FDA amână o decizie cheie privind un vaccin anti-COVID-19
Agenţia americană pentru alimente şi medicamente amână o decizie cheie privind un vaccin anti-COVID-19.
Secretarul de stat în Ministerul Sănătății Andrei Baciu a declarat joi, 29 aprilie, la deschiderea primului centru drive thru din București că în primele 8 ore de la deschiderea acestuia s-au vaccinat 509...
Joi, 29 aprilie, s-a deschis primul centru drive thru de vaccinare împotriva infecției COVID din București. 509 români s-au imunizat în primele 8 ore, anunță Andrei Baciu, secretar de stat în Ministerul Sănătății.
”Adică o persoană pe minut! Acestea sunt cele mai recente cifre de la deschiderea primului centru drive-throught din Capitală. Chiar este un succes și le mulțumesc tuturor pentru implicare!A fost alături de noi președintele Klaus Iohannis, care a transmis un mesaj foarte clar pentru toți românii: oricine se poate vaccina, fără birocrație și fără documente justificative! Ne bucurăm că șeful statului susține campania de vaccinare și se implică, alături de toți românii, pentru a depăși această perioadă”, notează Andrei Baciu pe Facebook.
Potrivit acestuia, cu ”cât vor fi mai multe persoane vaccinate, cu atât vom fi mai aproape de normalitate”. Acesta a lansat un îndemn de vaccinare pentru toți membrii familiei:
”Nu uita! în centrele drive-through poți să îți aduci toți membrii familiei sau prietenii; nu ai nevoie de programare și nu contează dacă ai sau nu domiciliul în oraș; este folosit serul Pfizer/BioNTech, deci pot fi vaccinate toate persoanele peste 16 ani; dacă ai rătăcit adeverința de vaccinare, nu îți face griji! O poți descărca singur, după ce faci și rapelul, din platforma INSP - adulti.renv.roFii solidar și alătură-te campaniei de revenire la normalitate! Fii parte din echipa care luptă pentru combaterea pandemiei!”.
Agenţia americană pentru alimente şi medicamente amână o decizie cheie privind un vaccin anti-COVID-19.
Acest tratament omoară toate tumorile și previne recidiva cancerului. Eficient împotriva a patru tipuri de cancer.
Fundaţia Gates se angajează să doneze 1,6 miliarde de dolari alianţei Gavi pentru vaccinuri.
Adrian Streinu-Cercel anunta ca în noul cadru legislativ vaccinarea va fi obligatorie pentru toți medicii de familie.
Autoritățile au decis să elimine booster-ul COVID din schema de vaccinare. Ce se ascunde, de fapt, în spatele acestei mișcări care i-a revoltat pe medici.
Acesta este efectul pe care vaccinul anti-COVID îl are asupra organismului. Efectele se vor resimți pe termen lung.
Comisia Europeană a autorizat vaccinul actualizat COVID-19 de la Novavax, conceput special pentru a viza tulpina JN.1 a COVID.
FDA aprobă, în sfârșit, vaccinul Novavax, dar doar pentru unii! Robert F. Kennedy Jr. trage un semnal de alarmă.
Acest tratament previne apariția cancerului. Răspunsul se află în sistemul imunitar al fiecăruia dintre noi.
Comisia Europeană a semnat cu Moderna un contract pe 4 ani pentru vaccinurile anti-COVID-19.
Vaccinul care ar putea eradica gripa. Are efect și împotriva altor boli.
Vaccinul antigripal protejează împotriva gripei. Prof. univ. dr. Emilian Popovici a explicat în cât timp vaccinul antigripal produce efecte.
Statele Unite restricţionează utilizarea vaccinului Valneva împotrivia chikungunya.
Vaccinul împotriva VRS este disponibil și la noi în țară.
Vaccinarea în farmacii are un beneficiu semnificativ pentru populație.