Coralia Kreyer, ADEM: Putem ajuta cu importul de medicamente și echipamente. Simplificați autorizațiile!
Președintele ADEM, Coralia Kreyer a anunțat că Asociația Distribuitorilor Europeni de Medicamente poate ajuta cu importul de medicamente și echipamente de care are nevoie România și că pentru...
Asociația Distribuitorilor Europeni de Medicamente (ADEM) salută măsurile de urgență adoptate de către Guvern și instituțiile abilitate, în contextul epidemiei cu coronavirus SARS-CoV-2 și în mod special, înființarea de către Ministerul Sănătății a Centrului operațional de coordonare a situațiilor de risc asociate coronavirusului.
Ca urmare a declarării de către OMS a stării de urgență pentru sănătatea publică și referitor la hotărârea implicită a Grupului de suport tehnico-științific privind gestionarea bolilor înalt contagioase din România privind suspendarea temporară a distribuției medicamentelor în afara României, pe o perioadă de 6 luni, a medicamentelor, dispozitivelor medicale și a materialelor sanitare esențiale pentru prevenția și tratarea infecției cu COVID-19, ADEM face următoarele precizări:
În contextul European, Agenția Europeană a Medicamentului (EMA) nu a raportat discontinuități în aprovizionarea cu medicamente pentru medicamentele comercializate în UE ca rezultat al epidemiei cu coronavirus, totuși nu exclude anumite discontinuități în următoarea perioadă. Italia, deși singura zonă roșie COVID-19, nu a restricționat comerțul liber. De asemena, China susține comerțul liber cu măști, în ciuda lipsei induse de coronavirus. Comisia Europeană face apel la solidaritate între statele membre în această situație de necesitate crescută a unor materiale medicale și medicamente și precizează că măsurile unilaterale ale unor state membre, precum cele adoptate de Germania, Franța și Cehia, de interzicere a unor exporturi, nu sunt însă în spiritul UE. Există motive legale care fac astfel de măsuri posibile, dar aceste tipuri de măsuri unilaterale trebuie mai întâi notificate Comisiei.
Președintele ADEM, farm. Coralia Kreyer declară că: „Apreciem faptul că măsura de suspendare temporară a distribuției în afara României este justificată pe motive de sănătate publică asociate coronavirusului, pentru medicamentele de uz uman cele mai folosite în aceste condiții – antivirale, antiinflamatorii, antibiotice, antitermice, anestezice, sedative, antifungice, materiale sanitare și dispozitive medicale. Totodată, în condițiile menținerii liberei circulații a bunurilor în UE, din motive economice, ne dorim a fi luată în considerare expertiza noastră în tranzacții intracomunitare, precum și facilitățile noastre de transport, depozitare, reambalare, asigurare a calității, distribuție, în vederea importului paralel de produse deficitare. Prin prisma relațiilor noastre parteneriale stabile și puternice cu furnizorii de pe teritoriul UE, putem asigura aprovizionarea, prin import paralel, cu medicamente din gama celor restricționate la export, în caz de deficit, dar și cu anumite echipamente de protecție și materiale sanitare din producția internă (certificată GMP) asigurată de membrii asociației. În acest context, solicităm autorităților competente, o simplificare birocratică în ce privește autorizațiile de import paralel.
Ai rămas fără miros după COVID? Cât timp poate persista problema
Moderna retrage aprobarea vaccinului combinat gripă - COVID
Moderna retrage cererea pentru vaccinul combinat antigripal COVID.
FDA aprobă vaccinul Novavax COVID, dar doar pentru unii. Cine poate beneficia de el
FDA aprobă, în sfârșit, vaccinul Novavax, dar doar pentru unii! Robert F. Kennedy Jr. trage un semnal de alarmă.
S-au descoperit inflamaţii și umflături în creier la persoanele cu long-COVID
Un studiu australian a descoperit că pacienții cu long-COVID prezintă umflături ale creierului legate de probleme de memorie și concentrare.
EXCLUSIV Tratamentul oral anti-COVID, ce trebuie să știi. Prof. dr. Aysel Florescu: Este demonstrat ca eficiență virală. A redus foarte mult riscul de spitalizare
Acest tratament anti-COVID poate avea efecte secundare importante.
Originea COVID-19 rămâne un mister. Ce ascunde China? Ce s-a întâmplat, de fapt, în Wuhan
Originea pandemiei de COVID-19 rămâne un mister, deși au trecut deja cinci ani de la carantina care a marcat oraşul Wuhan.
Suprafețele din lemn reduc transmiterea COVID. Au proprietăți antivirale naturale
Acest material ține COVID la distanță, potrivit medicilor. Are proprietăți antivirale naturale.
De ce copiii care răcesc mai des sunt mai protejați de COVID-19. Explicațiile cercetătorilor
Studiu NIH: Testele de laborator, incerte pentru diagnosticul de long-COVID
Asta s-a aflat abia acum despre testele de diagnostic pentru COVID. Care a fost acuratețea lor.
COVID, impact asupra creierului și după vindecare
Cum au fost afectați diabeticii de COVID. Ce s-a aflat abia acum
Persoanele diabetice care au avut COVID pot dezvolta sechele. Un studiu arată că aceste riscuri nu sunt doar reale, ci și mai accentuate în anumite categorii de indivizi.
Long COVID persistă mult după vindecare. De ce se întâmplă lucrul acesta
Ce au găsit cercetătorii în sângele pacienților după COVID. Ce se întâmplă cu fierul din sânge
EXCLUSIV Doina Pleșca: Există o mare problemă legată de vaccinare. Nu este obligatorie, dar trebuie să ne sporim spiritul civic și să prezentăm corect minusurile și plusurile fiecărui vaccin
OMS a definit boala răspândită "prin aer", după confuzia din perioada COVID. Oamenii de știință spun că "ar fi putut să coste vieți"
După COVID, OMS și experții în sănătate au definit boala răspândită "prin aer".
ARN-ul autoamplificator, o nouă speranță pentru vaccinurile COVID-19 și tratamentele pentru cancer
Acest tratament reduce semnificativ inflamația din organism. Poate fi folosit în tratarea cancerului și a COVID.
COVID-19, în creștere. Jurma: Creștere de cel puțin 300% a cazurilor noi și a deceselor
Creștere semnificativă a cazurilor noi de COVID-19
Explozie neașteptată a COVID-19 în România. Cazurile noi se dublează într-o săptămână, iar reinfecțiile alarmante iau amploare!
De ce persistă pierderea gustului după COVID chiar și după mult timp?
COVID-19 a demonstrat că descoperirile biomedicale nu sunt suficiente pentru a elimina o boală
COVID-19 este cea mai recentă epidemie care demonstrează că descoperirile biomedicale nu sunt suficiente pentru a elimina o boală.
