EXCLUSIV Cum vede prof dr Nicolae Hâncu coabitarea cu COVID-19. Recomandări pentru diabetici
Profesorul Nicolae Hâncu a afirmat la emisiunea Academia de Sănătate, realizată de academicianul Irinel Popescu, că trebuie să ne pregătim pentru o coabitare de lungă durată cu COVID-19.
Invitat al emisiunii Academia de Sănătate din această săptămână, profesorul dr. Nicolae Hâncu, membru de onoare al Academiei Române, a vorbit despre ce ar fi bine să facă diabeticii în plină pandemie de COVID-19.
”Viața noastră este sub asediul virușilor, deci începând de acum, din aceste zile, vom spune că viața noastră trebuie să fie o coabitare cu SARS-COV2. Coabitarea asta - dacă la început ne gândeam că asediul acesta va dura două-trei săptămâni - acum spunem câteva luni, ne pregătim pentru o coabitare de lungă durată în care noi trebuie să facem toate eforturile pentru a-i ajuta pe cei pe care-i păstorim să-și fortifice organismul în continuare”, afirmă profesorul Hâncu.
Ca metodă acesta recomandă un stil de viață sănătos, ”printr-o farmaco-terapie multifactorială legată de marii factori de risc care sunt prezenți la persoanele cu diabet, nu doar glicemia, ci și tensiunea arterială, controlul greutății, profilul lipidic și funcțiile plachetare. Toate acestea trebuie monitorizate la fel ca și eventuale complicații pe care persoanele cu diabet le au. Este foarte important ca persoanele cu diabet să aibă asigurată de acum încolo contacte regulate cu medicii specialiști, cu diabetologi, să aibă medicamente pentru a nu intra într-un impas”.
-
De ce săpunul ne poate strica tiroida și metabolismul14.02.2026, 19:41
-
Protocol de colaborare între Societățile de Diabet și Oncologie14.02.2026, 18:02
-
-
Comasarea spitalelor, variantă de lucru14.02.2026, 15:37
-
Adevărul despre produsele lactate integrale14.02.2026, 15:23
EXCLUSIV Boala Alzheimer: diagnostic și tratament. Dr. Dafin Mureșanu, la Academia de Sănătate
EXCLUSIV Ce trebuie să știi despre centrele de permanență
EXCLUSIV Inteligența artificială în medicină. George Cristian Curcă, directorul INML, la Academia de Sănătate
EXCLUSIV Învierea, sărbătoare a speranței. Părintele Luca: Pe ea ne bazăm. Nu am avea sens
EXCLUSIV Legătura dintre flora intestinală și bolile cronice. Dr. Sanda Maria Crețoiu, la Academia de Sănătate
EXCLUSIV Eficiența vaccinului antigripal, oscilantă. Prof. dr. Emilian Popovici: Acoperire destul de modestă
Vaccinul gripal, esențial în prevenirea bolii, nu reușește să ofere protecție constantă.
EXCLUSIV Chirurgia inimii în secolul XXI. Dr. Victor Costache: Chirurgul trebuie să stăpânească toate tehnicile
EXCLUSIV Alergii și cancer de piele. Prof. dr. Olga Simionescu, la Academia de Sănătate
EXCLUSIV Miopia nu se operează! Monica Pop avertizează: Nu merită riscul, doar ca să scapi de ochelari
EXCLUSIV Totul despre acnee. Dr. Alin Nicolescu, la Academia de Sănătate, joi, 31 iulie, ora 18:00
EXCLUSIV Varice: cum pot fi tratate mai rapid și eficient. Dr. Toni Feodor: Scurtează timpul de vindecare
EXCLUSIV Durata tratamentului ortodontic, factori esențiali. Dr. Ela Bănică: Abordarea este diferită
Cum scapă un virus din laborator și ce sunt laboratoarele BSL-4. Simin Aysel Florescu: Noi nu avem niciunul. Avem un BSL-3, dar pentru medicina veterinară
Cum poate scăpa un virus dintr-un laborator. Cât de îngrijorătoare este situația din Congo sau COVID a fost produs într-un laborator?
EXCLUSIV Bolile infectocontagioase și vaccinarea, provocări majore pentru copii. Prof. dr. Doina Pleșca: Rată mare de morbiditate și mortalitate
EXCLUSIV Tratamentul anti-cancer cu celule T modificate genetic. Dr. Ștefan Ciurea, la Academia de Sănătate
EXCLUSIV Telechirurgia de la proiect militar la revoluție medicală în era conectivității globale. Dr. Mugurel Bosînceanu: E necesară o întreagă echipă
EXCLUSIV Vaccinarea cardiacilor și a bolnavilor cronici, esențială. Dr. Gabriel Tatu-Chițoiu: Indicație majoră
EXCLUSIV Cum arată sistemul medical în anul 2025. Dr. Levente Vass: Trebuie să recunoaștem. E timpul pentru sănătate!
Cum arată sistemul medical în anul 2025. Care sunt principalele neajunsuri.
