Ministrul Educației, despre începerea școlii: nu vor fi restricții pentru cei nevaccinați,
Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a arătat că părinții și profesorii vor fi informați cu cel puțin 10 zile înainte, despre condițiile în care va începe școala. El a precizat că nu vor fi restricții...
Sorin Cîmpeanu, ministrul Educației, a declarat că elevii, părinții și profesorii vor ști cu cel puțin 10 zile înainte de începerea școlii cum anume se vor relua cursurile. El a precizat că nu vor fi restricții de niciun fel pentur persoanele nevaccinate.
„Cel târziu în perioada 1 – 3 septembrie vom avea ordinul comun cu Ministerul Sănătății prin care cu cel puțin 10 zile înainte de 13 septembrie, începerea școlii, vom prezenta în detaliu toate măsurile pe care trebuie să le cunoască școlile, părinții și elevii.
Opțiunea numărul 1 rămâne prezența fizică în 13 septembrie în toate școlile.
Mâine, de la 10.00, vom avea o discuție convocată de premier, la care vor participa ministrul Sănătății, eu, reprezentantul CNSU, reprezentantul CNCAV, cel al INSP și unul de la Administrația Prezidențială. Vor fi discutate toate ipotezele de lucru. Există propuneri de creștere a pragului ratei de infectare până la care școlile deschise pe 13 septembrie pentru toți elevii vor putea rămâne deschise. Până acum erau scenariile verde, galben, roșu. Școlile rămâneau integral deschise până când localitatea atingea pragul de 1 la mie rata de infectare.
Există opțiunea de ridicare a acestui nivel până la care școlile rămân în totalitate deschise, cu respectarea regulilor de protecție. Pragul ține de competența Ministerului Sănătății și a INSP. Sper să agreăm acest lucru mâine. Îl vom anunța înainte de publicarea Ordinului comun. Când se va depăși acest prag pe care îl stabilim mâine, vom vedea ce măsuri trebuie luate.
O precizare importantă: nu vor fi restricții pentru cei nevaccinați, niciun fel de restricții, dar vor fi avantaje pentru cei vaccinați. Toate ipotezele luate în calcul pentru mâine nu dezavantajează persoanele nevaccinate, fie ele profesori sau elevi, dar cei vaccinați vom vedea ce avantaje au în definirea acestor scenarii”, a declarat ministrul Sorin Cîmpeanu, citat de B1 tv.
-
Ce simți când ai deficit de potasiu08.01.2026, 21:23
-
De ce să pui o lingură de lemn peste oală08.01.2026, 21:00
-
Ce să nu mai bagi niciodată în mașina de spălat vase08.01.2026, 19:02
-
-
De ce să nu bei vin fiert când e frig afară08.01.2026, 15:51
EXCLUSIV Greșeala mortală pe care o facem când suntem răciți. Adrian Marinescu: Le luăm ca pe bomboane
O greșeală pe care o facem când suntem răciți ne poate agrava situația. Mai mult, poate duce și la alte complicații, unele cu potențial mortal.
Long-COVID, subdiagnosticat. Simptomele infecției pe termen lung, ignorate
Asta s-a aflat acum despre COVID. Persoanele infectate sunt afectate grav.
EXCLUSIV Creierul, afectat dramatic de pandemia de COVID. Valentin-Veron Toma: Sunt mai multe forme de psihoză, de demență. E o accelerare a unor fenomene care păreau să fie într-un ritm mai lent
UE a autorizat vaccinul actualizat pentru COVID. Vizează tulpina JN.1
Comisia Europeană a autorizat vaccinul actualizat COVID-19 de la Novavax, conceput special pentru a viza tulpina JN.1 a COVID.
Alertă COVID-19 în România. 4.846 de cazuri noi raportate într-o singură săptămână
Infecția cu COVID în sarcină, legată de risc dublu de autism la bebeluși
Evoluția COVID-19 în România. Datele surpriză care dau peste cap previziunile specialiștilor
COVID-19, în creștere. Jurma: Creștere de cel puțin 300% a cazurilor noi și a deceselor
COVID, impact major asupra creierului. Efectele vizibile chiar și după 3 ani de la infectare
Spray-ul nazal pentru alergii care poate preveni COVID-ul, răceala și alte infecții respiratorii
Creierul afectat de COVID-19. Trunchiul cerebral, cheia simptomelor pe termen lung
Long-COVID lovește femeile mai mult decât bărbații. Efectul secundar care apare la femeile de peste 40 de ani
Un studiu arată că femeile sunt cu aproape 50% mai expuse riscului de a suferi de long-COVID și explică de ce acest fenomen lovește mai ales femeile de peste 40 de ani.
Casa Albă a publicat că originea COVID este un laborator și-l acuză pe Fauci
Site-ul Casei Albe susţine teoria conform căreia coronavirusul provine dintr-un laborator.
Vaccinul COVID-19, investiție medicală care a salvat vieți și bani, arată cel mai recent studiu
Vaccinul anti-COVID produce efecte și după ani de zile. Ce s-a aflat abia acum.
A fost infectat cu coronavirus timp de 613 zile. Cazul lui a uimit cercetătorii: Conduce la apariția unor variante unice, sensibile
Un caz rar al unui pacient infectat cu coronavirus timp de 613 zile a fost prezentat de cercetători.
EXCLUSIV EG.5, noua variantă de COVID, în România. Adrian Marinescu: Transmiterea se face cu ușurință
EG.5, noua variantă de COVID, face deja victime și în România. S-au înregistrat cazuri de infecții cu noua tulpină de coronavirus.
Vaccinurile pentru Covid vor fi aprobate pentru vânzare publicului din Marea Britanie
Impactul COVID-19 asupra Europei. România și Bulgaria, țările cu cea mai ridicată mortalitate
De ce copiii care răcesc mai des sunt mai protejați de COVID-19. Explicațiile cercetătorilor
Jumătate dintre pacienții cu COVID-19 dezvoltă long-COVID
FDA aprobă vaccinul Novavax COVID, dar doar pentru unii. Cine poate beneficia de el
FDA aprobă, în sfârșit, vaccinul Novavax, dar doar pentru unii! Robert F. Kennedy Jr. trage un semnal de alarmă.
