Conexiune surprinzătoare între COVID-19 și regresia cancerului. COVID activează celulele anti-cancer
COVID are un impact neașteptat asupra organismului. Interacționează cu celulele canceroase.
Mihail Lala, managerul OK Medical, spune, la Interviurile DC News și DC Medical, că în aprilie va fi un vârf de infectări cu COVID.
Invitat la Interviurile DC News și DC Medical, Mihail Lala, managerul OK Medical, spune că România face la această oră foarte puține teste. ”30.000 de teste la nivel național sunt extrem de puține la nivelul țării pentru că există o matematică în spate. Noi trebuie să înțelegem că dacă nu faci nimic, problema nu se rezolvă de la sine. Noi avem senzația că trece, nu trece. Virusul nu trece”, afirmă managerul.
Acesta mai precizează că dacă în primăvara anului trecut, aproape acum un an de zile, când a apărut primul caz de COVID, nu se știa mare lucru despre boală și exista senzația că nu se știe despre ce e vorba și lumea s-a panicat.
”Acum a trecut un an. Nu putem să ne speriem la fel. Trebuie să fim conștienți de magnitudinea pericolului care ne paște. Spun iarăși public: conform modelelor matematice, conform tuturor estimărilor epidemiologice, vârful în luna aprilie 2020 va fi un mare vârf de COVID care va fi de 3-4 ori mai amplu decât cel din noiembrie 2020.
În principiu, acest virus are un ciclu de 6 luni. În principiu. Plus o lună, două, depinde de măsurile pe care fiecare țară le are, de structura sociologică, geografică etc. Să luăm ca punct de referință 6 luni ciclul acestui virus în societate. Se manifestă în oglindă de fiecare dată, se întâmplă cu un factor de multiplicare, adică baza de pornire în infectare este mai mare în următorul val, iar populația încă nu s-a imunizat colectiv sau încă nu a căpătat acea imunizare.
Avem valul 1, avem ciclicitate. Valul 2 mai mare, la ciclicitate valul 3 și mai mare ș.a.m.d. Până când aceste valuri la o ciclicitate medie de 6 luni vor începe să scadă ca și amplitudine”, explică managerul Mihail Lala.
COVID are un impact neașteptat asupra organismului. Interacționează cu celulele canceroase.
COVID mai are încă un efect negativ asupra sănătății. Infecția poate duce la hipertensiune arterială.
Originea pandemiei de COVID-19 rămâne un mister, deși au trecut deja cinci ani de la carantina care a marcat oraşul Wuhan.
Milioane de oameni cred că vaccinul COVID nu este un vaccin real. Care e adevărul, de fapt?
Pandemia rămâne un subiect tabu în China la cinci ani de la înregistrarea primului deces cunoscut legat de COVID-19.
Moderna retrage cererea pentru vaccinul combinat antigripal COVID.
Uniunea Europeană achiziționează vaccinuri pentru a se pregăti pentru următoarea pandemie.
Un caz rar al unui pacient infectat cu coronavirus timp de 613 zile a fost prezentat de cercetători.
EG.5, noua variantă de COVID, face deja victime și în România. S-au înregistrat cazuri de infecții cu noua tulpină de coronavirus.
Ce se întâmplă în cazul persoanelor care s-au vaccinat anti-COVID. Care este rolul critic pe care vaccinul l-a avut.
Profesorul universitar dr. Doina Anca Pleșca, medic primar Pediatrie, a vorbit despre tripla agresiune a virusurilor din acest sezon.
Medicul Carmen Dorobăț ne-a vorbit despre noua variantă COVID-19, EG. 5, care a început să îngrijoreze oamenii în această perioadă.
Explozie neașteptată a COVID-19 în România. Cazurile noi se dublează într-o săptămână, iar reinfecțiile alarmante iau amploare!
Noua tulpină COVID provoacă o creștere semnificativă a numărului de noi îmbolnăviri.
Acest tratament anti-COVID poate avea efecte secundare importante.