Ziua Mondială a Bronhopneumopatiei Obstructive Cronice. Specialiști: în scurt tip va deveni a treia cauză de deces în lume
Societatea Română de Pneumologie demarează, pe 18 noiembrie, chiar de Ziua Mondială a Bronhopneumopatiei Obstructive Cronice, o nouă campanie de informare și educare a publicului larg cu privire la importanța...
”Avem grija de sănătatea plămânilor dumneavoastră” este sloganul sub care se desfășoară anul acesta campania, online din cauza pandemiei, Societății Române de Pneumologie, lansată chiar de Ziua Mondială a Bronhopneumopatiei Obstructive Cronice (BPOC), miercuri, 18 noiembrie.
BPOC, denumită și boala cu mai multe fețe, afectează, pe rând, toate organele. Variază de la bronșită până la emfizem pulmonar. Mai mult de jumătate dintre pacienții care suferă de BPOC nici nu știu că sunt bolnavi, dat fiind faptul că simptomele ei timpurii pot fi ușor confundate cu efectele fumatului excesiv sau cu cele ale înaintării în vârstă (tuse, producție cronică de spută, senzație de sufocare, oboseală). Cel mai des întâlnit factor de risc este fumatul, însă boala poate fi cauzată și de expunerea îndelungată la pulberile industriale, noxele chimice, fumul produs de arderea combustibililor biologici (cărbune, lemn, gunoi de grajd). Experții preconizează că, într-un interval relativ scurt de timp, BPOC va deveni a treia cauză de deces din lume, depășind alte afecțiuni precum diabetul zaharat sau hipertensiunea arterială.
”Pneumonia este o afecțiune inflamatorie ce poate evolua cu forme grave atât pentru cei mici, cât și pentru adulți. Anual sunt raportate peste 4 milioane decese datorate acestei afecțiuni, conform statisticilor OMS. Cei mai afectați de pneumonie sunt copiii, vârstnicii și persoanele cu diverse afecțiuni cronice (afecțiuni cardiace, BPOC, diabet zaharat etc. Tratăm pneumoniile, dar le putem și preveni! Vaccinarea antipneumococică dar și vaccinarea antigripală efectuate la timp sunt cele mai eficiente metode de prevenție, cu atât mai mult în această perioadă de pandemie. Vaccinăm și salvăm vieți. Vaccinării i se alătură, ca măsuri de prevenție, igiena corespunzătoarea a mâinilor, reducerea poluării aerului, alimentarea la sân a nou-născutului” precizează prof. dr. Roxana Maria Nemeș, președintele Societății Române de Pneumologie 2020-2024, potrivit unui comunicat.
Campania de informare se va desfășura exclusiv online, din cauza contextului pandemic actual generat de COVID-19. Astfel, până la finalul acestei luni, vor fi realizate mesaje video de conștientizare a impactului bolilor respiratorii asupra calității vieții, mesaje ce vor fi difuzate atât pe site-ul și pagina Facebook a Societății Române de Pneumologie, pe pe pagina www.desprebpoc.ro, cât și pe pagina Facebook și canalul YouTube ale Pacientul 2.0, așa încât informațiile să ajungă la cât mai multe persoane.
”Fumatul rămâne eternul factor de risc sau cauzal pentru o multitudine de afecțiuni respiratorii dar și pentru multe alte boli aparținând altor specialități. În contextul pandemiei actuale, fumătorul care se confruntă cu problemele induse de COVID 19 fumează mai mult, are mai puțin acces la serviciile de consiliere iar afecțiunile respiratorii induse sau întreținute de tabagism nu-i mai par așa accesibile și nici prioritare ca solicitare. Și totuși, efectele induse de tutun rămân, se potențează în timp, și lor li se alătură și celălalte consecințe ale unor oferte așa zise «sănătoase» din partea industriei tutunului precum tutunul încălzit sau țigara electronică. Și totuși, să nu uităm că masca - un element de maximă protecție individuală - și gesturile pe care le presupune fumatul sensibilizează fumătorii și induce un risc suplimentar de infectare cu COVID 19”, a declarat prof. dr. Florin Mihălțan, președintele Secțiunii de Somnologie a Societății Române de Pneumologie.
