bogdan Pârlițeanu explică
EXCLUSIV Tratamentul oncologic cu rezultate maxime. Dr. Matei Bâră: Reducem toxicitatea
Tratamentul care înlocuiește terapiile toxice împotriva cancerului. Are precizie de milimetru.
EXCLUSIV John Deanfield explică de ce “nu ai voie” nu ne scapă de bolile cardiovasculare: Prevenția, un “cont de economii” cu dobândă
EXCLUSIV Medicina cu patru P-uri, aplicată în oncologie. Dr. Eduard Dănăilă (SANADOR): Personalizată, predictivă, preventivă și participativă
Acesta este tratamentul care elimină cancerul. Funcționează în cazul fiecărui pacient și este folosit și în România.
