Noul ministru al Sănătăţii, reacţie în cazul bolnavilor de cancer rămaşi fără medicamente: Sper să rezolvăm cât de curând
Ioana Mihăilă, noulministru al Sănătății, a făcut primele declaraţii în cazul bolnavilor de cancer de la Institutul Oncologic Bucureşti (IOB), pentru care nu mai sunt...
Ministrul Sănătății a vorbit despre situația pacienților de la IOB, unde nu mai sunt bani pentru citostatice de bază.
Situaţia dramatică a bolnavilor de cancer a fost dezvăluită la Sinteza zilei. La IOB nu mai sunt bani pentru citostatice de bază.
"Am vorbit aseară cu managerul de la IOB şi m-a anunţat că există o problemă cu medicamentele de cancer. Acum, de dimineaţă, am programată o discuţuie cu directoarea de la Politica Medicamentului şi sper să rezolvăm cât de curând", a spus Ioana Mihăilă.
Ea a fost întrebată dacă spitalul a raportat situaţia la Minister şi a răspuns că va afla după ce îşi preia atribuţiile.
-
-
De ce varza te ajută să slăbești și să mănânci mai sănătos, cu buget mic11.06.2026, 09:17
-
-
-
Te trezesc cârceii noaptea? Verifică dacă ai lipsă de magneziu10.06.2026, 23:03
