Dr Jurma, despre valul 4 de COVID cu DELTA: În SUA s-a dublat numărul celor internați care au vârsta sub 60 de ani

Cunoscutul analist Octavian Jurma atrage atenția că valul 4 al pandemiei COVID-19 dat de varianta Delta a sosit deja în România și crește vertiginos de 4 săptămâni. El spune că în SUA deja s-a dublat numărul...
„De ce bat câmpii cu vaccinarea tinerilor și a copiilor peste 12 ani? De ce insist să se dea drumul liber la a 3-a doză de vaccin și la rapelul heterolog (rapel cu alt vaccin decât prima doză)? Pentru că tulpină Delta nu este doar mai infecțioasă, este și mai periculoasă decât Alpha și tulpinile precedente.
Iată o statistică pe un indicator folosit în toate țările civilizate, dar care lipsește în România, numărul de noi internări în spitale.
Ce ne spune așadar statistică din SUA, o țară în care aceste date se raportează mai transparent că la noi.
1. În primele 2 săptămâni din ianuarie, în SUA sub 25% din noile internări în spital erau din categoria celor sub 60 de ani.
2. În ultimele 2 săptămâni recente, acest procent s-a dublat. Acum în SUA peste 50% din noile internări în spital sunt din categoria celor sub 60 de ani.
3. Față de ianuarie, în ultimele 2 săptămâni numărul de noi internări în spitale s-a dublat atât în categoria 18-39 ani cât și în categoria 40-59 ani. Nu mai discutăm aici de cei care „oricum mureau” ci de oameni productivi, mulți dintre ei părinți ai unor copii încă minori.
Majoritatea spitalizărilor sunt din rândul celor nevaccinați deci acesta distribuție se datorează și faptului că populația peste 60 de ani este vaccinată în SUA într-un procent mult mai mare decât populația tânără. La noi în România, populația este relativ uniform nevaccinată, dar și procentul tinerilor nevaccinați este mult sub media națională.
Având în vedere că mai avem o lună până la deschiderea școlilor încă mai putem decide să ne protejăm, familia și copiii prin vaccinare. O campanie adresată părinților și elevilor poate face o diferența, pentru că părinții sunt printre puținii adulți care mai sunt preocupați de pandemie și vaccinare înainte de deschiderea școlilor.
Un motiv important să te vaccinezi este și faptul că la noi gravitatea pandemiei este deliberat subestimată atât de autoritățile locale cât și de cele centrale.
Un alt indicator foarte important care nu se raportează deliberat în România este numărul de noi internări la terapie intensivă. Dintre indicatorii secundari importanți doar numărul de noi decese se raportează în România, dar și acest indicator a fost grav denaturat în valul 2 fără consecințe juridice sau administrative.
Cu alte cuvinte imaginea publică a pandemiei din România depinde excusiv de interpretarea subiectivă a celor care ne conduc a unor date la care noi nu avem acces.
Consecință este că la noi datele oficiale au o tendința să urmeze discursul politic și nu invers.
Adevărul este că Valul 4-Delta a sosit deja în România și crește vertiginos de 4 săptămâni.
Negaționiștii au dreptate când spun că într-o furtună te poți îneca și cu colac de salvare și fără. Dar de aici și până la a spune că e totuna dacă ai sau nu colac de salvare în plin val e cale lungă și tu decizi dacă merită riscul în raport cu deranjul.
Vaccinul nu ne face invulerabili la infecția cu varianta Delta și boală COVID-19, însă ne ferește să ajungem în spital sau cimitir”, a scris dr Octavian Jurma, pe pagina sa de Facebook.
