Transplant, prelevare de organe: primul donator la Spitalul Județean Buzău

O echipă de medici de la Spitalul Județean de Urgență Buzău, în colaborare cu medici din Slovenia și din Capitală, au efectuat o prelevare de organe de la un pacient în vârstă de 45 de ani...
„În data de 29.12.2018, pacientul în vârstă de 45 de ani, s-a prezentat la Unitatea de Primiri Urgențe, în stare foarte gravă, comă de gradul III, AVC hemoragic, frontal parietal stâng. Pacientul a rămas internat pe secția A.T.I. - Neurologie a Spitalului Județean de Urgență Buzău", a anunțat oficial conducerea spitalului.
Familia și-a dat acordul
Potrivit medicului coordonator de la Spitalul Județean de Urgență Buzău, dr. Adrian Zoican, echipa de transplant a considerat că pacientul, care suferise un anevrism sever, este eligibil unui transplant și a contactat familia pentru a-și da acordul, fiind confirmată efectuarea acestui transplant.
S-a luat legătura cu coordonatorul de transplant la nivel național în vederea recoltării organelor. Echipele de prelevare formate din medici chirurgi de la Institutul Fundeni, medici urologi și medici de chirurgie generală, o echipă de medici în specialitatea chirurgie-toracică din Slovenia, pentru care s-au prelevat plămânii, o echipă de medici ortopezi de la Spitalul Colentina care au prelevat țesuturi. Întreaga acțiune de prelevare a debutat la ora 13.00 și s-a finalizat la ora 22.00.
„Echipele de prelevare au fost formate din medicul anestezist Victor Ioniță și dr. Adrian Zoican, de la Spitalul de Urgență din Buzău, la care s-au alăturat medici chirurgi de la Institutul Fundeni, medici urologi și medici de chirurgie generală, o echipă de medici în specialitatea chirurgie-toracică din Slovenia, pentru care s-au prelevat plămânii și o echipă de medici ortopezi de la Spitalul Colentina, pentru care au prelevat țesuturi", a explicat dr. Adrian Zoican, pentru Agerpres.
Cinci vieți vor fi salvate
Intervenția car a durat nouă ore va duce la savarea a cinci vieți omenești. De la pacient au fost prelevate: plămânii bilaterali, ficatul, rinichii bilaterali, corneea bilaterală și un tendon bilateral.
„Această prelevare de organe reprezintă o premieră pentru judeţul Buzău, întrucât prelevarea plămânilor s-a putut face cu ajutorul Agenţiei de Transplant Eurotransplant", se mai arată în informarea oficială.
-
Diabetul care nu are legătură cu zahărul14.10.2025, 11:06
-
Alexandru Rogobete, anunț despre vaccinarea antigripală14.10.2025, 09:47
-
-
-
TRANSPLANT: Nouă prelevare de organe, la Iași. Cinci pacienți în stare gravă, salvați!
Inimile din România, exportate. Moldovan: Ne confruntăm cu o situația inversă în raport cu toată lumea. Sunt mai mulți donatori decât receptori. Este imposibil de explicat
Inimile donatorilor aflați în moarte cerebrală nu sunt transplantate în România. Acestea ajung în Europa, prin programul Eurotransplant.
Primul transplant de ficat de porc la om, un pas spre viitorul xenotransplanturilor
A doua șansă la viață pentru trei oameni în urma unei donări de organe la Baia Mare
Transplant: 3 români au primit a doua șansă la viață. GESTUL altruist al unei familii din Baia Mare
Trei pacienți, aflați pe listele de așteptare, au primit a doua șansă la viață în urma gestului altruist făcut de o familie din Baia Mare.
Doi oameni salvați prin transplant de ficat în mai puțin de 24 de ore, la Fundeni. Povestea emoționantă
Liste lungi de așteptare pentru transplantul hepatic. Dr. Speranța Iacob: Mortalitatea e cea mai mare
Dublu transplant de cord de la donatori cu COVID la pacienți fără coronavirus. Pacienții din Italia au fost externați
Transplant de ţesut osos, tendinos şi cartilagii, la SUUMC: 6 intervenții de la începutul anului
La SUUMC au avut loc de la începutul anului 6 proceduri de recoltare/prelevare și transplant de țesut osos.
Tehnica ce ar putea salva mii de vieți. Acad. prof. dr. Irinel Popescu: Este nevoie. Avem mortalitate destul de mare
Această tehnică poate salva mii de vieți. Despre ce este vorba a explicat acad. prof. dr. Irinel Popescu.
3 oameni au primit a doua șansă la viață în urma unui transplant la Baia Mare
Trei oameni au primit a doua șansă la viața în urma unui transplant. Familia donatorului este din Baia Mare.
Pacient cu AVC masiv, donator de organe. Spitalul Universitar de Urgenţă Militar Central Dr. Carol Davila: Familia a avut bunăvoința de a accepta donarea de organe
Moartea unui adolescent de 14 ani, șansă la viață pentru 5 pacienți. ANT: O dramă care schimbă definitiv viața familiei, a devenit sursa vieții
Moartea unui adolescent de 14 ani din Iași a însemnat o șansă la viață pentru 5 pacienți.
Transplantul, în creștere. ANT: Asistăm la o relansare a activității de donare. Peste 173 de vieți salvate doar anul acesta
Transplantul salvează vieți, iar acest lucru l-au înțeles și rudele unor persoane decedate.
Diabetul de tip 1 ar putea fi vindecat cu ajutorul nanoparticulelor. STUDIU
Un studiu revoluționar aduce noi speranțe pacienților cu diabet de tip 1: nanoparticulele ar putea fi soluția salvatoare.
O nouă șansă la viață pentru 3 oameni. Prima prelevare de organe la Spitalul Județean Baia Mare
Trei oameni au primit o a doua șansă după ce familia unei paciente a decis să doneze organele acestuia.
A fost realizat primul transplant traheal din lume: pacienta respiră normal prima dată după 6 ani
Congres Internațional de Transplant în București. Prof. Horațiu Moldovan: Încercăm să lărgim numărul de pacienți care pot dona organe
Ionuț Anghel, tânărul care avea nevoie disperată de transplant de plămâni, a murit. MESAJ SFÂȘIETOR, cu o zi înainte să moară
A fost realizat PRIMUL transplant pulmonar de la donatori vii. Pacienta avea plămânii grav afectaţi de COVID-19
TRANSPLANT: 5 vieți salvate de un donator de organe din Baia Mare
Radu Zamfir, despre blocarea transplantului pulmonar: Singurul centru din țară nu a depus dosar de re-acreditare
Transplant: trei români au primit a doua șansă la viață datorită unei familii din Bulgaria
Trei români au primit o a doua șansă la viață datorită unei familii din Bulgaria.