Româncă venită din Franța, care a mințit și s-a plimbat prin mai multe spitale. Dosar penal
Un dosar penal pentru fals în declarații a fost deschis la Baia Mare, după ce o româncă venită dintr-o țară cu risc epidemiologic a ascuns acest lucru, astfel că a fost prezentată la mai multe...
Potrivit unui comunicat al Parchetului de pe lângă Judecătoria Baia Mare, cercetările se fac pentru fals în declarații. „În cauză a fost începută urmărirea penală “in rem” cu privire la infracţiunea menţionată mai sus, iar cercetările sunt efectuate de către organele de cercetare penală din cadrul Poliției municipiului Baia Mare, Biroul de Investigații Criminale.
S-a reținut că, în datele de 22.03.2020, 23.03.2020 și 24.03.2020, în declarațiile pe proprie răspundere completate în cadrul filtrelor epidemiologice de la nivelul mai multor unități medicale de pe raza municipiului Baia Mare, o persoană a declarat, necorespunzător adevărului, că nu a călătorit în zone cu transmitere comunitară extinsă a COVID-19 și, respectiv, că nu prezintă simptomatologia specifică infectării cu virusul SARS-CoV-2, cu toate că revenise în ultimele 14 zile dintr-o astfel de zonă, iar prezentarea acesteia la unitățile medicale a fost tocmai ca urmare a prezentării simptomatologiei specifice, ulterior fiind diagnosticată ca fiind infectată cu virusul SARS-CoV-2.
Cercetările continuă pentru lămurirea tuturor împrejurărilor de fapt și stabilirea răspunderii penale în cauză”, se arată în comunicatul remis presei.
Mai precis, femeia, care acum este internată la Spitalul din Cluj Napoca cu Covid-19, era revenită dintr-o țară cu risc epidemiologc (Franța, potrivit unor surse), însă nu a menționt acest lucru atunci. Astfel, ea s-a prezentat la UPU, apoi a fost trimisă la Spitalul de Boli Infecțioase, după care a fost trimisă înapoi la Spitalul Județean. În acest context, femeia a ntrat în contact cu mai mulți medici și asistenți, existând acum riscul de răspândire a virusului.
Autoritățile nu au făcut cunoscut până acum cu câte persoane a intrat în contact femeia, sau dacă sunt persoane în izolare, în acest caz.
-
11 lucruri pe care nu le-ai știut despre uleiul de pește26.03.2026, 09:51
-
Catolicii pot primi transplanturi de organe de la animale26.03.2026, 08:35
-
De ce ar trebui să umezești hârtia igienică înainte de utilizare25.03.2026, 22:10
-
Ce se întâmplă cu zahărul din sânge după o salată orientală25.03.2026, 20:56
-
Ce soluție trebuie aplicată pe unghii înainte de manichiura cu gel25.03.2026, 20:12
EXCLUSIV Paxlovid: când apare în România, cine îl poate lua. Cum acționează nirmatrelvir și ritonavir, substanțele din Paxlovid. Rafila: S-a semnat contractul. Va fi disponibil la recomandarea medicului
Creștere semnificativă a cazurilor noi de COVID-19
Explozie neașteptată a COVID-19 în România. Cazurile noi se dublează într-o săptămână, iar reinfecțiile alarmante iau amploare!
EXCLUSIV EG.5, noua variantă de COVID, în România. Adrian Marinescu: Transmiterea se face cu ușurință
EG.5, noua variantă de COVID, face deja victime și în România. S-au înregistrat cazuri de infecții cu noua tulpină de coronavirus.
Canada anulează acordul pentru fabricarea vaccinurilor Novavax Covid-19
Ceața cerebrală din Long COVID, descifrată. De ce milioane de oameni au pierderi de memorie
COVID, efecte devastatoare. Leziuni severe, silențioase cu efecte îngrijorătoare pe termen lung
Ce trebuie să știe cei care au avut COVID. Pericolul ascuns care îi atacă
Long-COVID lovește femeile mai mult decât bărbații. Efectul secundar care apare la femeile de peste 40 de ani
Un studiu arată că femeile sunt cu aproape 50% mai expuse riscului de a suferi de long-COVID și explică de ce acest fenomen lovește mai ales femeile de peste 40 de ani.
COVID, încă un efect negativ. Duce la hipertensiune arterială și boli cardiovasculare
COVID mai are încă un efect negativ asupra sănătății. Infecția poate duce la hipertensiune arterială.
Noua tulpină COVID determină creșteri ale spitalizărilor. Se recomandă vaccinarea și purtarea măștii
Creierul afectat de COVID-19. Trunchiul cerebral, cheia simptomelor pe termen lung
SUA restrânge condiţiile de acces la vaccinurile anti-COVID-19. Cine mai are voie să se vaccineze
FDA amână o decizie cheie privind un vaccin anti-COVID-19
Agenţia americană pentru alimente şi medicamente amână o decizie cheie privind un vaccin anti-COVID-19.
COVID, impact asupra creierului și după vindecare
Long COVID persistă mult după vindecare. De ce se întâmplă lucrul acesta
Lockdown-ul impus de COVID a accelerat îmbătrânirea creierului. Adolescenții, cei mai afectați
Medicii avertizează: FLiRT, FLuQE și LB.1, variante COVID-19, se răspândesc. "Au modificări în proteina spike. Ignoră imunitatea de la vaccin sau infectarea anterioară
Medicii lansează un avertisment, deoarece noi variante ale COVID-19, FLiRT, FLuQE și LB.1, se răspândesc în lume.
EXCLUSIV Greșeala mortală pe care o facem când suntem răciți. Adrian Marinescu: Le luăm ca pe bomboane
O greșeală pe care o facem când suntem răciți ne poate agrava situația. Mai mult, poate duce și la alte complicații, unele cu potențial mortal.
EXCLUSIV COVID, gripa și virusul sincițial respirator: triplă agresiune. Pleșca: Prevenția înseamnă să ne întoarcem la recomandările din timpul pandemiei!
Profesorul universitar dr. Doina Anca Pleșca, medic primar Pediatrie, a vorbit despre tripla agresiune a virusurilor din acest sezon.
Long COVID, impact asupra creierului. Crește riscul de boli neurodegenerative
Scădere semnificativă a cazurilor noi de COVID-19 în România
EXCLUSIV Remdesivir, tratamentul injectabil pentru COVID. Prof. dr. Simin Aysel Florescu: Administrarea se face în spitale
Acesta este unul din cele mai eficiente tratamente împotriva COVID. Tratamentul se administrează în primele zile de la debutul bolii.
