Măsuri fără precedent în Maramureș: circulația, restricționată și pe timpul zilei
Măsuri fără precedent au fost luate în Maramureș. Circulația pe timpul zilei va fi restricționată, de asemenea accesul bătrânilor la magazine va fi redus, iar la intrările în județ vor fi...
În județul Maramureș se iau măsuri mai drastice decât în restul țării. Având în vedere că este un județ cu un număr foarte mare de persoane în carantină, Comitetul Județean pentru Situații de Urgență a decis ca începând din 25 martie, măsurile care la nivel național sunt recomandări pe timp de zi, în Maramureș să devină obligatorii.
În plus, persoanele de peste 60 de ani nu vor mai putea face cumpărături decât timp de patru ore dimineața, iar circulația persoanelor înafara locuinței de domiciliu ee interzisă, cu excepția câtorva situații.
„Pe teritoriul județului Maramureș este interzisă circulația persoanelor în afara locuinței/gospodăriei, cu excepția următoarelor motive: deplasarea în interes personal, inclusiv între locuință/gospodărie și locul/locurile de desfășurare a activității profesionale și înapoi; deplasarea pentru pentru asigurarea de bunuri care acoperă necesitățile de bază ale persoanelor și animalelor de companie/domestice, precum și bunuri necesare desfășurării activității profesionale; deplasarea pentru asistență medicală care nu poate fi amânată și nici realizată de la distanță”, se arată în ordinul prefectului.
De asemenea, prefectul a stabilit ca persoanele care se deplasează în interes de serviciu să aibă asupra lor legitimație, adeverință de la angajator sau declarație pe proprie răspundere. De asemenea, pentru accesul la magazine a stabilit un program, pentru evitarea aglomerării și a răspândirii noului coronavirus.
„În acest context, persoanele cu vârsta de peste 60 de ani vor efectua cumpărăturile necesare dimineața, în intervalul orar 7.00-11.00, urmând ca de la ora 11.00 și până la închiderea magazinelor, cumpărăturile să fie realizate de persoane sub 60 de ani. Este cunoscut faptul că cei mai afectați de virusul COVID-19 sunt cetățenii cu vâsta de peste 60 de ani, motiv pentru care trebuie să încercăm să-i protejăm și să evităm pe cât posibil interacțiunea lor cu alte categorii de vâsrtă”, mai arată ordinul prefectului.
„Se va transmite o adresă la Miniserul Afacerilor Interne pentru implementarea imediată a verificării persoanelor care intră în Maramureș la toate punctele de intrare în județ, prin constituirea de filtre opreaționalizate de către Inspectoratul de Poliție al Județului Maramureș”, mai arată documentul. De asemenea, polițiști vor fi ajutați de jandarmi și de poliția locală.


-
-
Cât de mult contează timpul de infuzie al ceaiului17.05.2026, 09:00
-
-
-
China neagă originea COVID. Dispută globală între teoria zoonotică și ipoteza scăpării din laborator
S-au descoperit inflamaţii și umflături în creier la persoanele cu long-COVID
Un studiu australian a descoperit că pacienții cu long-COVID prezintă umflături ale creierului legate de probleme de memorie și concentrare.
Numărul cazurilor de COVID 19 scade, dar reinfectările continuă să crească. Ce trebuie să știi
Impactul pe termen lung al COVID-19: Simptome persistente și efecte asupra calității vieții
Conexiune surprinzătoare între COVID-19 și regresia cancerului. COVID activează celulele anti-cancer
COVID are un impact neașteptat asupra organismului. Interacționează cu celulele canceroase.
Câți oameni au murit, de fapt, de COVID? Adevărul nespus despre numărul real al deceselor COVID-19
EXCLUSIV Paxlovid: când apare în România, cine îl poate lua. Cum acționează nirmatrelvir și ritonavir, substanțele din Paxlovid. Rafila: S-a semnat contractul. Va fi disponibil la recomandarea medicului
Noile vaccinuri anti-COVID-19, autorizate de FDA pentru persoanele peste 65 de ani
Celule zombie în vasele de sânge. Uite ce s-a întâmplat cu sângele tău dacă ai avut COVID
Vaccinul COVID Moderna, testat cu placebo
Vaccinul COVID al Moderna intră într-un adevărat studiu cu placebo, sub presiunea lui Robert F. Kennedy Jr.
Originea COVID-19 rămâne un mister. Ce ascunde China? Ce s-a întâmplat, de fapt, în Wuhan
Originea pandemiei de COVID-19 rămâne un mister, deși au trecut deja cinci ani de la carantina care a marcat oraşul Wuhan.
Creștere semnificativă a cazurilor noi de COVID-19
Explozie neașteptată a COVID-19 în România. Cazurile noi se dublează într-o săptămână, iar reinfecțiile alarmante iau amploare!
EXCLUSIV Noua tulpină COVID, creștere semnificativă a numărului de cazuri. Prof. univ. dr. Carmen Dorobăț: Se aseamănă cu virozele respiratorii. Nu necesită tratament simptomatic
Noua tulpină COVID provoacă o creștere semnificativă a numărului de noi îmbolnăviri.
CIA afirmă că, cel mai probabil, "COVID-19 a apărut dintr-un laborator": O scurgere de la Institutul de Virologie din Wuhan
CIA afirmă că "cel mai probabil" COVID-19 a provenit dintr-un laborator.
EXCLUSIV Creierul, afectat dramatic de pandemia de COVID. Valentin-Veron Toma: Sunt mai multe forme de psihoză, de demență. E o accelerare a unor fenomene care păreau să fie într-un ritm mai lent
JN.1, noua tulpină COVID. Se răspândește rapid. Ce se știe despre aceasta
JN.1 este noua tulpină COVID care se răspândește rapid la nivel global. Ce se știe despre aceasta.
Jumătate dintre pacienții cu COVID-19 dezvoltă long-COVID
Moderna retrage aprobarea vaccinului combinat gripă - COVID
Moderna retrage cererea pentru vaccinul combinat antigripal COVID.
OMS a definit boala răspândită "prin aer", după confuzia din perioada COVID. Oamenii de știință spun că "ar fi putut să coste vieți"
După COVID, OMS și experții în sănătate au definit boala răspândită "prin aer".
A fost infectat cu coronavirus timp de 613 zile. Cazul lui a uimit cercetătorii: Conduce la apariția unor variante unice, sensibile
Un caz rar al unui pacient infectat cu coronavirus timp de 613 zile a fost prezentat de cercetători.
COVID, impact pe termen lung asupra sistemului imunitar. Schimbările sunt semnificative
UE a autorizat vaccinul actualizat pentru COVID. Vizează tulpina JN.1
Comisia Europeană a autorizat vaccinul actualizat COVID-19 de la Novavax, conceput special pentru a viza tulpina JN.1 a COVID.
