Răspuns oficial, navetă: Pot merge la serviciu, în această perioadă, și persoanele care fac naveta?

Dana Lascu / 01 apr 2020 / 19:11
Muncă    FOTO: pexels.com
Muncă FOTO: pexels.com

Grupul de Comunicare Strategică a răspuns oficial la întrebarea dacă pot sau nu merge la muncă cei care fac naveta. Spre exemplu, cei care locuiesc în Ilfov, și muncesc în București?

Răspuns oficial: În conformitate cu prevederile Ordonanței militare nr. 3 din 24.03.2020 privind măsuri de prevenire a răspândirii COVID-19, art. 1, pct. a

„Se interzice circulația tuturor persoanelor în afara locuinței/gospodăriei, cu următoarele excepții...deplasarea în interes profesional, inclusiv între locuință/gospodărie și locul/locurile de desfășurare a activității profesionale și înapoiˮ.

Astfel, actul normativ stipulează că este permisă deplasarea între locuință și locul de muncă. Nu se face mențiunea că localitatea în care se defășoară activitatea profesională trebuie să fie aceeași cu cea de domiciliu. În conformitate cu exemplul oferit de dumneavoastră, un cetățean care locuiește în Ilfov se poate deplasa la locul de muncă din București, cu condiția să aibă asupra sa documentele prevăzute la art. 4 al ordonanței menționate mai sus, respectiv legitimația de serviciu, adeverința eliberată de angajator sau o declarație pe propria răspundere.

Articole Recomandate

Iti place noua modalitate de votare pe dcmedical.ro?
Politica de confidențialitate | Politica Cookies | Copyright 2020 S.C. PRESS MEDIA ELECTRONIC S.R.L. - Toate drepturile rezervate.
nxt.22
YesMy