Florian Bodog, fostul ministru al Sănătății: Am făcut a doua oară COVID-19. Am OMICRON, sunt vaccinat și m-am izolat acasă
Fostul ministru al Sănătății din Guvernele Grideanu și Tudose, dr Florian Bodog, are din nou COVID. De data aceasta s-a infectat cu OMICRON și este în izolare, la domiciliu. Chiar el a făcut dezvăluirea, într-o...
„Am a doua oară COVID și de data asta este cu varianta OMICRON. Dar sunt vaccinat și sunt bine Am o infecție localizată la nivelul tractului respirator superior”, a explicat dr Florian Bodog, într-o intervenție în direct la Antena3.
Fostul ministru al Sănătății spune că atât în România, cât și în ate țări, nu se poate spune cu certitudine în acest moment dacă varianta OMICRON este cea majoritară și dacă decesele care sunt înregistrate acum se datorează strict acesteia.
„Din păcate nu există posibilitatea de secvențiere în fiecare județ (...) atâta timp cât nu facem secvențiere, nu putem ști că doar OMICRON circulă pe teritoriul România”, a spus Florian Bodog.
„Eu sunt un om „norocos”, așa, cu ghilimele, și doresc ca nimeni să nu se îmbolnăvească. Dar cu siguranță că acum circu și varianta Delta și nu cred că ne putem juca cu cifrele”, a mai arătat fostul ministru.
Bodog, care este vaccinat contra COVID, a făcut pentru a doua oară boala și spune că va trece ușor peste ea pentru că este protejat.
„Eu susțin în continuare că vaccinul este un element bun în protecția față de boală”, a punctat senatorul.
El militează pentru testarea în masă a populației pentru a vedea exact cât de răspândit este coronavirusul în populație, „pentru că doar așa putem lua măsurile cele mai bune”.
„În acest moment, avem o transmisie comunitară și în România dar și în Europa a coronavirusului (....) Astăzi avem în farmacii acces direct la unele antivirale și au fost luate și alte măsuri de Guvernul PSD-PNL- UDMR pentru a preveni pe cât posibil creșterea numărului de internări. (...) Chiar dacă nu elimină riscul de îmbolnăvire, vaccinarea s-a dovedit utilă în evitarea formelor grave ale bolii, de aceea vă recomand cu încredere să vă vaccinaţi. De asemenea, respectaţi măsurile de protecţie sanitară!”, arăta fostul ministru, zilele trecute, într-un mesaj postat pe pagina sa de Facebook.
-
De ce ar trebui să mănânci piftia cu legume30.12.2025, 22:22
-
2026 aduce noi reguli în sistemul medical. Ce schimbări apar30.12.2025, 21:14
-
-
7 greșeli mortale pe care le faci dacă ai diabet30.12.2025, 20:42
-
Care este cel mai bun pește pentru creier. Vlad Ciurea, recomandări30.12.2025, 19:28
Greșeala teribilă din pandemia de COVID care a ucis zeci de mii de oameni
China rupe tăcerea: SUA a creat COVID! Au publicat dovezile lor care exclud că Wuhan a fost cauza
China publică o cartă albă în care exclude posibilitatea ca Wuhan să fie originea "naturală" a virusului SARS-CoV-2.
Câți oameni au murit, de fapt, de COVID? Adevărul nespus despre numărul real al deceselor COVID-19
Impactul pe termen lung al COVID-19: Simptome persistente și efecte asupra calității vieții
Cum au fost afectați diabeticii de COVID. Ce s-a aflat abia acum
Persoanele diabetice care au avut COVID pot dezvolta sechele. Un studiu arată că aceste riscuri nu sunt doar reale, ci și mai accentuate în anumite categorii de indivizi.
EXCLUSIV Paxlovid, noul antiviral pentru COVID. Rafila: Va fi la dispoziția pacienților care vor avea nevoie
Cum ne afectează oboseala cronică și Long COVID corpul
COVID, efecte devastatoare. Leziuni severe, silențioase cu efecte îngrijorătoare pe termen lung
Ce se întâmplă cu cei care NU au avut COVID
EXCLUSIV Remdesivir, tratamentul injectabil pentru COVID. Prof. dr. Simin Aysel Florescu: Administrarea se face în spitale
Acesta este unul din cele mai eficiente tratamente împotriva COVID. Tratamentul se administrează în primele zile de la debutul bolii.
China neagă originea COVID. Dispută globală între teoria zoonotică și ipoteza scăpării din laborator
XEC, noua variantă COVID. Se răspândește rapid
XEC este noua variantă COVID care se răspândește rapid. A fost detectată în Germania, iar acum se răspândește rapid în Europa.
Suprafețele din lemn reduc transmiterea COVID. Au proprietăți antivirale naturale
Acest material ține COVID la distanță, potrivit medicilor. Are proprietăți antivirale naturale.
EXCLUSIV Doina Pleșca: Există o mare problemă legată de vaccinare. Nu este obligatorie, dar trebuie să ne sporim spiritul civic și să prezentăm corect minusurile și plusurile fiecărui vaccin
Conexiune surprinzătoare între COVID-19 și regresia cancerului. COVID activează celulele anti-cancer
COVID are un impact neașteptat asupra organismului. Interacționează cu celulele canceroase.
Cazurile COVID-19, în creștere în Europa: Doar jumătate dintre țări au raportat decesele cauzate de COVID
Actualizare epidemiologică: cazurile COVID-19 în creștere în Europa.
S-au descoperit inflamaţii și umflături în creier la persoanele cu long-COVID
Un studiu australian a descoperit că pacienții cu long-COVID prezintă umflături ale creierului legate de probleme de memorie și concentrare.
Canada anulează acordul pentru fabricarea vaccinurilor Novavax Covid-19
Noile vaccinuri anti-COVID-19, autorizate de FDA pentru persoanele peste 65 de ani
SUA restrânge condiţiile de acces la vaccinurile anti-COVID-19. Cine mai are voie să se vaccineze
EXCLUSIV Paxlovid: când apare în România, cine îl poate lua. Cum acționează nirmatrelvir și ritonavir, substanțele din Paxlovid. Rafila: S-a semnat contractul. Va fi disponibil la recomandarea medicului
Medicament pentru COVID, retras din UE. Pastila a avut de suferit după ce s-a constatat că are o eficacitate de doar 30%
Merck și Ridgeback retrag cererea pentru medicamentul COVID în Uniunea Europeană.
Vaccinul COVID-19, investiție medicală care a salvat vieți și bani, arată cel mai recent studiu
Vaccinul anti-COVID produce efecte și după ani de zile. Ce s-a aflat abia acum.
