Ministrul Sănătății, Ioana Mihăilă: e posibil ca până la mijlocul lui iunie să avem 5 milioane de persoane vaccinate cu prima doză
Ministrul Sănătății ioana Mihăilă a declarat, într-un interviu, că e posibil să fie vaccinați 5 milioane de români cu o singură doză până la mijlocul lunii...
Ministrul Sănătăţii, Ioana Mihăilă, a afirmat duminică, 9 mai, într-un interviu, că ”este posibil ca până la mijlocul lunii iunie să avem cinci milioane de persoane care sunt vaccinate cu prima doză”. Și ”pentru a atinge imunizarea completă, este nevoie de două doze şi de un anumit interval de timp scurs de la a doua doză.
”Nu este posibil în acest ritm de vaccinare să ajungem la 5 milioane până în luna iunie, până la mijlocul lunii iunie, dar este posibil să ajungem la 5 milioane cu prima doză şi prima doză conferă un oarecare grad de protecţie", a declarat ministrul Sănătății Ioana Mihăilă, la un post TV, citat de Agerpres.
Oficialul a mai precizat că se va atinge obiectivul de 10 milioane de persoane cu ambele doze de vaccin administrate până la 1 septembrie sau 10 milioane cu o singură doză până la 1 august ”dacă ritmul de vaccinare ţine pasul cu ritmul de distribuţie şi de aprovizionare cu vaccinuri”.
Însă, conform aceleași surse, demnitarul a ținut să precizeze:
”ritmul de vaccinare din păcate nu este dependent doar de aprovizionarea cu vaccinuri care a început să aibă un trend destul de bun şi în creştere (...) Acum avem suficiente vaccinuri, avem suficiente centre de vaccinare, am început de săptămâna asta şi vaccinarea la medicii de familie şi îmi încurajez colegii medici de familie, chiar dacă nu sunt dintre cei 3.000 înscrişi, să înceapă să se înscrie pentru a primi vaccinurile şi pentru a vaccina în comunitate. Extindem şi locurile şi ne adresăm şi altor categorii şi populaţionale, dar şi de profesionişti care să poată să fie vaccinaţi şi respectiv să vaccineze tocmai cu scopul de a creşte şi ritmul de vaccinare pentru că în momentul acesta vaccinuri avem”.
-
-
Cât de mult te poate ajuta cu sănătatea un iaurt pe zi?02.07.2026, 08:40
-
-
-
EXCLUSIV Cancerul de col uterin, prevenție. Raluca Sîmbotin (MSD Romania): Provoacă 350.000 de decese. Sunt prevenibile
Vaccin universal împotriva cancerului. Activează sistemul imunitar
Injecția care reduce riscul de demență cu un sfert. Medicii caută explicația pentru acest efect neașteptat
Alexandru Rogobete, anunț despre vaccinarea antigripală
Ce trebuie să știi despre vaccinul COVID
Tetanosul revine în forță. Boala care poate începe cu o simplă tăietură și nu are leac după instalare
Primul vaccin împotriva cancerului pulmonar intră în teste
EXCLUSIV Vaccinul anti-HPV, eficient pentru prevenirea a cinci tipuri de cancer. Dr. Matei Bâră: Sunt dependente de HPV
Acest tratament previne cinci tipuri de cancer. Este cel mai eficient.
Dr. Sandra Alexiu: Vaccinarea nu mai este doar pentru copii, este protecția adaptată fiecărui risc
Vaccinul care oprește creșterea tumorilor. Are efect maxim în stadiile incipiente
Acest tratament oprește creșterea tumorilor cu o eficacitate maximă în stadiile incipiente ale bolii.
Vaccinurile anti-COVID-19 cu ARN mesager nu au cauzat nicio creştere a mortalităţii
Ce trebuie să știi despre vaccinul anti-COVID
Vaccinul antigripal, impact asupra creierului. Ce trebuie să știe vârstnicii
Un nou vaccin Moderna, recomandat în UE
EXCLUSIV Cel mai mare beneficiu al vaccinării în farmacii. Raluca Sîmbotin (MSD Romania): Reduce inegalitățile. Farmaciile sunt un punct mult mai convenabil pentru vaccinare
Vaccinarea în farmacii are un beneficiu semnificativ pentru populație.
