EXCLUSIV Dr Daciana Toma (SNMF): Accesul la medici din anumite specialități, limitat în România. Zone întregi unde primul neurolog sau psihiatru este la 50-100 km
Dr Daciana Toma, secretar al Societății Naționale de Medicina Familiei (SNMF), a vorbit la DC News și DC Medical despre faptul că în cazul tulburărilor cognitive, diagnosticarea este dificilă și din cauza...
„Dacă ne uităm la incidență - vorbim de datele din Buletinul Informativ al INSP – incidența este scăzută în 2020 față de 2019 cu aproximativ 15-20%. (…) A fost o perioadă în care (n.r. pacienții) n-au avut unde să se ducă, după care a fost o perioadă în care n-au vrut să se ducă, s-au temut. La toate acestea vorbim și despre accesul limitat la medici din anumite specialități - psihiatri, neurologi. Nu vorbim de București, București este o altă țară. Când vorbim la nivel de țară, accesul este limitat. Sunt zone întregi unde primul neurolog sau primul medic psihiatru este între 50-100 km. Nu-i ușor câtuși de puțin”, a explicat Dr Daciana Toma.
Din această cauză medicii din aceste specialități ajung să aibă un număr inimaginabil de mare de pacienți.
„Am făcut un studiu care urmează să se publice în revista Școlii de Management Sanitar. Ne-am pus întrebarea: ce s-a întâmplat în această perioadă cu pacienții cu tulburări cognitive. Și am făcut un chestionar pe care l-am aplicat medicilor de familie cu întrebări de genul: câți pacienți aveți în evidență, câți aveați în evidență înainte de pandemie, dacă i-ați trimis la evaluări, câte suspiciuni ați avut, ce ați făcut cu acești pacienți, câți s-au confirmat. (...) Am constatat că (n.r. medicii respondenți) duceau în spate peste 100.000 de pacienți. Noi i-am întrebat: cât de aproape aveți cabinet de neurologie, de psihiatrie, dacă e ambulatoriu de specialitate, dacă e spital. Noi am vrut să scoatem la iveală cât este de gravă problema”, a continuat Dr Daciana Toma, subliniind, totodată, faptul că distanța mare față de cabinetele de specialitate îngreunează diagnosticarea tulburărilor cognitive.
O problemă de dinainte de pandemie
Iar subdiagnosticarea tulburărilor cognitive este o problemă încă de dinainte de pandemie, iar aici apare și necesitatea dosarului electronic al pacientului.
„Vorbim de subdiagnosticare anterior pandemiei. Vorbim nu doar despre faptul că (n.r. pacienții) erau subdiagnosticați, dar și dacă sunt diagnosticați, eu, ca medic de familie, s-ar putea să nu știu de pacientul respectiv, pentru că în momentul în care (n.r. pacientul) a fost luat în evidență de un medic dintr-o anumită specialitate, tu nu mai știi de el decât dacă medicul respectiv trimite o scrisoare medicală către medicul de familie. Eu nici nu mai știu dacă el a fost diagnosticat sau nu. (...) Ar trebui să existe dosar electronic”, a punctat Dr. Daciana Toma
Necesitatea diagnosticării precoce a pacienților cu tulburări cognitive
„Noi suntem tentați, când vorbim de tulburări psihiatrice, să ne gândim la stadiile foarte avansate ale bolii, dar acel om până ajunge în stadii foarte avansate...Problema nu este să îți dai seama că un pacient are Alzheimer când deja este într-o formă foarte gravă. Problema este ce te faci, cum te prinzi (n.r. din timp). Acolo este arta și ar trebui găsită o soluție ca indiferent către care profesionist merge, el să știe toate bolile pe care pacientul le are, toată medicația pe care o ia”, a mai arătat Dr. Daciana Toma.
-
De ce mintea noastră nu doarme noaptea. Capcana gândurilor nocturne25.02.2026, 16:08
-
-
-
-
Medic din Călărași refuză pacienții fără vaccin COVID. Ioana Stăncel, expert în sănătate publică, intervine: "ILEGAL, IMORAL!"
Cu cât trăiesc bogații mai mult decât săracii. Dovezi științifice
Microbiomul: Tulburările funcțiilor cognitive și legătura lor tractul gastro-intestinal
Dr Vasi Rădulescu: 70 de curiozități despre corpul uman
Cardiologul și scriitorul Vasi Rădulescu scrie, pe Facebook, 70 de lucruri interesante despre corpul uman, de la cel mai mare organ până la cea mai mică celulă.
Alimentația la sân: România are printre cele mai mici rate de alăptare din Europa
Peste 50% dintre locuitorii județului Tulcea n-au medici de familie
Cum să scapi de răceală cât mai repede posibil. Remedii pe care le ai deja acasă
Bărbat de 74 de ani, mort într-un parc din Gherla. Ce zic martorii
Un bărbat de 74 de ani își plimba nepotul într-un parc din Gherla, județul Cluj, când i s-a făcut rău și a murit înainte de sosirea ambulanței.
Dr Mihaela Pop: pacienta cu pretenții și medicina la cererea familiei
Rujeolă, Suceava: 20 de cazuri în aprilie
Centrele de performanță, în perfuzii. Apel pentru a nu fi desființate, de ce e nevoie de ele
SNMF: Medicina de familie, la un pas de colaps
Cum trebuie, de fapt, să păstrezi brânza. Mihaela Bilic: Strică gustul și aspectul. Evitați ca brânza să se usuce
Cum trebuie, de fapt, să păstrezi brânza. Iată lucrurile pe care nu le-ai știut despre acest aliment nelipsit de pe masă.
Ioana Mihăilă, mesaj special de Ziua Medicilor de Familie / VIDEO
Ministrul Sănătății, Ioana Mihăilă, a transmis, miercuri, 19 mai, un mesaj special de Ziua Medicilor de Familie.
Consum de droguri: care e cel mai popular în România și de la ce vârstă se începe
Ziua Internaţională de Luptă impotriva Consumului şi Traficului de Droguri se marchează pe 26 iunie prin o serie de campanii de conștientizare.
EXCLUSIV Dr Daciana Toma (SNMF): Sunt mult mai multe cazuri de anxietate sau depresie decât înainte de pandemie. Ne confruntăm cu o subdiagnosticare
Medic din Bihor, mort în timpul gărzii. Doctoriță din Craiova: „Câți mai trebuie să murim??"
Livia Davidescu, medic din Craiova, scrie pe Facebook că încă un doctor, Ștefan Quai din Bihor, și-a pierdut viața în timpul gărzii.
Durerea în piept: de unde vine. Motivele din spatele acestui simptom
Durerea în piept poate fi un simptom pentru atacul de panică, hernie, astm bronșic, pleurezie, arsuri sau atac de cord.
Filipine, epidemie de febră denga. 622 de decese înregistrate în 2019
BREAKING NEWS Ce tratament se ia după COVID, pentru refacere. Medic: "Pacientul NU trebuie să stea și să sufere acasă"
Cum putem să ne refacem organismul după infecția cu SARS-COV-2.
