Cum au fost afectați diabeticii de COVID. Ce s-a aflat abia acum
Persoanele diabetice care au avut COVID pot dezvolta sechele. Un studiu arată că aceste riscuri nu sunt doar reale, ci și mai accentuate în anumite categorii de indivizi.
Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, susține că nu se dorește ca lumea să intre în panică din cauza Omicron, și că autoritățile trebuie să fie pregătite ”pentru orice eventualitate”....
Ministrul Sănătății Alexandru Rafila a declarat vineri, 3 decembrie, că săptămâna viitoare vor fi făcute public un set de măsuri adaptate situaţiei epidemiologice (varianta Omicron). Oficialul susține că e posibil ca în câteva luni Omicron să fie tulpina dominantă.
"99,9% dintre cazuri sunt produse de tulpina Delta. Dacă peste trei luni sau patru luni tulpina Omicron va fi dominantă atunci secvenţierea va fi direcţionată către cazurile care ar putea să fie produse de o altă tulpină. (...) Nu este nimic spectaculos. Nu vreau să generăm ştiri, vreau să generăm informaţii. Atât tulpina Omicron cât şi celelalte tulpini circulante deja nu mai constituie altceva decât certificarea îmbolnăvirii. Aţi văzut că avem trei persoane, mă refer la cele care au venit în prima cursă din Africa, care sunt infectate dar asimptomatice. Nu trebuie să speriem în vreun fel lumea, dar trebuie să ne pregătim pentru orice eventualitate", a mai precizat ministrul Sănătăţii, arată Antena 3.
Prof dr Adrian Streinu-Cercel avertizează că la începutul anului viitor ne-am putea trezi cu un nou val al pandemiei COVID-19 dacă nu respectăm regulile sanitare care ne protejează: vaccinarea și purtarea măștii. Și din acest motiv, a spus senatorul, în 2022 ar trebui implementat proiectul prin care pacienții cu HIV/SIDA ar putea să primească medicamentele acasă, ca să nu mai aibă problemele pe care le-au avut în primii doi ani de pandemie. Românii se comportă ca și când și-ar dori să se infecteze cu SARS-CoV-2 pentru că nu poartă mască și nu se vaccinează, motiv pentru care, la începutul anului 2022, vom avea, cel mai probabil, un nou val pandemic, a afirmat, vineri, președintele Comisiei de sănătate a Senatului, Adrian Streinu-Cercel.
„Anul 2022 ne va pune în situația să mai avem, foarte probabil, cel puțin la începutul anului, încă un val epidemic și asta tot din cauza noastră, că nu înțelegem că trebuie să purtăm masca tot timpul, de dimineața și până seara, că nu înțelegem că trebuie să ne vaccinăm, că nu înțelegem... De ce nu înțelegem toate aceste lucruri chiar nu îmi dau seama și constat cu stupoare că concetățenii noștri se comportă ca și când și-ar dori să se infecteze, nu ca și când și-ar dori să se păzească de infecție", a spus prof. univ. dr. Adrian Streinu-Cercel, la dezbaterea „Programul de tratament HIV - prezent și perspective”.
Potrivit senatorului PSD, populației trebuie să i se reamintească faptul că acest virus ucide sau lasă sechele. „Trebuie să le aducem aminte că acest virus, SARS-CoV-2, uneori mai și ucide, și dacă nu îi ucide pe cei pe care i-a lovit îi lasă cu sechele pe o durată foarte lungă de timp”, a adăugat medicul.
Persoanele diabetice care au avut COVID pot dezvolta sechele. Un studiu arată că aceste riscuri nu sunt doar reale, ci și mai accentuate în anumite categorii de indivizi.
Actualizare epidemiologică: cazurile COVID-19 în creștere în Europa.
COVID mai are încă un efect negativ asupra sănătății. Infecția poate duce la hipertensiune arterială.
Un studiu arată că femeile sunt cu aproape 50% mai expuse riscului de a suferi de long-COVID și explică de ce acest fenomen lovește mai ales femeile de peste 40 de ani.
Ce se întâmplă în cazul persoanelor care s-au vaccinat anti-COVID. Care este rolul critic pe care vaccinul l-a avut.
Profesorul universitar dr. Doina Anca Pleșca, medic primar Pediatrie, a vorbit despre tripla agresiune a virusurilor din acest sezon.
Noua tulpină COVID provoacă o creștere semnificativă a numărului de noi îmbolnăviri.
După COVID, OMS și experții în sănătate au definit boala răspândită "prin aer".
Pandemia rămâne un subiect tabu în China la cinci ani de la înregistrarea primului deces cunoscut legat de COVID-19.