Gripă: două persoane au murit în județul Bihor
Două persoane au murit din cauza gripei în județul Bihor, este vorba despre un bărbat de 50 de ani și o femeie de 52 de ani, care aveau și alte boli asociate.
Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Bihor a anunţat, joi, decesul a două persoane în cazul cărora a fost confirmată gripa, fiind vorba de un bărbat de 50 de ani şi o femeie de 52 de ani, cu patologie asociată.
Potrivit unui comunicat al DSP, bărbatul de 50 de ani, domiciliat în comuna Finiş, era nevaccinat, fiind confirmată infecţia cu virus gripal AH1N1. Pacientul a fost internat la Spitalul Municipal din Beiuş de pe 22 ianuarie până pe 25 ianuarie, când a fost transferat la Spitalul Clinic Clinic Judeţean de Urgenţa Oradea - Secţia ATI. Evoluţia bolii s-a agravat sub ventilaţie artificială, decesul survenind miercuri seara.
Al doilea deces a fost înregistrat în cazul unei femei de 52 de ani, domiciliată în localitatea Avram Iancu, nevaccinată antigripal, cu patologie asociata constând din hipertensiune arteriala, diabet zaharat de tip II, obezitate gradul I, fiind confirmată infecţia cu virus gripal AH1N1. Pacienta s-a prezentat pe 27 ianuarie la Spitalul Municipal Salonta, unde a fost tratată până pe 30 ianuarie, dată la care a fost transferată la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţa Oradea, secţia ATI.
„În ciuda tratamentului complex administrat, inclusiv tratament antiviral cu Tamiflu, evoluţia stării clinice a pacientei a fost gravă, decesul a survenit în cursul dimineţii zilei de 13 februarie”, se arată în comunicatul citat de agerpres.ro.
-
Adevărul pe care fiecare femeie trebuie să îl afle despre menopauză18.04.2026, 08:42
-
Greșeli comune în administrarea medicamentelor. Ce trebuie să știi17.04.2026, 21:43
-
Alexandru Rogobete anunță noi reforme în Sănătate17.04.2026, 20:19
-
-
De ce o ia razna tensiunea dacă ai diabet17.04.2026, 19:03
Ce se întâmplă dacă bei direct dintr-o doză, fără să o cureți înainte. Un medic de boli infecțioase dezvăluie ce boli sunt pe doze
Virusul care duce la umflarea creierului provoacă îngrijorare
Gripa: Ce se întâmplă în corpul tău și cum să reacționezi la fiecare etapă
EXCLUSIV De ce rabia sperie mai mult decât gripa. Dr. Adrian Marinescu, dezvăluiri
Infecția ucigașă care rezistă la tratament, amenințare globală
Noua tulpină a virusului gripal ar putea copleși spitalele și provoca mii de decese
Ce sunt petele roz din baie, de pe cadă, chiuvetă sau duș. Bacteria îți poate ajunge în sânge
Boala care revine și face ravagii. Peste 300 de cazuri în doar o lună!
Legătura dintre sănătatea intestinului și oboseala post-COVID, dezvăluită de un nou studiu
COVID, impact asupra sistemului gastrointestinal. Detaliul pe care trebuie să îl știi dacă ai avut COVID.
Europa, în alertă maximă. Pregătiri pentru următoarea pandemie
Europa se pregătește pentru o nouă pandemie. Un inamic necunoscut ar putea declanșa următoarea criză globală de sănătate.
Supergripa H3N2: Dr. Mihai Craiu explică simptomele, riscurile și cum ne protejăm
De ce cadrele medicale nu trebuie să poarte bijuterii sau să aibă manichiura făcută. Dr. Beatrice Mahler, explicații
O nouă pandemie ne amenință. Medicii, îngrijorați
O nouă pandemie, mai devastatoare decât cea de COVID, ne amenință. Medicii sunt îngrijorați.
Pericolul invizibil al sezonului cald. La ce să fii atent dacă mergi la mare sau piscină
Ruptura globulelor roșii, cauza blocajelor vasculare în COVID-19
COVID-19 distruge vasele de sânge în mod neașteptat. Pune viața în pericol.
EXCLUSIV Sezonul de gripă 2025-2026 începe mai devreme. Vaccinarea, esențială
Pisicile, afectate de gripa aviară. Specialiștii trag un semnal privind o viitoare pandemie
Pandemia ce ar putea fi declanșată de pisici. Face ravagii, este avertismentul specialiștilor. Încălzirea vremii va înrăutăți situația.
Ce trebuie să știi dacă te-a zgâriat câinele. Dr. Tudor Ciuhodaru, avertisment
Epidemie fără precedent de meningită meningococică în Canterbury: 15 cazuri, 2 decese
Mara Bănică, în stare dificilă după gripa A: Absolut îngrozitor!
Câini morți după infectarea cu o nouă bacterie de la căpușe. Riscul pentru oameni crește
Explozie de cazuri de tuse convulsivă în Queensland. Experții trag un semnal de alarmă
Revine masca de protecție. Boala care a explodat. Se înregistrează o creștere alarmantă a infecțiilor.
Frigiderul, incubator pentru bacterii. Care este temperatura corectă la care trebuie setat
Frigiderul, incubator pentru bacterii. Care este temperatura corectă la care trebuie setat frigiderul.
