Efect secundar rar al infecției de COVID-19: ce simț pierzi pe lângă miros

Adisa Codruț / 16 oct 2020 / 10:18

Pierderea bruscă a auzului ar fi un efect secundar rar al infecției COVID-19 pentru unii bolnavi, susțin cercetătorii.

Un raport britanic despre un pacient susține că pierderea auzului ar fi un efect secundar rar al infecției cu coronavirus pentru unii pacienți. Steroizii ar fi cel mai bun tratament, susțin cercetători de la University College London. Oamenii de știiință britanici amintesc că, în fiecare an, pacienții raportează pierderea bruscă a auzului către medici, pierdere care poate proveni din infecții virale, gripă și alte cauze. Momentan, puține cazuri au fost asociate cu COVID-19.

Un bărbat de 45 de ani cu astm a raportat pierderea auzului la o ureche în timp ce era tratat pentru COVID-19 la spital. Avea simptome severe de coronavirus și a fost plasat pe un ventilator în secția de terapie intensivă. A primit steroizi intravenoși, remdesivir și o transfuzie de sânge și a început să-și revină.

”În ciuda literaturii considerabile despre COVID-19 și a diferitelor simptome asociate cu virusul, există o lipsă de discuții cu privire la relația dintre COVID-19 și auz”, susțin cercetătorii.

Studii suplimentare sunt necesare, adaugă aceștia, potrivit webmd.

Articole Recomandate
Get it on App Store Get it on Google Play


Citite săptămâna aceasta


Iti place noua modalitate de votare pe dcmedical.ro?
Politica de confidențialitate | Politica Cookies | Copyright 2020 S.C. PRESS MEDIA ELECTRONIC S.R.L. - Toate drepturile rezervate.
nxt.24
NoMy