-
Cum ne afectează problemele financiare creierul26.03.2026, 19:59
-
-
Nicușor Dan, mesaj pentru cadrele medicale: Pare absurd!26.03.2026, 18:35
-
-
În fiecare oră, câte un român moare din cauza cancerului pulmonar. Cristian Oancea, avertisment: NU avem program național de screening
Ziua Mondială a Plămânilor. Respect pentru Plămâni: diagnostic corect, tratamente eficiente, respirație fără compromis
EXCLUSIV Terapia care curăță plămânii. Dr. Cristian Oancea: Este cea mai bună. Face foarte bine
Această terapie este indicată pentru plămâni. Îi curăță în profunzime.
De ce crizele de tuse ne apucă seara. Cum prevenim
Testul care depistează cancerul pulmonar. Detectează chiar și tumorile invizibile
Testul care depistează cancerul pulmonar. Detectează chiar și tumorile invizibile.
EXCLUSIV Cancerul pulmonar, diagnostic. Dr. Michael Schenker: Este decontat pentru asigurați și neasigurați
Acest test gratuit îți arată dacă ai cancer pulmonar.
EXCLUSIV Primul semn al cancerului pulmonar. Dr. Natalia Motaș: Parșiv ca boală. Este într-un stadiu avansat
Acesta este semnul principal al cancerului pulmonar care indică faptul că boala se află într-un stadiu avansat.
ORACLE, testul care îmbunătățește predicțiile privind evoluția cancerului pulmonar
EXCLUSIV Temperatura optimă pentru un somn odihnitor. Dr. Răzvan Alexandru Roșu: Este esențial
Aceasta este temperatura optimă pentru un somn odihnitor. Dar ce ne facem dacă în dormitor este prea cald.
EXCLUSIV Cine este la risc din cauza prafului saharian. Dr. Adrian Marinescu: E vorba de acutizarea unor afecțiuni
Un nou strat de praf saharian a acoperit o bună parte din țară. Acesta poate provoca neplăceri unor categorii de persoane.
Aspartatul, factor cheie în metastazele cancerului pulmonar. Cale pentru tratamente inovative
EXCLUSIV Tusea și junghiul, asociate cu pneumonia. Prof. univ. dr. Cristian Oancea: Cele două simptome pot apărea împreună în diverse afecțiuni
Tuberculoza, principala cauză a deceselor provocate de boli infecțioase în 2023. OMS, apel la prevenție
Această boală a cauzat cele mai multe decese provocate de boli infecțioase în anul 2023.
EXCLUSIV Sunetul care te ajută să adormi. Dr. Răzvan Alexandru Roșu: Nu ar trebui să fie surprinzător. Poate ușura durerea
Acest sunet te ajută să ai un somn odihnitor. Vei avea o noapte odihnitoare și ameliorează chiar și durerile.
BPOC: cauze și simptome. Dr. Roxana Nemeș: 50% dintre pacienţii cu această afecţiune pot fi nediagnosticaţi
EXCLUSIV Chirurgia toracoscopică și robotică, avantaje în tratarea afecțiunilor pulmonare. Dr. Bogdan Tănase: Se vindecă mai repede
Aceste tratamente ale afecțiunilor pulmonare oferă avantaje multiple pacienților.
EXCLUSIV Cât de des se face CT pulmonar. Dr. Michael Schenker: Intervalele diferă
Această investigație depistează leziunile pulmonare de dimensiuni mici.
Gena care provoacă colapsul plămânilor. Duce la cancer pulmonar, de piele și renal
Această genă duce la colapsul plămânilor. Duce la cancer pulmonar, de piele și renal.
EXCLUSIV Testele care arată cât de sănătoși sunt plămânii. Dr. Cristian Oancea: Ne indică gradul de afectare
Cum îți dai seama cât de sănătoși sunt plămânii tăi.
Noduli pulmonari, descoperiți în plămânii nefumătorilor. Medicii, semnal de alarmă legat de screening
Asta s-a descoperit în plămânii nefumătorilor, iar medicii sunt îngrijorați și lansează un semnal de alarmă.