-
"Navigând în siguranță: Dincolo de ecran! Împreună găsim echilibrul!"16.10.2025, 13:40
-
-
Secretele percepțiilor comune. Ce se întâmplă în creier16.10.2025, 11:53
-
-
CNAS, anunț de ultimă oră pentru asigurați16.10.2025, 09:09
Medic epidemiolog: Copilul nevaccinat reprezintă un risc pentru sine şi cei din jur
Anglia lansează prima campanie mondială de vaccinare împotriva gonoreei
Victoria Aramă: Am găsit pe biletul de ieșire al unui pacient cu cancer scris: vaccinare antigripală contraindicată! Acum este în stare gravă! Gripa îi pune viața în pericol mai mult decât cancerul
Vaccinarea antigripală bate pasul pe loc. Adrian Marinescu: Nu suntem la acel procent confortabil în care populația să fie protejată
Boala care omoară sute de copii anual. Livia Stan: Cifrele sunt dureroase. Este cea mai mare rată a mortalității infantile
România, codașă la prevenție. Gindrovel Dumitra: Portugalia, 90% acoperire vaccinală pentru HPV, România, zero
România stă prost în ceea ce privește acoperirea vaccinală pentru cancerul de col uterin. Boala poate fi prevenită prin vaccinare.
Un vaccin are rezultate promițătoare împotriva cancerului pancreatic
Un vaccin experimental dă rezultate preliminare promiţătoare în lupta împotriva cancerului pancreatic.
Pandemia invizibilă care amenință omenirea. Gabriel Dina: Este silențioasă, o bombă care ticăie
Substanța din vaccinuri care a stârnit panică
Adevărul despre substanța "toxică" din vaccinuri. Se cere retragerea vaccinurilor.
Cum se va desfășura vaccinarea antigripală. Dan Zaharescu: Simplifică accesul pacienților. Vaccinurile sunt disponibile
Cum se va desfășura vaccinarea antigripală în acest an. Ce trebuie să știm despre această campanie.
EMA a aprobat vaccinul pneumococic Capvaxive
Acest tratament protejează plămânii și previne infecțiile respiratorii.
Terapia care reduce tumorile agresive
Vaccin fără ac, sub formă de plasture. Fundaţia Bill & Melinda Gates finanţează tehnologia: Microace dizolvabile pe piele
Vaccin fără ac, sub formă de plasture. Fundaţia Bill & Melinda Gates finanţează o noua tehnologie.
SUA: Recomandări controversate privind vaccinarea copiilor sub patru ani
FDA amână o decizie cheie privind un vaccin anti-COVID-19
Agenţia americană pentru alimente şi medicamente amână o decizie cheie privind un vaccin anti-COVID-19.
ARN-ul autoamplificator, o nouă speranță pentru vaccinurile COVID-19 și tratamentele pentru cancer
Acest tratament reduce semnificativ inflamația din organism. Poate fi folosit în tratarea cancerului și a COVID.
De ce trebuie să ne vaccinăm anual împotriva gripei. Cât ține imunitatea, de fapt. Prof. dr. Victoria Aramă explică
De ce trebuie să ne vaccinăm anual împotriva gripei. Medicii ne explică cât durează imunitatea oferită de vaccin.
Farmaciștii, pregătiți să vaccineze. Cătălina Pintea (ADRFR): Numărul doritorilor s-a dublat doar într-o lună de zile
Vaccinul care țintește tumorile solide. Eficient împotriva a patru tipuri de cancer
Acest tratament omoară toate tumorile și previne recidiva cancerului. Eficient împotriva a patru tipuri de cancer.
Ministerul Sănătății extinde accesul la vaccinul HPV de la 1 octombrie: gratuit pentru tineri, compensat pentru femei
Ce trebuie să știi despre vaccinul anti-HPV. Dr. Ciprian Cristescu: E un ajutor! Previne infecția cu HPV și scade numărul cazurilor de cancer de col uterin
UE a semnat un contract pe 4 ani cu Moderna pentru vaccinuri împotriva COVID-19
Comisia Europeană a semnat cu Moderna un contract pe 4 ani pentru vaccinurile anti-COVID-19.