Octavian Jurma: în multe județe, creșterea infectărilor COVID este de peste 75%
Cercetătorul Octavian Jurma vorbește pe rețelele sociale despre ”imaginea rară a unei țări care arde sub un val de infectări cu o intensitate fără...
Cercetătorul Octavian Jurma notează, într-una dintre postările sale recente pe rețelele sociale, despre creșterea infectărilor COVID în toate județele țării.
”Imaginea rară a unei țări care arde sub un val de infectări cu o intensitate fără precedent, alimentat de un val de indiferență politică și socială față de pandemie tot fără precedent.
Astăzi este prima zi în care TOATE județele au înregistrat o rată de creștere săptămânală a cazurilor noi (indicatorul APm7) indicatorul de peste 50% față de incidența cumulată din ultimele 30 de zile!
În multe județe creșterea este de peste 75% și chiar peste 100% (vezi tabelul). Această înseamnă că în următoarele 7 zile acel județ va acumula 75% sau 100% din numărul de cazuri acumulat în ultimele 30 de zile (coloana mov) dacă accelerația rămâne constanța!
Astăzi e o zi tristă din mai multe puncte de vedere dintre care cel mai îngrozitor este anunțul asumat politic că județele vor fi lăsate să ardă până la 3 la mie înainte de a se lua orice măsură. Această incidența este echivalentul local a unei incidente cumulate 5,000 de cazuri pe zi vreme de 14 zile!
Această sincronizare incredibilă a curbelor epidemice în toate județele reprezintă și o oportunitate unică să abordăm iarăși pandemia prin măsuri naționale în locul celor locale. Distanță dintre pragurile de incidența între județe se măsoară acum în zile nu în săptămâni și măsurile locale nu mai pot stăvili un incendiul național”.
-
-
-
Ai degetele mereu reci? Semnalul discret pe care medicii nu îl ignoră25.05.2026, 22:53
-
Probiotice, prebiotice, postbiotice. Care este diferența?25.05.2026, 21:19
-
COVID, impact asupra creierului. Reduce nivelul de cortizol
Acesta este efectul dramatic pe care COVID îl are asupra creierului. Efectele sunt iremediabile.
XEC, noua variantă COVID. Se răspândește rapid
XEC este noua variantă COVID care se răspândește rapid. A fost detectată în Germania, iar acum se răspândește rapid în Europa.
Evoluția COVID-19 în România. Datele surpriză care dau peste cap previziunile specialiștilor
CIA afirmă că, cel mai probabil, "COVID-19 a apărut dintr-un laborator": O scurgere de la Institutul de Virologie din Wuhan
CIA afirmă că "cel mai probabil" COVID-19 a provenit dintr-un laborator.
Long COVID, impact asupra creierului. Crește riscul de boli neurodegenerative
Spray-ul nazal pentru alergii care poate preveni COVID-ul, răceala și alte infecții respiratorii
EXCLUSIV COVID, infecție bianuală. Dr. Simin Aysel Florescu: Vom avea de două ori pe an. În sezonul rece, concomitent cu gripa
Medicii au explicat la ce să ne așteptăm în ceea ce privește boala COVID. Ce trebuie să știm despre infecția cu SARS-CoV2.
Ce se întâmplă cu cei care NU au avut COVID
China spune că laboratorul din Wuhan nu a fost implicat în crearea virusului COVID-19
China afirmă că institutul Wuhan nu a fost implicat în crearea virusului COVID-19
Conexiune surprinzătoare între COVID-19 și regresia cancerului. COVID activează celulele anti-cancer
COVID are un impact neașteptat asupra organismului. Interacționează cu celulele canceroase.
Casa Albă a publicat că originea COVID este un laborator și-l acuză pe Fauci
Site-ul Casei Albe susţine teoria conform căreia coronavirusul provine dintr-un laborator.
Cum au fost afectați diabeticii de COVID. Ce s-a aflat abia acum
Persoanele diabetice care au avut COVID pot dezvolta sechele. Un studiu arată că aceste riscuri nu sunt doar reale, ci și mai accentuate în anumite categorii de indivizi.
Scădere semnificativă a cazurilor noi de COVID-19 în România
De ce copiii care răcesc mai des sunt mai protejați de COVID-19. Explicațiile cercetătorilor
Boala fatală asociată cu COVID. Poate fi declanșată și de infecțiile ușoare. Cum se manifestă
Long COVID, impact asupra creierului
Noua tulpină COVID determină creșteri ale spitalizărilor. Se recomandă vaccinarea și purtarea măștii
Impactul COVID-19 asupra Europei. România și Bulgaria, țările cu cea mai ridicată mortalitate
COVID, impact pe termen lung asupra sistemului imunitar. Schimbările sunt semnificative
EXCLUSIV Paxlovid: când apare în România, cine îl poate lua. Cum acționează nirmatrelvir și ritonavir, substanțele din Paxlovid. Rafila: S-a semnat contractul. Va fi disponibil la recomandarea medicului
EXCLUSIV Greșeala mortală pe care o facem când suntem răciți. Adrian Marinescu: Le luăm ca pe bomboane
O greșeală pe care o facem când suntem răciți ne poate agrava situația. Mai mult, poate duce și la alte complicații, unele cu potențial mortal.
Creștere semnificativă a cazurilor noi de COVID-19
Explozie neașteptată a COVID-19 în România. Cazurile noi se dublează într-o săptămână, iar reinfecțiile alarmante iau amploare!
Cazurile COVID-19, în creștere în Europa: Doar jumătate dintre țări au raportat decesele cauzate de COVID
Actualizare epidemiologică: cazurile COVID-19 în creștere în Europa.
